۲۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۰۱
کد خبرنگار: 744
کد خبر: 84106076
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرانه ورزشی، بالاتر از استانداردهای جهانی

محمد تقی امیری خراسانی | مدیرعامل مؤسسه ورزش و تفریحات سالم کیش
سرانه ورزشی، بالاتر از استانداردهای جهانی

 کیش، گنج ارزشمند تاریخ و جغرافیای ماست که با تبلور و به کمال رساندن ظرفیت‌هایش، نیاز به بسیاری از محصولات مشابه غیروطنی را نخواهیم داشت. با استعانت از این تعبیر حضرت حافظ، می‌توان کیش را به گوهری تشبیه کرد که از صدف کون و مکان بیرون بوده و با درک آن، نیاز به طلب از گمشدگان لب دریا نخواهیم داشت.

کیش، گنج ارزشمند تاریخ و جغرافیای ماست که با تبلور و به کمال رساندن ظرفیت‌هایش، نیاز به بسیاری از محصولات مشابه غیروطنی را نخواهیم داشت. با استعانت از این تعبیر حضرت حافظ، می‌توان کیش را به گوهری تشبیه کرد که از صدف کون و مکان بیرون بوده و با درک آن، نیاز به طلب از گمشدگان لب دریا نخواهیم داشت.

استعداد کیش به ظرفیت‌های ارزشمند گردشگری خلاصه نمی‌شود. این جزیره به مدد امکانات بسیار خوب ورزشی خود، می‌تواند به یکی از مراکز ثقل ورزش‌های همگانی و قهرمانی، مسابقات ورزشی و اردوهای آمادگی تیم‌های ورزشی تبدیل شود و در آینده این منطقه به‌عنوان یکی از کانون‌های استعدادیابی ورزشی شناخته شود.

دیدگاه کنونی این است که ورزش به‌عنوان ظرفیتی فراگیر در ارائه خدمات به کیشوندان و گردشگران و همچنین کمک به رونق و پیشرفت ورزش کشور اهمیت به‌سزایی دارد. جزیره کیش با دارا بودن شرایط مطلوب و پتانسیل‌های بسیار بالا در رشته‌های مختلف ورزشی می‌تواند با برنامه‌ریزی جامع و همه‌جانبه یکی از قطب‌های مهم در رونق حوزه ورزش کشور باشد.

ورزش در دنیای امروز به‌عنوان یک صنعت مورد توجه قرار گرفته و اقتصاد بزرگی را به خود اختصاص داده است. از این منظر، یکی از اصلی‌ترین اموری که باید در دستور کار قرار گیرد، تغییر نگرش در چگونگی اداره هیات‌های ورزشی است تا از حالت هزینه‌ساز خارج شوند و با تغییر ساختار به درآمدزایی دست پیداکنند. در عین حال پر واضح است که جامعه پر نشاط و شاداب، مستلزم ترویج ورزش و توسعه امکانات و ظرفیت‌های موجود است.

نکته مهم دیگر، حضور چهره‌های نام‌آوری بسیاری از رشته‌های ورزشی در بین ساکنان کیش است که نشان از قابلیت‌های فراوان در جزیره داشته و ما نیز با فراهم کردن زیرساخت‌های قابل قبول، باید بستر ارتقای کیفیت آموزش را برای این عزیزان فراهم کنیم.

ایجاد زمینه‌های لازم برانگیزاننده برای مشارکت بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در سازه‌ها و تأسیسات ورزشی هم رویکرد دیگری است که به‌گونه‌ای پویا از سوی سازمان دنبال می‌شود.

جزیره کیش با گذشته پر شکوه تاریخی خود، موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین سفیر، نام بزرگ خلیج فارس را در رویدادهای ورزشی منطقه و حتی جهان به نمایش بگذارد. استفاده از ظرفیت‌های بی‌بدیل تفریحات دریایی و استفاده از این موهبت الهی درزمینه ایجاد رونق اقتصادی در جذب گردشگر ورزشی و تفریحی با نگاه بسیارمثبت مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش نسبت به برگزاری رویدادهای ورزشی منطقه آغاز شده است.

بر این اساس با همکاری هیأت‌های ورزشی دریایی به ویژه هیأت قایقرانی جزیره کیش و بخش خصوصی به شکل تخصصی‌تر به توسعه ورزش‌های دریایی پرداخته خواهد شد و علاوه بر میزبانی رویدادهای ملی و بین‌المللی سیلینگ (بادبانی) و کایت بردینگ، به اعزام ورزشکاران این رشته‌ها به مسابقات جهانی و نیز میزبانی این رقابت‌ها اقدام می‌شود.

میزبانی از رویدادهای بین‌المللی ورزشی، از برنامه‌های جدی سازمان منطقه آزاد کیش است. ورزش کیش می‌تواند درحوزه بین‌المللی، یاری گر ورزش کشور در برگزاری و میزبانی از رویدادهای بزرگ جهانی باشد.

رسالت مهم مؤسسه ورزش و تفریحات سالم کیش آماده کردن نسل جوان برای ورود به عرصه‌های اجتماعی و میادین ورزشی است که موجبات رقابت سالم توأم با رفاقت، استقامت و تلاش برای پیروزی و پذیرش شکست و تلاش برای جبران آن است. به امید آنکه با شناخت نیازها و توجه به خواسته‌های مردم شریف جزیره کیش بتوانیم هدایت‌گر نسلی باشیم که با پشتوانه پرافتخار و محکم، نگاهش به افق دوردست آینده دوخته شده است.

مؤسسه ورزش و تفریحات سالم حدود 183.932 مترمربع فضای ورزشی دارد که شامل 15.685 متر فضای سرپوشیده و 168.247 متر مربع فضای روباز می‌باشد  که بر این اساس سرانه فضای ورزشی در جزیره زیبای کیش به ازای هرنفر 7 مترمربع می‌باشد که بالاتر از استاندارد جهانی و  11 برابر سرزمین اصلی می‌باشد. سرانه فضای ورزشی در جهان به ازای هر نفر 5/2 متر  و در سرزمین اصلی 6/0 متر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =