میانگین استفاده یزدی‌ها از ماسک ۷۱ درصد است

یزد - ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد میانگین استفاده مردم استان از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را ۷۱ درصد ذکر کرد و گفت: البته تا رسیدن به حد ایده آل که ۹۵ درصد است فاصله زیادی وجود دارد.

دکتر  ابراهیم سلمانی روز سه شنبه  در نشست خبری با اشاره به ارتباط مستقیم میزان استفاده از ماسک و شیوع کرونا افزود: کاملا مشخص است شهرستان‌هایی که مردم آن از ماسک کمتر استفاده کرده اند، وضعیت وخیم است. 

وی اظهار داشت : کمترین میزان استفاده از ماسک در شهرستان اشکذر با ۴۶ درصد، مهریز ۴۷ درصد و میبد ۶۰ درصد است.

سلمانی شرایط شیوع کرونا در شهرستان‌های مهریز ،میبد و خاتم را نسبت به دیگر شهرستان‌ها وخیم‌تر ذکر کرد و افزود: میزان استفاده از ماسک در این شهرستان‌ها نسبت به هفته‌های قبل بهتر شده ولی کافی نیست و باید به شکل جدی‌تری به مساله رعایت پروتکل‌ها نگاه شود تا شاهد بهبود وضعیت این شهرستان‌ها باشیم.

 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد میزان استفاده از ماسک در شهرستان یزد مرکز استان را ۷۶ درصد اعلام کرد. 

سلمانی تعداد بیماران بستری مشکوک به کرونا را در استان یکهزار و ۱۵۷ نفر بیان کرد و افزود: ۲۰۱ نفر به دلیل شرایط حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند. 

وی تصریح کرد : براساس آمارها روند رو به افزایش شیوع بیماران کووید- ۱۹ ،همانند هفته پیش نیست که علت آن مراقبت و رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم و اعمال محدودیت‌های بهداشتی و مراقبتی است.

سلمانی با بیان اینکه میزان فوت بیماران در کشور ۵.۴ و استان ۴.۳ است، اظهار کرد: متوسط اقامت بیماران کووید -۱۹ در بیمارستان‌های کشور ۵.۷ روز ولی در استان یزد ۴.۵ روز است که افراد زودتر بهبود پیدا می‌کنند، همچنین متوسط اقامت بیماران کووید در کشور هشت روز و در استان ۸.۶ روز است.

سخنگوی داشنگاه علوم پزشکی یزد خاطرنشان کرد : هم اکنون به تعداد کافی تخت برای بیماران در مراکز درمانی استان مهیاست  اگر تعداد بیماران بستری از مرز یکهزار و  ۵۰۰ تن عبور کند از بیمارستان صحرایی بری افراد کرونایی  استفاده می شود  اما فعلاً نیازی به آن نیست.

وی با تاکید بر اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها باید در بین شهروندان تا پایان فصل سرد به شکل جدی‌ تری ادامه یابد ،  افزود: طبق پیش‌بینی‌ها بیماری ادامه دارد، نیاز است مردم نسبت به رعایت پروتکل‌ها دقت نظر بیشتری داشته باشند.

سلمانی ببیشترین عامل انتقال ویروس در استان را دورهمی خانوادگی، تجمع دوستانه و حضور در محیط های سربسته  بیان کرد و گفت: نمونه‌ زیادی از بستری افراد به صورت خانوادگی در بیمارستان‌های استان یزد وجود دارد که نشان از انتقال این ویروس در کانون خانواده‌ها و تجمع افراد می‌دهد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه تاکنون مورد مشکوکی از آنفلوآنزا در استان گزارش نشده است افزود: میزان واگیری آنفلوآنزا بسیار پایین‌تر از ویروس کروناست اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند طبعاً درصد کمتری برای انتقال بیماری وجود دارد.

وی به میزان نظارت‌ها و بازدید نیروهای بهداشتی از آبان ماه جالی تاکنون در استان اشاره کرد و اظهار داشت: در این مدت  هفت هزار و ۴۰۱ مورد بازدید صورت گرفت  که ۷۸۹ مورد آن منجر به پلمپ شده است.

سلمانی در ادامه با بیان اینکه دانش آموخته  رشته پرستاری متقاضی کار در استان وجود ندارد، ادامه داد: در ماه‌های گذشته جذب پرستار در استان انجام‌شد و در حال حاضر پرستار متقاضی کار نداریم و به همین دلیل مجبور به استفاده از پرستاران بازنشسته شده ایم.

وی گفت: در حال حاضر مشکل کمبود اکسیژن مراکز درمانی در استان نیز رفع شده است  

 همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز( سه شنبه ) گفت: با فوت ۴۵۳ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی قطعی بیماری کووید- ۱۹ در کشور به ۳۹ هزار و ۲۰۲ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۰ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۳۳۹ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد  سه هزار و ۸۸ نفر نیاز به بستری در بیمارستان داشتند  و با این حساب، مجموع بیماران به ۷۰۳ هزار و ۲۸۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۵۳۰ هزار و ۶۹۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و پنج هزار و ۵۸۴ نفر از افراد بدحال تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۳۰۲ هزار و ۲۰۰ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: شرایط از لحاظ شیوع کرونا در استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان قرمز است و هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =