۲۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۰
کد خبرنگار: 1010
کد خبر: 84106562
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۲ حلقه چاه آب غیرمجاز در کاشان مسدود شد

کاشان- ایرنا- مدیر منابع آب کاشان از مسدود شدن ۱۲ حلقه چاه آب غیرمجاز در نقاط مختلف این شهرستان از ابتدای سال‌جاری تا کنون خبر داد.

حسن جوکاری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با مسدود کردن این چاه‌ها در مجموع از برداشت غیرمجاز ۲۰ لیتر آب بر ثانیه جلوگیری شد.

وی بیان کرد: همچنین پنج دستگاه حفاری غیرمجاز چاه آب نیز در این مدت شناسایی و با حکم قضایی در شهرستان کاشان توقیف شده است.

مدیر منابع آب کاشان با تاکید بر جلوگیری از برداشت آب از منابع دشت ممنوعه در منطقه اظهار داشت: این برداشت‌ها به فرونشست و ترک خوردن زمین، خشک شدن باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی، قنات‌ها و چشمه‌ها منجر می‌شود.

وی اضافه کرد: برای کاهش مصرف آب، طرح‌های تجمیعی آبیاری با همکاری کشاورزان در دستور کار اداره جهاد کشاورزی این شهرستان قرار گرفته است و از  سال ۹۴ تا کنون بیش از ۹ هزار و ۶۸۰ هکتار از زمین‌ها به طرح‌های تجمیعی آبیاری نوین مجهز شدند.

جوکاری با تاکید بر نهادینه کردن ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب، تصریح کرد: برداشت بی رویه از منابع آب دشت کاشان موجب افت شدید سطح آب در سفره‌های زیرزمینی شده است.

با توجه به اقلیم خشک و کم باران در نتیجه هم‌جواری با کویر، تبخیر بالا، دوری از دریاها و افت سطح آب‌های زیرزمینی در سال ۶۰ دشت کاشان ممنوعه اعلام شد.

بر اساس آخرین آمارها ۳۵۰ حلقه چاه آب عمیق با مصرف کشاورزی، ۹۲ حلقه چاه آب آشامیدنی شهری و ۴۸ حلقه آب آشامیدنی روستایی در شهرستان کاشان وجود دارد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha