۶۹ باب کتابخانه در استان البرز فعال است

کرج - ایرنا - سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز با اشاره به فعالیت کتابخانه‌ها به عنوان پاتوق‌های فرهنگی و اجتماعی گفت: ۶۹ باب کتابخانه شهری، روستایی و مشارکتی در این استان فعال است.

هادی آشتیانی روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی افزود: از این تعداد کرج، نظرآباد و ساوجلاغ به ترتیب ۲۰، ۱۰ و ۹ کتابخانه و فردیس و اشتهارد هر کدام چهار کتابخانه شهری و روستایی دارند و ۲۱ کتابخانه نیز به صورت مشارکتی فعال است.
وی خاطر نشان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با نزدیک به ۲ هزار و ۷۲۱ کتابخانه شهری و ۱۸۰۰ کتابخانه روستایی در سراسر کشور یکی از اثرگذارترین شبکه‌های فرهنگی کشور محسوب می‌شود.
این مسوول با بیان اینکه در ۲ سال اخیر تلاش شده همه کتابخانه‌ها به بخش کودک مجهز شود، ادامه داد: با برگزاری برنامه‌های متنوع و مرتبط با کتاب از جمله نشست های نقد و مسابقه‌های کتابخوانی و آموزش در حوزه خانه و خانواده تلاش می‌شود حضور مردم در کتابخانه‌ها رونق بگیرد.

رسانه‌ها پیگیر ساخت کتابخانه مرکزی کرج باشند

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های البرز با یادآوری آغاز به کار ساخت کتابخانه مرکزی کرج به عنوان باغ کتاب توسط شهرداری در سال ۱۳۹۸ اظهار داشت: ساخت این کتابخانه که در پنج طبقه به متراژ ۱۰ هزار متر مربع به عنوان یکی از مهمترین اماکن فرهنگی بسیار حائز اهمیت است تاکنون فقط چند درصد پیشرفت کاری داشته که امیدواریم با هماهنگی شهرداری کرج و استانداری البرز هرچه زودتر شاهد پیشرفت کاری بیشتر باشیم.

 آشتیانی از رسانه‌ها خواست پیگیر روند اجرایی کتابخانه مرکزی کرج به عنوان مطالبه عمومی باشند و افزود: زیرساخت‌های فرهنگی استان البرز به دلیل شرایط خاص این استان نیازمند توجه و رسیدگی بیشتر است.

وی اظهار امیدواری کرد کتابخانه مرکزی کرج که پیش از این قرار بوده طی ۲۴ ماه به بهره‌برداری برسد، تا ۲ سال آینده مورد بهره‌برداری و استفاده اهالی علم، جوانان و دانشجویان قرار گیرد.

کرونا و فعالیت‌های مجازی

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا از ابتدای اسفند سال ۱۳۹۸، اکثر فعالیت‌ها و خدمات‌رسانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی البرز متوقف و پس از مدتی در بستر فضای مجازی پیگیری شد.
آشتیانی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۸ تا آبان ۱۳۹۹ افزون بر ۳۹۰ نشست در سطح البرز برگزار شد افزود: از این تعداد ۲۰۰ نشست کتابخانه‌ای، ۱۸۰ نشست مدرسه‌ای، ۱۰ نشست تخصصی با حضور اقشار مرتبط برگزار شد.
وی همچنین با یادآوری برگزاری نخستین نشست تخصصی مجازی کتابخانه‌ای در استان البرز خاطر نشان کرد: در نشست‌های یادشده افزون بر ۲ هزار و ۳۰۰ نفر به معرفی کتاب پرداختند.

این مسوول با تبیین سایر فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌های استان البرز از جمله زیباسازی و شاداب‌سازی کتابخانه‌ها، برگزاری نشست‌های کتابخوان، قصه‌گویی کودک و نوجوان و اختتامیه دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بستر فضای مجازی اضافه کرد: یک میلیون و ۱۰۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های استان موجود است که سرانه کتاب در استان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۴۰ نسخه کتاب نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه نخستین کتابخانه تخصصی کودک و نوجوانان در هفته کتاب و کتابخوانی راه‌اندازی می‌شود، اضافه کرد: در یکسال گذشته یک میلیارد ریال کتاب توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی البرز خریداری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =