۲۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۰۵
کد خبرنگار: 2743
کد خبر: 84106446
۰ نفر

برچسب‌ها

زیر تیغ کرونا در سایه سهل انگاری

خرم‌آباد- ایرنا - این روزها سهل‌انگاری و بی‌خیالی عده‌ای نسبت به کرونا باعث شده است سلامت سایرین فدای بی توجهی‌ها شود، ویروس همچنان بتازد و قربانی بگیرد.

از چارچوب پنجره تمام فضای کوچه پیداست، صدای موسیقی بالا گرفته است و چند دسته از زنان و مردان حاضر در مراسم عروسی میان کوچه در حال اجرای رقص لری پیش پای ماشین عروس هستند، عروس و داماد خندان از ماشین پیاده می شوند و به جمع افراد حاضر می پیوندند و دود اسفند تمام فضای کوچه را پر می کند.

پول های شاباش بر سر عروس و داماد می ریزد و کوچه شلوغ تر می شود، تا چشم کار می کند فضا مملو از حضور افرادی است که تنها تعداد انگشت شماری از آنها ماسک بر چهره دارند و مابقی اغلب بانوان و کودکان بدون ماسک در حال پیوستن به جمع مدعوین هستند.

به دلیل تعطیلی تالارها و سرد شدن هوا، این روزها اغلب مراسم عروسی به رغم هشدارهای مکرر مسئولان در منازل شخصی و با تعداد بالای دعوت شدگان در حال برگزاری است و برخی عروس و دامادها بی آنکه به این موضوع فکر کنند که ممکن است افراد زیادی در مراسم آنها آلوده به ویروس کرونا شوند، به جشن و پایکوبی یکی شدن مشغول هستند.

از آغازین روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور، بارها و بارها ستادهای کشوری، استانی و شهرستانی مدیریت کرونا درخصوص پرهیز از حضور در تجمعات و برگزاری مراسم شادی و عزا صحبت کرده و هشدارهای لازم را داده اند اما با گذشت هشت ماه از حضور این مهمان نحس و پردردسر کماکان شاهد برگزاری مجالس پرازدحام هستیم.

نزد یکی از بانوانی که به همراه دختر کوچک خود در حال پیوستن به جمع میهمانان مراسم عروسی است می روم و می گویم با وجود این جمعیت بالا چرا ماسک نزده اید؟ می خندد و در حالی که خجالت هم در چهره اش پیداست می گوید: توی کیفم ماسک دارم ولی نمی شود که در عروسکی ماسک زد.

می گویم اگر کنار کسی بنشینید که آلوده به ویروس کرونا باشد چه؟ شما که از ظاهر افراد نمی توانید به آلوده بودن آنها پی ببرید، می گوید چکار کنیم وقتی که فامیل نمی گذرند و حتما باید جشن عروسی بگیرند، مجبوریم شرکت کنیم چون اگر با وجود دعوت در مراسم آنها حضور نداشته باشیم گله می کنند و چه بسا کار به قهر فامیلی هم بکشد بنابراین مجبوریم پیه مریضی را به تن بمالیم و شرکت کنیم.

یکی دیگر از خانم ها که در حال گوش دادن به مکالمه ما است می گوید: خانواده ما در مراسم عروسی یکی از افراد فامیل بخاطر ترس از مریض شدن و ابتلا به کرونا شرکت نکردند و الان خانواده داماد با ما قطع ارتباط کرده اند باید چاره ای اساسی اندیشیده شود و گرنه تا زمانی که ساز و کار جدی در خصوص ممنوعیت برگزاری مراسم  وجود نداشته باشد برخی از مردم مثل ما همچنان مجبور به حضور در مجالس هستند.

تعداد مبتلایان کرونا در سلسله ۶ برابر شد

این جشن و پایکوبی های غلط در حالی تمام نمی شود که رئیس شبکه بهداشت و درمان سلسله می گوید: تعداد بیماران مبتلا به کرونا در این شهرستان از ابتدای شهریورماه تاکنون نسبت به ماه‌های قبل از آن ۶ برابر افزایش یافته است.

حمزه حسنی با اشاره به اینکه برگزاری مراسم عروسی ضربه جدی به سلامت افراد وارد کرده است ادامه داد: در سه ماهه منتهی به آبان ماه امسال تعداد بیماران کرونا مثبت در شهرستان سلسله به ۶۰۰ مورد رسیده است. 

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد تخت های بیمارستان سلسله به بیماران کرونایی اختصاص یافته است ادامه داد: در حال حاضر ۴۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان امام خمینی (ره) بستری هستند که حال چهار نفر آنان وخیم است.

وی با تاکید بر اعمال محدودیت های سختگیرانه و همکاری مردم در برگزار نکردن مراسم عروسی تا زمان کنترل ویروس کرونا اظهار داشت: برای تامین داروی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مشکل داریم و با توجه به کمبود دارویی موجود، سهمیه بیمارستان را به صورت روزانه تحویل می دهند.

حسنی تاکید کرد: برخی مردم با جدی نگرفتن این بیماری و برگزاری مراسم  پر ازدحام عروسی آسیب جدی به سلامت دیگران وارد می‌کنند و چنانچه این سهل انگاری ها تداوم داشته باشد کماکان با افزایش تعداد مبتلایان مواجه خواهیم بود.

رییس شبکه بهداشت و درمان سلسله همچنین گفت: ۷۱ نفر اعضای کادر درمان این شهرستان از جمله ۱۰ پرستار بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) طی هشت ماه گذشته به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

محدودیت‌های برگزاری مراسم در سلسله سخت گیرانه تر می شود

‌ سرپرست فرمانداری سلسله نیز به ایرنا گفت: محدودیت‌های عمومی مقابله با کرونا به ویژه نسبت به برگزاری مراسم عزا و عروسی در این شهرستان تشدید شده است.‌

افشین ترکارانی افزود:‌ برگزاری عروسی به صورت خانوادگی، بسیار محدود و تنها با حضور خانواده عروس و داماد مجاز است در غیر اینصورت مراسم لغو می شود و با بازداشت فوری برگزارکنندگان، علیه آنان اعلام جرم خواهد شد.

وی تاکید کرد:‌ هیچیک از گلفروشی ها حق تزیین ماشین عروس را ندارند و سالن های زیبایی و آرایشگاه ها نیز از پیرایش عروس و داماد منع شده اند بنابراین تمامی گلفروشی ها و آرایشگاه های زنانه سلسله روز پنجشنبه و جمعه هفته جاری (۲۲ و ۲۳ آبان ماه) مجاز به فعالیت نیستند و در غیر اینصورت پروانه فعالیت آنها لغو خواهد شد.

سرپرست فرمانداری سلسه گفت: حضور گروه های موسیقی در عروسی و مداحان در مراسم عزاداری ممنوع است و دهیاران موظف هستند برگزاری مراسم روستایی را از قبل به بخشداران مربوطه اعلام نمایند.

ترکارانی افزود: جواز دفن در صورتی توسط پزشکی قانونی شهرستان صادر می شود که بستگان درجه یک متوفی با مراجعه به فرمانداری نسبت به ارایه تعهد کتبی مبنی بر برگزار نشدن مراسم عمومی اقدام کنند.

وی تصریح کرد: خودروهای شرکت کننده در کاروان های عروسی و عزا یا پارک شده در حاشیه آرامستان های سلسله نیز از ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

۴۷ هزار و ۵۴۰ لرستانی تا ۱۹ آبان به کرونا مبتلا شده که از این تعداد ۹۴۴ نفر جان باخته‌اند و وضعیت این استان از نظر شیوع ویروس قرمز است.

پنج شهرستان دلفان، الیگودرز، دورود، پلدختر و کوهدشت در وضعیت فوق حاد شیوع کرونا هستند و محدودیت های آنها از جمله تعطیلی بازار و ادارات همچنان برقرار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha