۲۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۱۰
کد خبرنگار: 744
کد خبر: 84106167
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تحول در ساماندهی سواحل

ابوالفضل طیبی | مدیرعامل شرکت عمران، آب  و  خدمات کیش
تحول در ساماندهی سواحل

اگر بخواهیم از منظری نو به نیازهای کیش بپردازیم، چه چیزی ذهن شما را به خود مشغول می‌کند؟

در این باره نظرها متفاوت است؛ توسعه امکانات حمل و نقل، ساخت هتل‌های جدید، افزایش جاذبه‌های گردشگری، بازارسازی، نوسازی و توسعه ناوگان هوایی و مواردی از این دست، هر کدام می‌توانند پاسخی باشند که در ذهن شما خطور کند.

اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید، که توجه جدی تر به محیط زیست، دریا و سواحل کیش هم می‌تواند یکی از این ضرورت‌ها باشد؟ چرا که قابلیت‌های بسیار عظیمی در حوزه اقتصاد دریا وجود دارد که تا کنون به‌دلیل نابسامانی‌های عدیده، مغفول مانده است.

در این باره لازم به اشاره است که از ابتدای دوره مدیریتی دکتر مظفری، این موضوع مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و ساماندهی سواحل در کانون توجه و تمرکز دستور کار سازمان است تا با تلفیق ایده‌ها و مطالعات انجام شده، کاری ماندگار در جزیره انجام شود.

سواحل کیش علیرغم زیبایی سحرانگیزش، نابسامانی‌های زیادی داشته و دارد. دلایل نابسامانی‌های ساحلی در طول چند دهه گذشته، به موضوعاتی چون عدم وجود طرح تفصیلی، واگذاری‌های بی برنامه و غیر اصولی اراضی ساحلی، عدم رعایت یا نبود مقررات ساخت و ساز و بهره‌برداری و نظارت سطحی بر آن و فقدان سیاست واحد و مدیریت یکپارچه برمی گردد.

یکی از وجوه ممتاز کیش با شهرهای سرزمین اصلی، دارا بودن دریا و سواحل مرجانی است. علاوه بر تمایز با سرزمین اصلی، کیش یکی از چند نقطه در جهان با بیشترین درصد اکسیژن خالص است و همین تفاوت است که این جزیره مرجانی را برجسته می‌کند.

سازمان منطقه آزاد کیش در نظر دارد برای بهبود چشم‌انداز و بهره‌برداری اصولی از سواحل مرجانی کم نظیر جزیره، با کمک مشاورین زبده به طرحی تازه دست یابد که مبنای عمل در واگذاری ها، بهره‌برداری و فعالیت‌های توسعه ای باشد. از این‌رو مدتی پیش، هم اندیشی ساماندهی سواحل کیش با حضور مدیران ارشد سازمان منطقه آزاد کیش و مشاورین طرح تدوین جامع ساماندهی سواحل این جزیره در سالن خوارزمی مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد. در آن جلسه، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش طراحی مناسب، اجرای مطلوب و بهره‌برداری اصولی را از اولویت‌های سازمان منطقه آزاد کیش در طرح ساماندهی سواحل جزیره برشمرد.

طراحی مناسب، اجرای مطلوب و بهره‌برداری اصولی از سواحل یک اصل است. در این راستا رعایت حریم و بحث‌های زیست محیطی حتماً در طرح ساماندهی سواحل لحاظ خواهد شد.

در این مدت در سواحل شرقی و شمالی کارهای بسیار مهمی نظیر آزاد سازی سواحل انجام شده یا در حال انجام است که اولویت اول سازمان برای ساماندهی محسوب می‌شود. حسب دیدگاه مدیرعامل، به‌عنوان فاز جدیدی از مطالعات این حوزه، معماری ساحلی و الگوها را مورد بررسی قرار داده و مسابقات معماری را برگزار خواهیم کرد تا از میان آنها کارهای حرفه ای را به‌عنوان الگوی معماری ساحلی خوب ارائه کنیم. چرا که فعالیت‌های این حوزه برای آیندگان بسیار مهم است و نکات مربوط به آن باید با حساسیت بالایی دنبال شود.

ما در ادامه می‌توانیم از سرمایه‌گذاران توانمند و خوشنام برای ورود به موضوع ساماندهی پروژه‌های ساحلی و حتی طرح‌های ورزشی استفاده کنیم تا با حضور آنها اطمینان حاصل کنیم که مجموعه‌ای قدرتمند داریم.

در چند ماه گذشته، ۳۸۸ هزارمتر از زمین‌های درجه یک ساحلی، آزاد و احداث معابر و پارک‌های ساحلی در آنها آغاز شد. خوشحال هستیم که با تحمل فشارهای فراوان از سوی عده ای، کار را به پیش بردیم و بخشی از طرح‌ها را همزمان با روز کیش افتتاح می‌کنیم.

سازمان منطقه آزاد کیش حسب قانون و بر مبنای لزوم احقاق حقوق مردم، همه مساعی خود را برای پایان دادن به تصرفات غیر اصولی و واگذاری‌های غیرکارشناسی و پرهیز از انحصاری کردن سواحل به‌کارگرفته و تلاش دارد با ایجاد دسترسی‌های تازه و افزایش زیبایی‌های بصری که برای گردشگران و ساکنان جزیره ایجاد شده، حس سرزندگی و نشاط را در کیش دوچندان کند. در این مدت علاوه بر آزاد سازی، پاکسازی سواحل هم به‌طورجدی در طول نوار ساحلی به اجرا درآمده و بخشی از این روند همچنان ادامه دارد.

توجه به تجربیات سایر کشورها در ساماندهی سواحل موضوع مهمی است که در این مسیر مدنظر داریم و البته در نهایت به مدل بومی و منطبق با هنجارهای خود دست خواهیم یافت. با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های سواحل کیش، شاهد رشد ورزش‌های ساحلی و گردشگری دریایی و ایجاد فضای رقابتی سالم خواهیم بود.

نکته حائز اهمیت دیگر آن است که می‌توانیم با پیش‌بینی ضمانت‌نامه اجرایی طرح ساماندهی سواحل کیش از جمله ساحل شرقی این منطقه که در مطالعات اقتصادی به آن پرداخته شده است با یک انسجام و همکاری خوب مسیر اجرایی شدن این طرح را هموار کنیم.

 سه موج‌شکن قدیمی، اسکله‌های تفریحی می‌شوند

به‌منظور افزایش جاذبه‌های محیطی و گردشگری کیش، سه موج شکن قدیمی موجود در منطقه مارینا به اسکله‌های تفریحی جذاب و گردشگر پسند، تبدیل شده اند.

توزیع مناسب گردشگران ازطریق پراکندگی متناسب جاذبه‌ها در بخش‌های مختلف کیش، موضوعی است که به رشد اقتصادی این جزیره و توازن در تجمع نیروی انسانی، کمک شایانی می‌کند. پس از تجربه موفق بازسازی و بهسازی اسکله سیمرغ در محدوده ساحل سیمرغ، تصمیم گرفته شد، سه موج شکن موجود در منطقه مارینا، به سه اسکله تفریحی زیبا تبدیل گردد. در این پروژه، نسبت به کف‌سازی با استفاده از کفپوش‌های بتنی خاص و نورپردازی در کف و دیواره اقدام شده تا فضای آرام و متفاوتی برای بازدیدکنندگان فراهم آید.

در نورپردازی این اسکله ها، تدبیری اتخاذ شده تا نور پردازی مصنوعی انعکاس به دریا انعکاس نداشته باشد و در نتیجه آبزیان در زیست بوم خود دچار مشکل نگردند. ساماندهی سواحل کیش با هدف تقویت اقتصاد دریا محور، رشد گردشگری مبتنی بر دریا، از بین رفتن انواع آشفتگی و بی‌نظمی در کناره‌های دریا از جمله موارد مورد تأکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش است.

 نمادهای هنری در سطح جزیره

چندی پیش براساس یک ایده نو، بهترین گروه هنرمندان کشور را برای حضور در سمپوزیوم هفت‌سنگ کیش دورهم آوردیم. آنها در گرمای طاقت فرسا، تیشه بر سنگ‌ها زدند و آثار زیبایی خلق کردند.

شهرها زنده اند، نفس می‌کشند و حیات دارند و با خلق آثار هنری می‌توانیم زیبایی‌های بصری شهرها را افزایش دهیم.

برگزاری چنین سمپوزیوم‌هایی در جزیره کیش ضمن توجه به هنر و نیز ایجاد تحرک و نشاط میان مردم، آثار خوبی هم برای کیش به یادگار می‌گذارد. ارتقای زیبایی‌های بصری وفضای شهری دستاورد دیگری است که از خلال این کوشش‌ها برای کیش عزیز به‌دست می‌آید.

خبر خوب در این زمینه آن است که این نمادهای هنری همزمان با روز کیش، رونمایی می‌شوند. ایجاد باغ مجسمه هم برای استقرار سازه‌های حجمی در دستور کار شرکت عمران، آب و خدمات قرار دارد.

در سه ماه گذشته، در اقدامی ضربتی، تمام نمادهای شهری در گوشه و کنار کیش بازسازی و نوسازی شد. همچنین نورپردازی گذر مشاهیر به پایان رسیده و طرح تعریض این پیاده راه هنری- تاریخی در دست اجراست.

 پیست دوچرخه سواری

کیش طولانی ترین پیست دوچرخه سواری خاورمیانه را داراست. این پیست ۵۴ کیلومتری در نقاطی به‌دلیل تاریکی، نقطه کور محسوب می‌شد که برای آنها تأمین نور گردید. رینگ دوچرخه سواری که دورتادور جزیره را در بر می‌گیرد، از جاذبه‌های مهم برای گردشگران و کیشوندان است.

با گذر زمان و بر اثر آفتاب شدید، بخش‌هایی از پیست دچار آسیب شدند که ترمیم آنها به پایان رسید. بازسازی و لکه گیری با آسفالت میکروسرفیسینگ انجام شده است.

امسال همزمان با روز کیش، ۴۰۰ دوچرخه اشتراکی هوشمند در سطح جزیره قرار می‌گیرد تا علاقه‌مندان در هرجای جزیره از آن استفاده کنند. کیش شهر دوچرخه هاست و از نظر تعداد دوچرخه، سرانه بسیار بالاتری نسبت به سرزمین اصلی دارد.

 صفین زیباتر از گذشته

از دیگر اقدامات صورت گرفته در سطح جزیره کیش، بهسازی معابر، آسفالت ریزی، لکه گیری، ایجاد روشنایی معابرو اصلاح شبکه فاضلاب برای جلوگیری از آب گرفتگی محله صفین توسط شرکت عمران، آب و خدمات است که موجی از خوشحالی و رضایت را با خود به همراه آورد. بهبود شرایط زیستی بومیان کیش از جمله موضوعات مهم مورد تأکید در سازمان منطقه آزاد کیش است.

یکی از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته در صفین، ساخت یک پارک جنگلی بزرگ است که بخشی از آن همزمان با روز کیش به بهره‌برداری می‌رسد. با این اقدام علاوه بر توسعه فضای سبز جزیره، محل مفرحی برای تفریح ساکنان صفین ایجاد می‌شود.

این منطقه بافت بومی بسیار زیبایی دارد که همه باید با تعامل و همکاری از این جاذبه بی نظیر صیانت کنیم.

 افزایش سرانه فضای سبز

تا دو سال پیش، جزیره کیش ۵۰۰ هکتار فضای سبز داشت که براساس آمار، به ازای هر شهروند ۱۵۰ متر فضای سبز در جزیره وجود داشت. این در حالی است که استاندارد سرانه فضای سبز در دنیای توسعه یافته، ۲۰ الی ۳۰ متر مربع است.

در دو سال اخیر با تأکیدات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و با تلاش‌های صورت گرفته، میزان فضای سبز کیش به ۶۰۰ هکتار رسیده و تا پایان سال به ۶۵۰ هکتار خواهد رسید. در واقع سرانه فضای سبز کیش، حدود ۷ برابر استانداردهای جهانی خواهد بود.

علاوه بر پارک جنگلی صفین، دو بوستان ساحلی نوبنیاد ۲ و ۳ هم در روز کیش به بهره‌برداری می‌رسد  و ده‌ها هکتار به مساحت فضای سبز جزیره می‌افزاید.

رسیدگی به ۷ هزار نخل جزیره هم توسط همکاران شرکت با انجام عملیات آفت زدایی و سایر اقدامات حفاظتی پایان یافته و نخل‌ها در شرایط بسیار خوبی قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها