مواضع تهران-اسلام‌آباد علیه سازش با تل‌آویو هوشیارانه است

اسلام‌آباد - ایرنا - رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای پاکستان با تمجید از نقش تهران و اسلام‌آباد برای حمایت از فلسطین و مشارکت در راستای صلح منطقه‌ای، افزود: طرح سازش با رژیم صهیونیستی و خطر افرایش نفوذ تل‌آویو موضوعی است که ایران و پاکستان علیه آن مواضع هوشیارانه اتخاذ کرده‌اند.

سناتور «مشاهد حسین سید» روز چهارشنبه و همزمان با سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به پاکستان طی گفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد گفت: بازدید مجدد دکتر ظریف از اسلام‌آباد بسیار ارزشمند است، درحالی که تحولات منطقه، اوضاع افغانستان و انتخابات اخیر در آمریکا اهمیت این سفر را بالاتر برده است.

وی تلاش برای کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان، گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و تلاش مشترک برای مقابله با چالش‌های پیش روی جهان اسلام را مشترکات تهران و اسلام‌آباد دانست و اظهار داشت: قطعاً آقای ظریف در دیدارهای امروز خود با مقام‌های بلندپایه پاکستانی علاوه بر بررسی راه‌های تقویت روابط دوجانبه به مسائل منطقه، صلح افغانستان و چالش‌های امت اسلامی به خصوص عادی سازی روابط با اسرائیل خواهد پرداخت.

عضو ارشد حزب مسلم لیگ نواز گفت: انتخابات اخیر در آمریکا و پیروزی جو بایدن، اثراتی را بر اوضاع جهانی از جمله در منطقه خواهد گذاشت که می‌تواند به فرصتی برای دو کشور همسایه ایران و پاکستان جهت گسترش مناسبات و همچنین ارتباطات منطقه‌ای تبدیل شود.

وی معتقد است: امروز سازش با صهیونیست‌ها بیش از هر چیز دیگر به فلسطین ضربه زده است. در عین حال مواضع صریح و قوی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان علیه طرح سازش باعث قوت قلب مردم فلسطین و سایر ملت‌های منطقه شده است.

سناتور مشاهد حسین افزود: افغانستان وضعیت حساسی را پیش رو دارد، پاکستان در حال نقش آفرینی جهت تسهیل این تلاش‌هاست و حضور وزیر امور خارجه ایران در اسلام‌آباد و همراهی نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در این سفر، نوید رایزنی‌های سازنده میان تهران و اسلام‌آباد برای تقویت تلاش‌های مشترک در مسیر کمک به صلح و ثبات در همسایه مشترک یعنی افغانستان را می‌دهد.

وی تاکید کرد: ایران و پاکستان خواسته مشترکی مبنی بر پایان حضور تروریسم و افراط‌گرایی در افغانستان دارند، آنان تهدید داعش در همسایگی خود را هرگز تحمل نمی‌کنند. این درحالی است که ایران و پاکستان میزبان میلیون‌ها پناهجوی افغان هستند و بیشتر از هر کشور دیگری در تلاشند تا با تلاش مشترک وضعیت افغانستان بهبود پیدا کند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای پاکستان گفت: تهران از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی دولت اسلام‌آباد برخوردار است و سفر وزیر امور خارجه ایران حاکی از اهمیت تحولات راهبردی در منطقه و جهان نزد این دو کشور همسایه و برادر می‌باشد.

براساس این گزارش؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  در راس یک هیات بلندپایه سیاسی-اقتصادی برای رایزنی با مقام‌های ارشد پاکستان شب گذشته وارد «اسلام‌آباد» پایتخت این کشور شد.

ظریف قرار است امروز با «عمران‌خان» نخست وزیر، «شاه محمود قریشی» وزیر امورخارجه و ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان دیدار کند.

سخنرانی در نشست اندیشکده مطالعات راهبردی اسلام‌آباد (ISSI) از دیگر برنامه‌های ظریف در پایتخت پاکستان خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha