ظریف: منتظر رفتار و اقدامات دولت جدید آمریکا هستیم

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امورخارجه ایران در خصوص وضعیت برجام با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا گفت: همه چیز بستگی به نوع رفتار ایالات متحده دارد و ما منتظر اقدامات آنان هستیم.

«محمدجواد ظریف» شامگاه سه‌شنبه و در بدو ورود به اسلام‌آباد پایتخت پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: وضعیت آتی توافق هسته‌ای بستگی به رفتار ایالات متحده آمریکا دارد.

وی در خصوص پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزود: شخصیت‌ها مطمئناً مهم هستند اما آنچه حائز اهمیت است رفتارها و اقدامات است و جمهوری اسلامی منتظر دیدن این اقدامات از جانب دولت جدید آمریکا است.

پاکستان، همسایه ویژه ایران

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود به خبرنگاران درباره اهداف سفر به اسلام‌آباد گفت: ما با پاکستان به عنوان یک همسایه بسیار ویژه گفت‌وگوهایی مستمری داریم و این رایزنی‌ها به صورت دوره‌ای ‌انجام می‌شود.

وی با اشاره به تاخیر در روال گفت‌وگوهای مستمر دو کشور به دلیل پاندمی کرونا گفت: امروز بسیار خرسندیم که مجدداً فرصت سفر به اسلام‌آباد را داریم.

وزیر امورخارجه ایران گفت: موضوعاتی از قبیل روابط دوجانبه، همکاری‌های مرزی، منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله افغانستان را با دوستان پاکستانی مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهیم.

وی تاکید کرد: وضعیت جهان اسلام موضوع و نگرانی مشترک تهران و اسلام‌آباد است و هر دو کشور در قبال عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی آن را با حساسیت دنبال می‌کنند.

ظریف افزود: در بحث موضوعات جهانی نیز رایزنی‌ها ادامه دارد، ایران و پاکستان همواره از نزدیک با یکدیگر همکاری کرده و در فرصت فعلی نیازمند است این همکاری‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
 

استفاده مطلوب از ظرفیت‌های ایران-پاکستان 
ظریف درخصوص سطح فعلی روابط جمهوری اسلامی ایران با پاکستان به ویژه در حوزه اقتصادی و بازرگانی گفت: ما از این مناسبات راضی هستیم اما معتقدیم که ظریفت‌های دو کشور فراتر از وضعیت فعلی است.
وی تاکید کرد: ظرفیت‌های دو کشور همسایه به ویژه در حوزه تجارت بیشتر از آن چیزی که ایران و پاکستان توانسته‌اند از آن استفاده کنند.

لزوم اتحاذ موضع مشترک علیه سازش با رژیم صهیونیستی 
وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به توطئه عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل توسط برخی از کشورهای منطقه گفت: این سفر به ما فرصت تبادل نظر و همفکری با برادران پاکستانی را فراهم می‌کند.
وی افزود: نشست آتی سازمان همکاری اسلامی در کشور نیجر را پیش رو داریم بنابراین لازم است تا علیه طرح سازش با  رژیم صهیونیستی دیدگاه و مواضع مشترک اتخاذ شود.

براساس این گزارش؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی برای رایزنی با مقام‌های بلندپایه پاکستان ساعاتی پیش وارد «اسلام‌آباد» پایتخت این کشور شد.

ظریف در این سفر دو روزه با «عمران‌خان» نخست وزیر، «شاه محمود قریشی» وزیر امورخارجه و ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش این کشور دیدار خواهد کرد.

سخنرانی در نشست اندیشکده مطالعات راهبردی اسلام‌آباد (ISSI) از دیگر برنامه‌های ظریف در اسلام‌آباد خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha