نقشه راه: اپراتور تلفن همراه مناطق آزاد

مهدی نجاری | رئیس و عضو هیأت امناء اپراتور تلفن همراه  سازمان منطقه آزاد کیش
نقشه راه: اپراتور تلفن همراه مناطق آزاد

اپراتور تلفن همراه سازمان منطقه آزاد کیش در چارچوب موافقت اصولی شماره ۳۰۰/۱۶۲۲ مورخ ۲۶ تیر ماه سال ۷۳هیأت وزیران و به منظور حفظ موقعیت رقابتی منطقه آزاد کیش در حوزه خلیج فارس به عنوان دارنده پروانه MNO  در منطقه آزاد کیش تأسیس شد.

در حال حاضر سازمان منطقه آزاد کیش تحت برند تله کیش در حال مدیریت و بهره برداری از این اپراتور است. فضای شماره‌های اختصاص داده شده در حال حاضر ۱۰۰ هزار شماره بوده که تا ۱۰ میلیون شماره قابل افزایش است. در زمینه ارائه جدیدترین سرویس‌های مورد نیاز مشترکین و ارتقا به نسل چهارم، در حال حاضر این اپراتور در حال ارائه سرویس LTE به مشترکین خود بوده و تمامی سیم کارت‌های تله کیش علاوه بر کیش در سرزمین اصلی نیز دارای سرویس و قابل استفاده است.

با توجه به تمرکز کسب و کارها و فعالیت‌های تجاری کیشوندان بر خطوط اپراتور تلفن همراه کیش، این شبکه کماکان مشترکین وفادار خود را حفظ کرده و در حال حاضر دارای نزدیک به ۱۹ هزار مشترک از نوع سیم کارت دائمی است.

این اپراتور در حال حاضر با توجه به فضای شدید رقابتی بین سایر اپراتورهای تلفن همراه، با هدف گذاری خود به عنوان اپراتور مناطق آزاد در راستای افزایش خدمات و سرویس‌های خود در سایر مناطق آزاد به ویژه سرویس‌های حوزه  گام بر می دارد.B۲B  یکی از عوامل مؤثر بر مقوله بهره وری و کارایی، بهره‌گیری از قابلیت‌های ارتباطات و فنآوری اطلاعات ICT   است. از طرفی در دهه اخیر مقوله اقتصاد دیجیتال و  تأثیرات سرریز آن در اکثر حوزه‌های اقتصاد، بسیار برجسته شده و مورد توجه قرار گرفته است به طوری که اقتصاد این بخش رشد بالایی را تجربه کرده و درآینده نزدیک سهم بالایی در اقتصاد ملی و جهانی ایفا خواهد کرد.

بر همین اساس نگاه ویژه به ظرفیت‌های این حوزه در مناطق آزاد موجب جایگزینی خدمت فروشی به جای زمین فروشی شده و ظرفیت بسیار بالایی را برای اشتغالزایی و درآمد زایی ایجاد می‌کند. در همین راستا این اپراتور با هدف‌گذاری افزودن حوزه به سبد ICT  محصولات و درآمدهای سازمان منطقه آزاد کیش و تجاری سازی خدمات این حوزه، در گام نخست نسبت به تجمیع ارتباطات ثابت (پروژه تونل ارتباطی فیبرنوری سراسری کیش به طول  ۱۰۰کیلومتر) و ارتباطات سیار (اپراتور تلفن همراه کیش و پروژه دکل های تجمیعی) اقدام کرده است.     

با توجه به جمعیت نزدیک به یک میلیون نفری مناطق آزاد کشور، نقشه راه این اپراتور به عنوان اپراتور مناطق آزاد در جهت استفاده ساکنین و کسب و کارهای این مناطق از ارزش افزوده های دیده شده در قوانین مناطق آزاد  از جمله معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. به همین منظور تله کیش تنها اپراتور تلفن همراه در سطح کشور است که از مشترکین خود هیچ‌گونه مالیات بر ارزش افزوده ای دریافت نمی‌کند.

در سال ۹۸ درآمد حوزه ICT از مناطق آزاد مبلغی بالغ بر ۹۷۵ میلیارد تومان بوده که متأسفانه سهم مناطق آزاد از این درآمد زیر ۱۰ درصد بوده است، بر همین اساس در زمینه بهره‌برداری از درآمدهای این حوزه، این اپراتور هدف‌گذاری خود را به عنوان بازوی اجرایی مناطق آزاد در حوزه‌های ICT گذاشته است و به همین منظور پیشنهاد اخذ پروانه MVNOمناطق آزاد در حال سپری شدن مراحل خود در وزارت فاوا و سازمان تنظیم مقررات هستند.

امکان واگذاری سهام ۵ درصدی اپراتور مناطق آزاد به هریک از مناطق آزاد تجاری- صنعتی، بهره برداری درآمدی هر یک از مناطق آزاد از سرویس‌ها و خدماتی که در آن منطقه واگذار شده، ایجاد زیرساخت امن و اختصاصی مناطق آزاد در راستای پنجره واحد خدمات الکترونیک و دولت الکترونیک و معافیت ساکنین و کسب و کارهای مناطق از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده از جمله محسنات این طرح است.

شایان ذکر است موقعیت جغرافیایی و تمرکز مدیریتی در منطقه آزاد کیش این جزیره را به عنوان محل مناسبی جهت ورود تکنولوژیهای نوظهور از جمله تکنولوژی " فایوجی" کرده و در این خصوص تفاهم نامه‌های متعددی در جهت پایلوت کردن این تکنولوژیها در این منطقه انجام شده است. همچنین توسعه زیرساخت‌های ثابت و سیار در این جزیره که با همت تله کیش در حال انجام است، نوید این نکته را می‌دهد که تمامی زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری شهر هوشمند در جزیره کیش مهیا بوده و این جزیره محل مناسبی جهت حضور شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ های مرتبط با این حوزه بوده که این امر نیازمند همت و حمایت سایر ارکان سازمان منطقه آزاد کیش در جهت هم افزایی و حمایت از این دست پروژه‌ها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها