۲۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۲۰
کد خبرنگار: 744
کد خبر: 84106128
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پشت دریاها شهری است

غلامحسین مظفری | رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش
پشت دریاها شهری است

شهرهای آینده، کلید واژه‌ای است که این روزها میان صاحب‌نظران، مدیران ارشد و برنامه‌ریزان اجرایی بیش از گذشته شنیده می‌شود. اما این موضوع تا چه حد مهم بوده و ناظر به چه ویژگی‌هایی است؟ شهرهای آینده چه تفاوتی با شهرهای کنونی دارند و انسان در آنها ازچه ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی برخوردار خواهد بود؟

در این رابطه گفته می‌شود که اگر قرن بیستم، قرن کشورها بود، قرن بیست و یکم، قرن شهرهاست. شهر آینده، مضمونی است که با شهرهوشمند قرابت داشته و بدون ایجاد الزامات هوشمندسازی، دست یافتنی نخواهد بود. از این رو درسال‌های اخیر، مسابقه‌ای میان کشورها برای ایجاد شهرهای توسعه یافته، پایدار و در عین حال کاربردی در گرفته است که نمونه آن در کشورهایی چون آمریکا، چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، امارات متحده عربی و چند کشور دیگردیده می‌شود.

واقعیت آن است که بسیاری از شهرهای کنونی در سراسر جهان، به‌دلیل مواجهه با موضوع رشد جمعیت، جابه‌جایی جمعیت ومهاجرت، تولید و مصرف انبوه کالا، با رشد نامتقارن روبه‌رو شده‌اند و این وضعیت، عوارض زیادی را دامن زده است؛ گرمایش زمین، تخریب محیط زیست، اتکاء به منابع تجدیدناپذیر انرژی، آلودگی هوا و آب و خاک، ترافیک، ضعف در ارائه خدمات و شکل‌گیری پدیده حاشیه‌نشینی و رشد فقر از جمله عارضه‌هایی است که باید برای آنها تدبیری اندیشید. بنابراین چاره‌ای جز طراحی رویکردهای نو برای دستیابی به شهرهای عاری از بحران‌های عدیده، نیست. این موضوع تحت عنوان پارادایم شیفت یا جابه‌جایی پارادایم‌ها، بیش از گذشته در کانون توجهات و مباحث قرار گرفته است.

جمعی ازنخبگان دنیا براین اعتقادند که برای تحقق فردایی بهتر، توجه به عنصر دانایی به‌عنوان ثروت پایان ناپذیر، اولویت دادن به بهره‌گیری از استعدادها، ذهن‌های خلاق و مبتکر و نیز استفاده روشمند و هم افزا از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، اجرای طرح‌های متنوع زیربنایی و روبنایی و البته فرهنگ‌سازی همگانی برای کاربرد بهینه آنها، نقشه راه پیاده‌سازی شهرهای هوشمند در تمام دنیاست. از همین رو آمریکا در دستینی فلوریدا، چین در شنزن، کره جنوبی در سانگدو، امارات در شهردوبی و مصدر ابوظبی و همچنین ژاپن و سنگاپور در مناطقی از کشورهایشان در حال تحقق شهرهای پاک وهوشمند هستند و در این رابطه برخی از پیشرفتها را رسانه‌ای و برخی را در خفا به پیش می‌برند.

ایران عزیز ما نیز به هزارو یک دلیل می‌تواند و باید در شمار پیشگامان ایجاد شهرهای آینده با لحاظ ویژگی‌ها و مختصات فرهنگی و هویتی خویش باشد تا در دهه‌های آینده، به‌جای  تأثیرپذیری در شمار تأثیرگذاران قرار گیرد. این اتفاق به مدد تیزبینی موجود و رشد علمی غیرقابل انکار در کشور آغاز شده و نگارش این سطور در تأکید برای تسریع این روند و همگرایی همه عناصر  تأثیرگذار در این زیست بوم صورت گرفته است.

حالا این سؤال پیش می‌آید که از کجا باید آغاز کرد؟ کدام منطقه بیش از سایر مناطق برای پیشگامی این ابرپروژه، استعداد دارد؟ نقطه عزیمت و خاستگاه پیش رو چیست؟ پرسش‌هایی از این دست برای آن است تا این خبر خوش به گوش مردم خوبمان برسد که کیش، نقطه اجماع ملی برای تحقق صورت‌بندی شهر ایرانی در دهه‌های پیش رو شده است.

عزم راسخ، وحدت مدیریتی، بخش خصوصی توانمند، وفور سخاوتمندانه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر نظیر خورشید و دریا، موقعیت سوق‌الجیشی، محیط زیست کمیاب و در نهایت ایجاد تمام زیرساخت‌های مورد نیاز به همراه تعبیه شبکه‌های فیبر نوری برای فعال شدن شبکه نسل پنجم موسوم به 5G که شرط پایه‌ای برای تحقق شهرهای هوشمند است، کیش را بیش از بقیه مناطق کشور، آینده گرا ومستعد اجرای طرح‌های بلندپروازانه کرده است.

شهرهای دیجیتال بیش از شهرهای بزرگ کنونی، دوستدار محیط زیست هستند. در پیوند با این موضوع لازم به اشاره است که درحال حاضر بیشترین میزان استفاده از دوچرخه به نسبت جمعیت در کشور به کیش تعلق دارد و این جزیره، عابردوست‌ترین نقطه ایران است.

هم‌آمیزی فن‌آوری‌های نو نظیر هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در بستر شبکه نسل جدید موسوم به فایوجی، می‌توانند هزاران دستاورد تازه را به ارمغان آورند که یکی از آنها حمل‌ونقل هوشمند است.

مایه خرسندی است که بگویم این رهیافت نو با انعقاد تفاهم نامه‌ای که با معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات، ستاد فن‌آوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند و سازمان منطقه آزاد کیش به امضاء رسید، برای نخستین بار در کیش به‌کار گرفته خواهد شد.

جالب است بدانید نتیجه تحقیقی که در دانشگاه‌هاروارد در رابطه با عوامل مؤثر بر خروج از فقر انجام شد، نشان داد که زمان صرف شده برای جابه‌جایی بیش ازهر عامل دیگر نظیر نرخ جرم و جنایت یا دسترسی به مدارس خوب بر خارج شدن افراد از فقر مؤثر است. این تحقیق می‌گوید، درجاهایی که پیاده‌روی یا استفاده از حمل‌ونقل عمومی، سریع‌ترین راه‌ها محسوب می‌شوند، هیچ شهروندی به‌دلیل نداشتن خودرو احساس فقیر بودن نخواهد کرد.

کیش بیش از همیشه و همه جا برای نوآوری و کارآفرینی، شأن و قدر قائل است و ایجاد مرکز بزرگ نوآوری برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها یکی از این اقدامات است که برکات خود را درسال‌های بعد نشان خواهد داد. در ادامه این روند، طرح راه‌اندازی شهرک فن‌آوری‌های نو برای سایر شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های فناور و کارآفرین، در دستور کار است تا هاب نوگرایی و نوآفرینی منطقه در این خطه طلایی شمال آب‌های خلیج همیشه فارس شکل گیرد و به محلی برای زیست سعادتمندانه انسان‌ها و سکویی برای صادرات خدمات کالا و محصولات دانش‌بنیان تبدیل شود.

ادبیات ما هم پشتیبان و الهام بخش همیشه ما در این مسیر است. آن‌چنان‌که سهراب عزیز این‌گونه آرزو داشت:

قایقی خواهم ساخت

خواهم انداخت به آب

پشت دریاها شهری است

 که در آن پنجره‌ها رو به تجلی باز است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =