عمران‌خان: قدرت‌های جهان برای صلح منطقه اقدام کنند

اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان طی سخنانی در نشست آنلاین سران سازمان همکاری شانگهای اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل برای حفظ صلح در سراسر جهان را ضروری دانست و از قدرت‌های جهان خواست تا برای بهبود صلح منطقه‌ای نقش آفرینی کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع رسمی پاکستان، «عمران‌خان» روز سه‌شنبه طی سخنرانی خود از طریق ویدئو کنفرانس به موضوعاتی همچون لزوم تلاش همگانی برای مقابله با پدیده همه‌گیر کووید-۱۹، مشارکت پاکستان و چین برای تولید واکسن ویروس کرونا، اوضاع افغانستان، مقابله با اسلام‌هراسی و لزوم حفظ آرامش در شبه‌قاره پرداخت.

وی با تاکید بر لزوم اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری صلح در مناطق تحت مناقشه، آنچه را که اقدامات یکجانبه دولت هند در ‌کشمیر و اشغال غیرقانونی این منطقه خواند، محکوم کرد.

نخست وزیر پاکستان با اشاره به وضعیت افغانستان گفت: هیچ راه حل نظامی برای افغانستان وجود ندارد و در این زمینه اسلام‌آباد به طور مثبت در توافق صلح افغانستان همکاری داشته است.

وی تاکیدکرد: کاهش خشونت‌ها برای حفظ صلح در افغانستان ضروری است و در کنار آن بازگشت آبرومندانه پناهجویان افغان نیز باید بخش اساسی در مذاکرات صلح افغانستان باشد.

عمران‌خان با اشاره به پدیده اسلام‌هراسی افزود: کسی اجازه ندارد به بهانه آزادی بیان به مقدسات دیگران بی‌احترامی کند و باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم شود. اکنون جهان نیازمند رواداری و هماهنگی میان ادیان است.

وی با اشاره به چالش همه‌گیر ویروس کووید-۱۹ از تلاش‌های چین برای تهیه تجهیزات محافظت و مهار این بیماری برای ملت‌های نیازمند حمایت کرد و افزود: پاکستان برای تولید واکسن ویروس کرونا با چین مشارکت دارد.

نخست وزیر پاکستان همچنین خواستار تلاش‌های هماهنگ جهانی برای مبارزه با پیامدهای مخرب ناشی از کرونا و مقابله با موج جدید شیوع این بیماری شد.

سازمان همکاری شانگهای یک بلوک اقتصادی و امنیتی با هشت عضو است که به عنوان وزنه ای در برابر سازمان "ناتو" محسوب می شود. هند و پاکستان در سال ۲۰۱۷ به عضویت دائم این سازمان درآمدند. روسیه رئیس کنونی سازمان است. علاوه بر بیانیه مسکو، ممکن است اسناد دیگری هم در خصوص اقتصاد دیجیتال، کووید-۱۹ و مقابله با تروریسم در این اجلاس به تصویب برسد.

به گزارش ایرنا، بیستمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) امروز با میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و حضور "حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی"رئیس جمهوری اسلامی ایران به صورت مجازی آغاز شد.

نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه سال ۹۸ در شهر بیشکک قرقیزستان با حضور سران ۱۱ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر برگزار شد.

سازمان شانگهای شامل روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان بعد از ۱۹ سال، به سازمان منطقه ای فراگیر تبدیل شده است. سازمان همکاری‌ شانگهای با هدف مبارزه با تهدیدهای امنیتی جدید و با گردهمایی سران کشورهای روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان در سال ۱۹۹۶ در شهر شانگهای تحت عنوان گروه شانگهای ۵ شروع به فعالیت کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =