کاهش نزولات جوی در کردستان به ۱۱ درصد رسید

سنندج - ایرنا - معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی کرستان گفت: با شروع بارش‌های پاییزه، کاهش نزولات جوی این استان در سال زراعی جاری از ۹۸ درصد آمار منتهی به ۱۵ آبان، اکنون به ۱۱ درصد رسیده است.

علی پناهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این استان تا نیمه آبان به نسبت مدت مشابه سال زراعی گذشته از ۹۸ درصد کاهش برخوردار بود که در هفته جاری (۱۷ تا ۲۱ آبان) با بارش ۵۰ میلی‌متری این کاهش تا حدودی جبران شد.

وی افزود: در ۶۱ روز گذشته از سال زراعی جاری (۱۴۰۰- ۱۳۹۹) این استان شاهد ۵۲ میلی‌متر بارندگی بود که ۹۷ درصد آن شامل ۵۰ میلی‌متر در پنج روزه هفته جاری بوده است.

پناهی اضافه کرد: در هفته جاری بیشترین میزان بارندگی در شهرستان مریوان با ۱۱۳ میلیمتر، بانه با ۸۸ میلیمتر، سقز با ۶۵ میلیمتر و سروآباد با ۵۴ میلمیتر به ثبت رسیده است.

وی گفت: همچنین در سال زراعی جاری تاکنون تنها در سه شهرستان شامل سقز با ۱.۳ برابر (۱۳۰ درصد)، مریوان ۷۲ درصد و بانه ۲۸ درصد شاهد افزایش بارندگی‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بودیم اما نزولات جوی در بقیه مناطق استان روند کاهشی داشته که بیشترین آن در بیجار با ۶۷ درصد و کامیاران ۵۰ درصد است.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی کردستان یادآور شد: همچنین بارندگی‌های امسال در مقایسه با ۷۱ میلی‌متر میانگین بلند مدت ۳۰ ساله از ۲۷ درصد کاهش برخوردار شده است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان هواشناسی این استان کاهش بارندگی‌ها در فصل پاییز را پیش‌بینی کرده بودند، افزود: با توجه به پایش‌ نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، میزان بارندگی‌های فصل پاییز سال آبی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ در این استان کمتر از حد نرمال  برآورد شده است.

پناهی تاکید کرد: طبق این پیش بینی‌ها از ۱۱ آبان تا ۱۰ آذر ماه نیز بارش در استان کردستان کمتر از نرمال پیش‌بینی شده بطوریکه این کاهش بارش در نیمه غربی ۱۰ تا ۲۰ میلی متر زیر نرمال و در نیمه شرقی نیز تا ۱۰ میلی متر کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان یادآور شد: پیش‌بینی‌ها برای ۱۱ آذر تا ۱۱ دی در اغلب نقاط استان نرمال و در بخش‌های محدودی در غرب استان پنج تا ۱۰ میلیمتر بیشتر از نرمال پیش بینی شده که انتظار می‌رود این روند مقداری از کاهش بارندگی ۲ ماه اول پاییز را جبران کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha