مشاور رییس جمهوری: نهادی از نخبگان برای روز کیش تشکیل شود

کیش-ایرنا- مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری با اشاره به اهمیت روز کیش پیشنهاد داد گه برای این روز نهادی متشکل از نخبگان اقتصادی، فرهنگی،‌ هنری و مردمی کیش تشکیل شود.

مرتضی بانک سه شنبه شب در مراسم گرامی‌داشت روز کیش، گفت: برای این که در آینده این روز دچار ضعف و تزلزل نشود، این نخبگان کار را مدیریت کنند و سازمان بیشتر نقش نظارتی داشته باشد.

بانک مرکز ثقل و هسته اصلی پروژه‌های افتتاح شده در این  روز  را نیازها و آینده مردم کیش دانست و گفت: ارتباط معناداری بین مردم و مسئولان منطقه شکل گرفته و خوشبختانه کیش توانسته الگوی مناسب توسعه همه‌جانبه و پایدار را در مناطق ارائه کند.  

وی با اشاره به طرح ملی مسکن خاطرنشان کرد: اگرچه این طرح یک طرح ملی است اما منطقه آزاد کیش هوشمندانه آن را به موقع در منطقه پیاده‌سازی کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری راه‌اندازی صندوق زمین مسکن را فرصت مناسبی برای به‌کارگیری و مشارکت مردم بومی دانست و افزود: این طرح در کنار طرح مسکن ملی امکان جذب سرمایه‌های خرد بومیان را فراهم می‌کند و با توجه به این که پشتوانه این صندوق، بورس کشور است،‌ از این طریق آینده درخشانی برای سرمایه‌های آنان رقم خواهد خورد.

بانک در ادامه راه‌اندازی پارلمان زنان کیش را طرحی مبتکرانه و کم سابقه دانست و گفت: با ایجاد این پارلمان نهادسازی خوبی برای حضور موثر و سازمان یافته و دائمی زنان در برنامه‌های آینده صورت گرفته است.

وی همچنین سوگندنامه محیط‌زیستی کیش را یک اقدام نمادین و نشان‌دهنده رویکرد منطقه به نگرانی و دغدغه کیشوندان دانست و افزود: این سوگندنامه می‌تواند پیام منطقه آزاد را به کشور برساند که ایجاد توسعه باید در چارچوب حفظ محیط زیست صورت گیرد و در معماری شهری نیز نمود داشته باشد

مشاور رئیس جمهوری با تاکید بر پاسداشت شخصیت‌های تاثبرگذار در توسعه کیش از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از آنان نام برد و یادآور شد: ایشان نقش موثری در توسعه کیش داشت و پای این جزیره ایستاد تا ذخایر و ظرفیت‌های آن به ثمر برسد.

در ابتدای جلسه و پیش از صحبت‌های مرتضی بانک،‌ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش این روز را فرصتی برای قدردانی از همه کسانی دانست که برای این جزیره زحمت کشیدند و باعث رونق آن در طول قرن‌ها شدند.

شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت کیش نیز با تقدیر از محمد ابراهیم انصاری لاری به عنوان مبدع روز کیش، این روز را تبلور اراده،‌ مشارکت و همدلی مردم و مدیران برای توسعه نگین خلیج همیشه فارس دانست و خاطرنشان کرد: استقبال مردم و گردشگران باعث می‌شود این روز در تاریخ کیش جاودانه شود.

در پایان این مراسم، از تمبرهای ویژه روز کیش توسط مرتضی بانک رونمایی شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha