افراد فاقد بیمه در استان اردبیل رایگان بیمه سلامت می‌شوند

اردبیل - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل گفت: همزمان با سراسر کشور افراد فاقد بیمه در این استان بدون شرکت در آزمون وسع بیمه رایگان می شوند.

دکتر سید وحید خلیل الهی روز شنبه در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه افزود: بر اساس آخرین مقررات و به استناد مصوبه ستاد کرونا، بیان کرد: افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه درمانی پایه تا پایان امسال می‌توانند بدون شرکت در آزمون وسع خود را بدون پرداخت هزینه به صورت رایگان بیمه کرده و از مزایای بیمه سلامت همگانی برخودار شوند.

 وی اظهار داشت: همه کسانی که فاقد بیمه هستند و یا قبلا در آزمون وسع شرکت کرده و به دلیل عدم توان مالی هنوز دفترچه درمانی دریافت نکرده‌اند، می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت در اسرع وقت دفترچه بیمه رایگان دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه مردم قبل از بستری شدن و نیاز اورژانسی به آن اقدام به دریافت دفترچه کنند، به هموطنان توصیه کرد: از این فرصت استثنایی استفاده کرده و نسبت به دریافت دفترچه بیمه سلامت همگانی به صورت رایگان اقدام کنند.

او با بیان اینکه طبق قانون به افراد تحت پوشش صندوق بیمه سلامت همگانی فقط در مراکز تشخیصی و درمانی دولتی خدمات پزشکی به طور رایگان ارائه خواهد شد، اضافه کرد: این افراد برای     بهره‌مندی در مراکز درمانی خصوصی باید در پرداخت سرانه بیمه درمانی خود مشارکت کنند.

وی بیان کرد:  از ۱۹۷ هزار نفر متقاضی دریافت دفترچه بیمه سلامت در استان اردبیل طبق آمار حدود ۱۷ هزار خانوار با جمعیتی حدود ۶۰ هزار نفر با اینکه قبلا در آزمون وسع شرکت کرده بودند ولی هنوز به عللی از جمله عدم توانایی مالی دفترچه دریافت نکرده‌اند که انتظار می رود این افراد با استفاده از این فرصت پیش آمده نسبت به دریافت دفترچه بیمه به طور رایگان اقدام کنند.

دکتر خلیل اللهی همچنین از تمدید تاریخ اعتبار دفترچه‌های بیمه سلامت به صورت الکترونیکی تا پایان سال خبر داد و گفت: برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برای تمدید دفترچه بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت تسهیلات خاصی در نظر گرفته شده که از جمله آنها می توان به تمدید تاریخ اعتبار دفترچه‌های بیمه سلامت اشاره کرد.

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل با بیان اینکه اگر دفترچهای پنج یا بیشتر از آن برگه سفید داشته باشد، نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان برای تمدید ندارد، افزود: البته بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت ایرانیان  باید برای تعیین تکلیف به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت می‌توانند با شماره گیری *۱۶۶۶#  از تاریخ اعتبار دفترچه بیمه سلامت خود اطلاع یابند.

بیمه سلامت هزینه بیماران کرونا را پرداخت می کند

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل گفت: این بیمه  هر ماه به طور میانگین ۳۰ میلیارد ریال هزینه به مراکز درمانی برای تشخیص و معالجه بیماران کرونایی در اردبیل پرداخت می‌کند.

دکتر خلیل اللهی با بیان اینکه هزینه هر بیمار کرونایی به طور میانگین حدود ۳۰ میلیون ریال است، افزود: بیمه سلامت امسال تاکنون ۱۸۰ میلیارد ریال برای آزمایش و یا بستری بیماران کرونایی در استان اردبیل پرداخت کرده است.

وی اظهار داشت: اردبیل از استان‌های موفق کشور در اجرای طرح الکترونیکی شدن و حذف دفترچه‌های کاغذی بیمه سلامت است به طوری که بر اساس ارزیابی های سازمان مرکزی در بین استانهای کشور در رتبه سوم قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات اولیه برای الکترونیکی شدن تمام خدمات بیمه سلامت صورت گرفته و بر اساس برنامه زمان‌بندی سازمان بیمه سلامت این طرح باید تا آذرماه امسال کامل شود، بیان کرد: توسعه نسخه الکترونیک به کاهش هزینه‌های درمان و مقابله با تخلفات حوزه دارو کمک فراوانی خواهد کرد.

۶۲ درصد جمعیت استان اردبیل زیرپوشش بیمه سلامت هستند که شامل بیش از ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری استان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =