۲۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84105822
۰ نفر

برچسب‌ها

«منع رفت‌وآمد» پرکاربردترین واژه سال ۲۰۲۰ شد

لندن – ایرنا– لغت‌نامه معتبر کولینز واژه انگلیسی Lockdown معادل منع آمد و شد را به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان، پرکاربردترین واژه سال ۲۰۲۰ معرفی کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، براساس ترجمه لغت‌نامه کولینز،  Lockdown به «اعمال محدودیت‌های سختگیرانه بر رفت‌وآمد، تعاملات اجتماعی و دسترسی به فضاهای عمومی» اطلاق شده است.  

فرهنگ نگاران کولینز می‌گویند که این لغت امسال ۲۵۰ هزار بار جست‌وجو شده در حالی که این میزان سال گذشته فقط ۴ هزار بار ثبت شده است.

«هلن نیوزتد» مشاور ارشد امور زبان شناسی در موسسه کولینز در این باره بیان داشت: زبان انعکاس دنیای اطراف ماست و این درحالیست که همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ غالب شد.  

وی افزود که واژه منع رفت و آمد از آن جهت به عنوان لغت برتر سال انتخاب شد که از سوی میلیاردها نفر در سراسر جهان که ناگزیر زندگی خود را برای مهار ویروس کرونا محدود کردند، تجربه شد. به گفته نیوزتد Lockdown نحوه کار، تحصیل، خرید و زندگی تمام انسان‌ها را تغییر داده است.

این کارشناس انگلیسی،  با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در بسیاری از کشورهای جهان افزود: این واژه‌ای نیست که برای برتری آن ابراز خرسندی کنیم اما شاید حاصل جمع تجربه‌ای باشد که امسال برای بسیاری از ما در جهان رقم خورد.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام و به تدریج به سایر کشورهای جهان سرایت کرد.  

به رغم تلاش‌ها برای مهار این ویروس، آمار مبتلایان همچنان در جهان در حال افزایش است و بسیاری از کشورها فاز دوم قرنطینه سراسری را به اجرا گذاشته‌اند.

بر اساس این گزارش BLM مخفف Black Lives Matter معادل «زندگی سیاهان مهم است» از دیگر واژه‌هایی است که پس از منع رفت و آمد  بیشترین میزان جست‌وجو را به خود اختصاص داده است. این عبارت پس از آن معروف شد که معترضان نژادپرستی در سراسر جهان پس از قتل جورج فلوید سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس سفید پوست دست به تظاهرات زدند. بر اساس گزارش کولینز میزان جست‌وجو برای این عبارت ۵۸۱ درصد افزایش داشته است.

واژه MegExit  مخفف  Meghan Exit به معنای خروج نوه ملکه انگلیس از وظایف سلطنتی هم از دیگر واژه های برتر امسال معرفی شده است. این واژه از لغت برگزیت مخفف خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برگرفته شده است.

کولینز سال گذشته واژه climate strike را در ارتباط با جنبش معترضان به تغییرات اب‌وهوایی معرفی کرد. «اخبار دروغ» و «برگزیت» از دیگر واژه‌هایی که در سال‌های گذشته توسط لغت‌نامه کولینز انتخاب شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

سرخط اخبار جهان