کمیته سازماندهی المپیک توکیو اخبار واکسن کرونا را «تسکین‌بخش» خواند

تهران- ایرنا- سازمان‌دهندگان المپیک توکیو اخبار موفقیت‌آمیز بودن واکسن کرونای آزمایشی شرکت آمریکایی را «مایه آرامش» خوانده و در عین حال اعلام کردند که برنامه‌های آنان در خصوص امنیت بهداشتی بازی‌ها همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش ایرنا، مقامات المپیک توکیو به طور مداوم گفته‌اند که واکسن کرونا پیش شرطی برای برگزاری بازی‌ها نیست؛ تورنمنتی که به دلیل پاندمی کرونا با یک سال تاخیر در جولای ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

با این حال، آنان تصدیق کردند که وجود یک واکسن موفق وظیفه آنان را به طور چشمگیر تسهیل خواهد کرد و در ادامه از تاثیر ۹۰درصدی واکسن آزمایشی که به‌تازگی خبر آن منتشر شده است، استقبال کردند.

«هیدماسا ناکامورا» مدیر برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو در این خصوص گفت: کمیته سازماندهی از جامعه مجزا نیست و من خبر مربوط به واکسن را شنیده ام؛ احساس کمیته سازماندهی با آنچه شما احتمالا حس کرده‌اید، مشابه است؛ مثبت و تسلای خاطر.

ناکامورا در ادامه افزود: اما کاری که ما در حال حاضر انجام می‌دهیم، فکر کردن به واکسن نیست زیرا هنوز واکسنی در اختیار نداریم و در عوض به آزمایش، فاصله گذاری اجتماعی و همچنین مشارکت و همکاری با ورزشکاران و سایر افراد دخیل تمرکز داریم. فکر می‌کنم این چیزی است که برای برگزاری امن بازی‌ها به آن نیاز داریم.

بدنبال اعلام شرکت داروسازی فایزر آمریکا مبنی بر موفقیت ۹۰درصدی آزمایش واکسن روی بیش از ۴۰ هزار داوطلب، بازارهای جهانی را زیر و رو کرد؛ خبری که در مسیر کشف واکسن کرونا «نقطه عطف حیاتی» محسوب می‌شود.

توکیو روز یکشنبه هفته جاری از نخستین رویداد ورزشی بین المللی خود از زمان آغاز پاندمی میزبانی کرد؛ رقابت های چهارجانبه ژیمناستیک که سازمان دهندگان را وادرا به تمجید کرد، شاهدی بود بر امکانپذیر بودن برگزاری المپیک باوجود کرونا.

درحالی که این رویداد با حضور حدود ۳۰ ورزشکار و ۲ هزار تماشاگر که با رعایت فاصله اجتماعی شاهد بازی‌ها بودند، برگزار شد، ناکامورا معتقد است که این تورنمنت کوچک مدرکی دال بر امکان‌پذیری برگزاری المپیک و پارالمپیک است.

شرکت‌کنندگان در این رویداد باید قبل از ورود به ژاپن خود را قرنطینه کرده و نتیجه تست کرونای آنها ۷۲ ساعت پیش از ورود به توکیو منفی می‌بود؛ همچنین تست کرونا هر روز در برنامه سازمان‌دهندگان بود.

هواداران حاضر نیز با ماسک‌های بهداشتی، ضدعفونی کردن دست‌ها و بررسی دمای بدن حضور پیدا کرده و علاوه بر این، مجاز به فریاد زدن و تشویق‌های بلند نبودند.

«توماس باخ» رییس کمیته بین المللی المپیک که قرار است هفته آینده برای نخستین بار پس از به تعویق افتادن بازی‌ها، به توکیو سفر کند، گفت که این رویداد «نمونه ای» بود برای اثبات اینکه ورزش‌ها را می‌توان در کمال امنیت و تحت محدودیت‌های جاری بهداشتی برگزار کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =