توسعه سرمایه‌گذاری مشارکتی

سعید نظری | مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش
توسعه سرمایه‌گذاری مشارکتی

شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش از کجا و با چه اهدافی تشکیل شد؟

شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، به‌عنوان یکی از شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش، به‌منظور رشد و توسعه اقتصادی جزیره زیبای کیش ازطریق ترویج و تسهیل سرمایه‌گذاری، ارائه خدمات و کسب و کار مؤثر به فعالان اقتصادی و حمایت از حقوق ذینفعان ایجاد شده. به‌طور خلاصه هدف این شرکت، بسترسازی‌های لازم برای رشد و توسعه اقتصادی، صــنعتی، عمرانی و بازرگـانی از طریق جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و همچنین ارائه خدمات پشتیبانی به کلیه فعالان اقتصادی منطقه در چارچوب سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش با توجه به رسالتی که طبق قانون و اسناد بالا دستی برایش تعریف شده و با عنایت به سیاست‌هایی ابلاغی سازمان منطقه آزاد کیش، راهکارهایی را جهت اخذ نتایج مفید اقتصادی و اجتماعی در سطح منطقه را پیش رو گرفته و امیدوار است درسالی که به‌عنوان سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده است بتواند در مسیر پیش‌برد اهداف، گام‌های مؤثری را بردارد.

آیا موافقت اصولی تبدیل شرکت به هلدینگ سرمایه‌گذاری و توسعه کیش به سرانجام رسید؟

بله، پس از بررسی چارچوب فضای کسب و کار شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش توسط اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز موافقت اصولی هلدینگ صادر گردید. و پس از موافقت سازمان منطقه آزاد کیش با تبدیل شرکت سرمایه‌گذاری به هلدینگ موافقت کرده است.

نگاه حمایتی سازمان در این باره چگونه بوده است؟

حمایت رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و همچنین بدنه مدیریتی سازمان از این تغییر و ارتقای جایگاه بسیار خوب و مطلوب بوده به طوری که سازمان در این راستا، با واگذاری سهام چند شرکت، با تبدیل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش از سهامی خاص به سهامی عام موافقت کرده است.

تشکیل دبیرخانه بورس بین الملل کیش به‌عهده کدام مجموعه سپرده شده است؟

در این خصوص باید به عرض برسانم که دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با همکاری مشاورین بازار سرمایه پس از تهیه طرح توجیهی، تدوین برنامه کسب و کار، برنامه عملیاتی، تدوین اساسنامه و مجموعه دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های بورس بین‌المللی کیش و همچنین طراحی ساختار سهام‌داری و مذاکره و تفاهم با سهامداران بالقوه داخلی و خارجی، در مرحله تجهیز ارکان به‌منظور اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد.

با توجه به ماهیت شرکت سرمایه‌گذاری که اشاره فرمودید، لطفاًً اهمیت پروژه‌های مشارکتی وچگونگی شناسایی و ارزیابی سرمایه‌گذاران ذیصلاح جهت مشارکت را توضیح دهید.

 یکی از راه‌های تعریف شده در جهت ایجاد راهکارهای درآمدزایی مناسب همراه با کمک به اقتصاد یک منطقه، انجام پروژه‌های مشارکتی است. اجرای نمودن چنین استراتژی ضمن جلوگیری از خام‌فروشی منابع ارضی منطقه که بعضاًسال‌ها بدون عملیات اجرایی راکد مانده بوده، باعث شروع پروژه‌های خوب و مفید برای منطقه می‌گردد و به همراه آن ایجاد اشتغال و گردش مالی خوبی می‌تواند ایجاد کند. شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش با به‌کارگیری چنین راهکاری در راستای اجرای مصوبات هیأت‌مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، نسبت به برگزاری فراخوان شناسایی و ارزیابی سرمایه‌گذار جهت مشارکت در ساخت اقدام کرده که خوشبختانه از استقبال بسیار خوبی از سوی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ساختمانی در سطح کشور برخوردار بوده است، در این فرآیند پس از ارزیابی مالی، اعتباری، توان اجرایی و فنی شرکت کنندگان، اشخاص ذیصلاح انتخاب می‌گردند. در حال حاضر پروژه‌های مجتمع خدماتی سرو، رؤیای کیش و دامون ساحلی دو  در حال انجام است و همچنین تعداد ۷ پروژه مشارکتی دیگر به‌منظور سرمایه‌گذاری ازطریق مشارکت در دستور کار قرار دارد.

در مورد مرکز همایش‌ها و نمایشگاه‌های کیش توضیح بفرمایید.

"مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش" با در اختیار داشتن سالن‌های چند منظوره همراه با امکانات جانبی و کاملاًً مجهز در فضایی به وسعت ۱۳۰۰۰ متر مربع احداث گردیده است. این مجموعه مکان مناسبی جهت برگزاری انواع جلسات، همایش‌ها، سمپوزیوم‌ها، کنگره‌های علمی و سایر گردهمایی‌ها به شمار می‌آید. از مزایا و امکانات ویژه این مرکز واقع شدن در محیطی آرام در نزدیکی نوار ساحلی جزیره زیبا و مرجانی کیش همراه با شرایط بسیار مناسب رفاهی، تفریحی، گردشگری، اقامتی و بهره‌مندی از امتیازات خاص و ویژه مناطق آزاد تجاری است.

این مرکز شامل ۶ سالن همایشی با ظرفیت‌های ۷۵۰، ۱۱۰، ۶۰، ۴۹، ۴۴، ۳۴ و اتاق‌های مذاکره با چیدمان‌های مختلف و همچنین فضای نمایشگاهی خوب و رستورانی به گنجایش ۴۰۰ نفر و همچنین با برخورداری از امکانات قابل ملاحظه پذیرای برنامه‌های مختلف در سطح ملی و بین‌المللی می‌باشد. امیدواریم با نابودی ویروس کرونا شاهد برگزاری مجدد رویدادهای ملی و بین‌المللی در جزیره کیش باشیم.

فعالیت واحد خدمات درمانی شرکت درزمینه ارائه خدمات بیمه ای به کارکنان و بومیان جزیره چگونه بوده است؟

باید به این نکته اشاره کنم که یک تحول بسیار بزرگی در خصوص ارائه خدمات بیمه ای و درمانی برای کلیه کارکنان سازمان، شرکت‌ها و مؤسسات تابعه و همچنین بومیان محترم جزیره کیش انجام گرفته است.

افزایش مراکز طرف قرارداد از ۱۲۱ مرکز به ۳۱۵۲ مرکز در سرزمین اصلی و جزیره زیبای کیش به جهت ارتقای کیفیت و کمیت و فراوانی انتخاب در راستای آسودگی خاطر بیمه شدگان و همچنین جلوگیری از پرداخت نقدی بیمه شدگان با توجه به شرایط موجود اقدام شرکت برای رضایت بیشتر کارکنان بوده است.

در راستای آسودگی خاطر و رفاه بومیان، کل حق بیمه بابت بیمه درمانی بومیان علیرغم افزایش بالغ بر ۱۰۰ درصدی را سازمان تقبل نموده است و بومیان به‌طوررایگان تحت پوشش قرار دارند.

به‌عنوان آخرین سؤال به‌منظور تسهیل و تسریع در امور انجام فعالیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش چه تدبیری را اتخاذ خواهید کرد؟

در این خصوص مطالعات و بررسی‌های خوبی صورت گرفته و سعی داریم به‌زودی با ایجاد و راه‌اندازی " مرکز خدمات به مشتریان" کمک کنیم تا سرمایه‌گذاران و کار آفرینان گرامی ضمن ارائه اطلاعات و راهنمایی‌های لازم به آنها، نسبت به رفع هر گونه موانع در جهت سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب و کار اقدامات لازم انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها