۲۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84105914
۰ نفر

برچسب‌ها

انگلیس دو دیپلمات بلاروس را اخراج کرد

لندن – ایرنا – وزارت امور خارجه انگلیس روز سه‌شنبه در واکنش به اخراج دو دیپلمات انگلیسی از مینسک، سفیر بلاروس در لندن را احضار کرد تا تصمیم دولت درخصوص اخراج دو دیپلمات این کشور را ابلاغ کند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای اقدام دولت الکساندر لوکاشنکو را غیر قابل توجیه و برخلاف کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک خواند. 

در این بیانیه ادعا شده که دو دیپلمات اخراج شده انگلیسی، به‌صورت قانونی تظاهرات مینسک در روز یکشنبه را مشاهده می‌کردند. بر همین اساس وزارت امور خارجه انگلیس در جلسه با حضور ماکسیم یرمولویچ سفیر بلاروس تاکید کرده که تنها راه حل نا آرامی در این کشور، برگزاری انتخابات مجدد و حساب‌کشی از آنهایی است که مسئول اعمال خشونت علیه معترضان هستند.

در همین پیوند، وزیر امور خارجه انگلیس اظهار داشت: ما امروز پیام روشنی را به دولت لوکاشنکو ارسال کردیم که اقدام آن‌ها در خصوص اخراج دیپلمات‌های انگلیسی پیامدهایی را در پی خواهد داشت.

دومینیک راب افزود: انگلیس به حساب کشی از مقامات بلاروس به دلیل تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت و استفاده از خشونت برای سرکوب معترضان در این کشور ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه بلاروس دیروز دو دیپلمات انگلیسی را عنصر نامطلوب خواند و از این کشور اخراج کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه بلاروس ذات اقدامات این دو دیپلمات را مخرب توصیف کرد.

همچنین شبکه تلویزیونی اوان‌تی بلاروس گزارش داد که این افراد مشغول گردآوری اطلاعات درباره تظاهرات ضد دولتی و  شرایط عمومی سیاسی در بلاروس بوده‌اند.

به گزارش ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری بلاروس ۱۹ مرداد ماه برگزار و اعلام شد "الکساندر لوکاشنکو" برای ششمین بار پیاپی با کسب ۸۰ درصد آرا رییس جمهوری شده است.

مخالفانی که هفته ها پیش از انتخابات دست به اعتراض زده بودند، با شنیدن نتایج انتخابات خشمگین شدند و به خیابان ها آمدند؛ اعتراضاتی که تا امروز ادامه داشته است هر چند بسیاری از معترضین بازداشت شده اند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا هفته پیش با انتشار گزارشی اعلام کرد که در انتخابات بلاروس تقلب صورت گرفته و مقامات این کشور مرتکب نقض گسترده و سازمان یافته حقوق بشر علیه معترضان شده‌اند.

بر همین اساس، کشورهای غربی و آمریکا برای مجازات حکومت بلاروس و شخص لوکاشنکو تحریم هایی را در مورد این کشور وضع کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

سرخط اخبار جهان