هنگ کنگ و چین تحریم های آمریکا را علیه این منطقه محکوم کردند

پکن-ایرنا-دولت منطقه ویژه اداری هنگ کنگ و وزارت امور خارجه چین امروز سه شنبه با انتشار بیانیه‌جداگانه تحریم های آمریکا علیه این منطقه را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا َ، «متیو چونگ» دبیر ارشد منطقه ویژه اداری هنگ کنگ چین (HKSAR) روز سه شنبه تحریم های ایالات متحده علیه چهار مقام چینی را "وحشیانه" و "غیرقابل قبول" اعلام کرد.

چونگ پیش از جلسه هفتگی شورای اجرایی منطقه گفت: اقدام واشنگتن "دخالت وحشیانه و گستاخانه" در امور داخلی چین و هنگ کنگ است.

اظهارات چونگ پس از آن است که ایالات متحده  از تحریم چهار مقام دیگر چین در ارتباط با تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین، خبر داد.

همزمان «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران در پکن ، اقدام طرف آمریکایی را تنش زا و مداخله جویانه توصیف کرد و گفت: واشنگتن با توسل به ابزار تحریم گستاخانه در امور داخلی چین دخالت کرده و قوانین بین المللی و موازین اساسی حاکم بر روابط بین الملل را نقض کرده است. چین قاطعانه با این اقدام مخالف است و آن را به شدت محکوم می کند.

وی افزود: چین کشوری تحت حاکمیت قانون است و هنگ کنگ نیز تحت قوانین اداره می شود. وقتی امنیت ملی در هنگ کنگ تضعیف می شود و منطقه با تهدیدهای واقعی روبرو است ، باید با تقویت مراحل قانونی به امنیت آن کمک کرد. 

وی تاکید کرد که دولت مرکزی چین درواقع یک نظام حقوقی و ساختارهای اجرایی برای حفاظت از هنگ کنگ و امنیت این منطقه ایجاد کرده و شرایط را بهبود بخشیده است.

وی قانون حفاظت از امنیت ملی در هنگ کنگ را برای هدف قرار دادن مجرمان دانست و گفت : تنها کسانی که امنیت ملی را به شدت به خطر می اندازند ، باید نگران باشند و قانون امنیت هنگ کنگ حافظ مردم و امنیت کل این شهر است.

سخنگوی چین گفت: هنگ کنگ بخشی از چین است و امور آن کاملاً جزو امور داخلی چین است و پکن اجازه دخالت خارجی نمی دهد. چین از آمریکا می خواهد که فوراً دخالت در امور هنگ کنگ را متوقف کرده و بلافاصله تحریم های وضع شده را لغو کند و بیش از این در این مسیر اشتباه جلو نرود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =