۲۳ آبان ۱۳۹۹،‏ ۷:۳۰
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84106584
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آیا ناتو در دولت بایدن از مرگ مغزی باز می‌ایستد؟

تهران - ایرنا - نزدیک به چهار سال ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، دوران پر فراز و نشیبی و پرتنشی در روابط ایالات متحده و ناتو بود؛ دورانی همراه با بحران‌های کم‌سابقه‌ای که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را تا «مرگ مغزی» پیش برد.

دونالد ترامپ با این اتهام که ناتو از حمایت‌های مالی ایالات متحده سوء استفاده می‌کند کمک‌های خود به این سازمان را کاهش داد و دیگر اعضای ناتو را تهدید کرد که اگر دستکم دو درصد تولید ناخالص داخلی خود را تا سال ۲۰۲۴ به بودجه ناتو اختصاص ندهند {همانند دیگر پیمان‌ها و توافق‌های بین‌المللی}، از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هم خارج خواهد شد.

در شرایطی که با انتخاب دوباره ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا احتمال آن می‌رفت که ایالات متحده از ناتو هم خارج شود، انتظار می‌رود که با توجه به استقبال دبیرکل ناتو از پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب سیاستی متقابل آنچه سلف او در خصوص ناتو پیش گرفته بود اتخاذ کند تا بتواند به بحران‌های میان ناتو و آمریکا و دیگر اعضای این سازمان پایان دهد.

«سیلون کان - Sylvain Kahn» کارشناس مسایل اروپا معتقد است با جو بایدن ، «ناتو از مرگ مغزی باز می‌ایستد.»

او در گفت و گو با رادیو «فرانس اینفو» می‌گوید: جو بایدن در زمانی که معاون باراک اوباما بود نقش برجسته‌ای در سیاست خارجی داشت.

سیلون کان کارشناس مسائل اروپا می‌گوید: بایدن در زمان اوباما نقشی برتر در سیاست خارجی داشت. همان‌گونه که در جریان مبارزات انتخاباتی خود در ماه اکتبر مجددا تاکید کرد و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم گفت: ناتو از مرگ مغزی جلوگیری خواهد کرد.

او گفته ایالات متحده و اروپا به طور قطع رقبای تجاری هستند اما بسیار به هم وابسته‌اند. آمریکا بزرگترین بازار صادراتی اروپا و در مقابل دومین مشتری بزرگ اروپایی‌هاست و برای ایالات متحده، اروپا مشتری بسیار مهمی است.

همچنین به گزارش یورونیوز، «ربکا لیسنر» استاد دانشگاه جورج تاون هم معتقد است کابینه بایدن سیاست‌های دونالد ترامپ در رابطه با نقش آمریکا در ناتو را در پیش نخواهد گرفت و با تبعیت از سیاست‌های ایالات متحده در پیش از چهار سال ریاست جمهوری ترامپ, همچنین برای تجهیز ناتو به آخرین فناوری‌ها و نیز مدرن‌تر شدن آن تلاش خواهد کرد. در عین حال، به زعم او، تحمیل سیاست‌های آمریکا بر سازمان ناتو در دولت «جو بایدن» کار دشواری خواهد بود.

لینسر با بیان این که سیاست‌های ترامپ، ایالات متحده را برای نخستین بار از زمان جنگ دوم جهانی تاکنون تا این حد از متحدانش بویژه در ناتو دورتر کرده است گفته وعده جو بایدن برای برگزاری نشست دمکراسی‌ها در نخستین سال ریاست جمهوری‌اش به معنای آن است که رئیس جمهوری منتخب آمریکا قصد احیای تعهدات واشنگتن با متحدان تاریخیَ‌اش را دارد.

البته این استاد دانشگاه گفته بایدن در عین حال سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری را نسبت به روسیه که نسبت به مداخله در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شده، محکوم است، اتخاذ می‌کند.

از سوی دیگر، «هال گاردنر – Hall Gardner» استاد سیاست بین الملل در دانشگاه آمریکایی پاریس می‌گوید: اروپایی‌ها در خصوص ناتو نباید انتظار تحقق یک نقطه عطف بزرگ با روی کار آمدن جو بایدن را داشته باشند اما واشنگتن همچنان انتظار دارد که اروپایی‌ها امنیت خود را در دست بگیرند.

او در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه می‌گوید: اروپایی‌ها باید از جمله در برابر دولت بایدن باید مراقب باشند. بایدن همچنان منافع آمریکا را نه به همان میزان ترامپ که با تمرکز بر کشور در اولویت قرار خواهد داد. لازم است اروپا برای تقویت دفاعی خود تلاش کند.  فرانسه و آلمان با اتحاد خود باید راهی برای وحدت بیشتر اروپا نشان دهند.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو با اشاره به اینکه «جو بایدن» حامی قوی این پیمان است، از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به «گرمی» استقبال و در بیانیه‌ای اعلام کرد: رهبری آمریکا در دنیای غیرقابل پیش‌بینی بیش از پیش اهمیت دارد. من منتظر همکاری بسیار نزدیک با بایدن، معاونش کامالا هریس و دولت جدید هستم تا روابط میان آمریکای شمالی و اروپا را بیشتر تقویت کنیم.

جو بایدن در گفت و گوی تلفنی خود با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بر تقویت روابط فرا آتلانتیکی از طریق ناتو و اتحادیه اروپا تاکید کرده است.

با توجه به استقبال ناتو از پیروزی جو بایدن از یک سو و نیز تاکید رئیس جمهوری منتخب آمریکا بر تقویت روابط با ناتو، پایان دادن به مرگ مغزی ناتو دور از انتظار نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha