پمپئو از فروش تجهیزات نظامی به امارات خبر داد

تهران- ایرنا- وزیر امورخارجه آمریکا سه شنبه شب از برنامه فروش تسلیحات نظامی آمریکا به امارات شامل ۵۰ جنگنده اف ۳۵ خبر داد.

به گزارش ایرنا از رویترز، مایک پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد که دولت آمریکا فروش تسلیحات پیشرفته به امارات به ارزش ۲۳.۳۷ میلیارد دلار تصویب کرده است. 
به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، بسته فروش تسلیحات پیشرفته به امارات شامل ۵۰ فروند هواپیمای اف ۳۵، ۱۸ سیستم هوایی بدون سرنشین MQ-۹B و تجهیزات مهمات هوا به هوا و هوا به زمین است.
دولت شکست خورده ترامپ در حالی در روزهای پایانی دولت خود فروش تسلیحات پیشرفته به امارات را به تصویب می رساند که تا کنون مشخص نیست که آیا کنگره با این فروش تسلیحات موافقت خواهد کرد یا نه؟
از زمان تغییر موضع دولت ترامپ در توافقنامه‌های تسلیحاتی با ۳۴ کشور برای اعطای مجوز فروش پهپادهای بیشتر به متحدان آمریکا، این اولین گام صادرات پهپادهای مسلح از آمریکا به شمار می‌رود.
ابوظبی مدت زیادی خواهان خرید پهپاد از آمریکا است و پس از تغییر سیاست آمریکا در این زمینه جزو اولین مشتری‌های در صف برای خرید پهپاد به حساب می‌آید. توافق ۶۰۰ میلیون دلاری فروش ۴ پهپاد غیر مسلحه MQ-۹B تایوان اولین مورد بود که روز سه شنبه به صورت رسمی در کنگره مطرح شد.
کمیته‌های امور خارجه مجلس نمایندگان و روابط خارجی سنا آمریکا که به نقش امارات در کشتار غیر نظامیان در جنگ داخلی یمن به شدت انتقاد کردند، می‌توانند فروش این تسلیحات را بررسی و در نهایت پیش از اعلام رسمی وزارت خارجه آمریکا، آن را رد کنند.
به نوشته رویترز، پهپادهای مسلح آمریکا با رادارهای دریایی احتمالا در سال ۲۰۲۴ تحویل داده خواهند شد. یک منبع آگاه اعلام کرد که بسته تسلیحاتی اعلام شده به کنگره ۱۵ پهپاد به همراه سه پهپاد اضافی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =