۲۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۹
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 84106507
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف و بازیابی مجموعه کتاب‌های نایاب مسروقه در رومانی

تهران- ایرنا- ماموران پلیس طی یک عملیات بین‌المللی مجموعه کتاب‌های نایابی را که حدود سه سال و نیم پیش در لندن به سرقت رفته بود، در رومانی کشف کردند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، مجموعه کتاب‌های نایاب به ارزش سه میلیون و ۳۱۰ هزار دلار که از انگلیس به سرقت رفته بودند، به صاحبانشان بازگردانده شدند.

این مجموعه مسروقه که از لحاظ فرهنگی اهمیت بالایی داشت، شامل آثاری از اسحاق نیوتن فیزیکدان، ستاره‌شناس و دانشمند بزرگ انگلیسی و گالیلئو گالیله فیلسوف و ستاره‌شناس معروف ایتالیایی بود؛ این کتاب‌ها به دست یک باند تبهکار از لندن به سرقت رفته و به رومانی قاچاق شده بودند.

افسران واحد جرم پلیس متروپولیتن لندن، پلیس رومانی و ژاندارمری (کارابینیری) ایتالیا در تحقیقاتی سه ساله سرانجام موفق به کشف و بازیابی این کتاب‌های ارزشمند شدند. کارشناسان کتابخانه ملی رومانی به شناسایی این کتاب‌ها کمک کرده و از آنها در انباری امن نگهداری کردند تا به صاحبانشان بازگردانده شوند. به این ترتیب، صاحبان برحق این آثار با گذشت سه سال و نیم سرانجام در کتابخانه ملی رومانی با کتابهایشان تجدید دیدار کردند.

از کتاب‌های پیدا شده، ۸۳ مورد آسیب‌های جزئی تا جدی دیده‌اند. عمده آسیب‌ها یا آبخوردگی ناشی از مخفی کردن این آثار در زیر زمین است یا از هم پاشیدن شیرازی ناشی از حمل و نقل غیراصولی این گنجینه در امتداد اروپا. آسیب وارده به دو مورد از کتاب‌ها چنان جدی است که در ابتدا گفته شد امکان مرمت آنها وجود ندارد.

الساندرو ریکیر (Alessandro Riquier) یکی از صاحبان این آثار نایاب از ایتالیا می‌گوید: این داستان وحشتناک پس از سه سال و نیم، سرانجام پایان خوشی داشت. با یک دنیا امید به بخارست رفتم امااز احتمال آسیب دیدن کتاب‌ها می‌ترسیدم. خیلی هیجان زده بودم و دانستن این که یک بار دیگر کتاب‌هایم را در دست می‌گیرم و این که همه کتاب‌ها به جز چند کتاب‌ مفقود و چهار کتابی که آسیب جدی دیده‌اند، شرایط خوبی دارند، لذت فوق‌العاده‌ای داشت.

چهار کتاب از این مجموعه مسروقه با ارزش تقریبی ۳۱ هزار پوند، همچنان مفقود هستند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار فرهنگ