اتوبوس مطالبه‌گری خبرنگاران در زاهدان راه افتاد

زاهدان- ایرنا- اتوبوس مطالبه‌گری خبرنگاران با همت بسیج رسانه و مشارکت رسانه‌های ارتباط جمعی در شهر زاهدان راه افتاد و در نخستین اقدام، خبرنگاران روز سه‌شنبه به سراغ شهرداری رفته و از طرح‌ها و برنامه‌های این سازمان بازدید و با مسوولان به گفت‌وگو پرداختند.

به گزارش ایرنا رییس سازمان بسیج رسانه سیستان‌وبلوچستان گفت: در نشست هیات اندیشه‌ورز بسیج با حضور مدیران رسانه‌ها مقرر شد با همکاری بسیج رسانه کاروانی متشکل از خبرنگاران خبرگزاری‌ها، نشریات محلی و سراسری و پایگاههای خبری با یک دستگاه اتوبوس تحت عنوان «اتوبوس مطالبه‌گری» از فعالیتها و عملکرد دستگاهها بازدید و در نشستی با مدیران هر دستگاه مطالبات مردمی از سوی خبرنگاران به اطلاع آنان رسیده و حاصل آن نیز در رسانه ها منتشر شود.

سرهنگ پاسدار یوسف علی‌بیگی افزود: هدف از این اقدام ارتباط بیشتر مردم با مسوولان و اطلاع رسانی از خدمات ارائه شده نظام و دولت به مردم است.

رییس سازمان بسیج رسانه سیستان‌وبلوچستان گفت: یکی از وظایف اصحاب رسانه به عنوان معتمدان و چشم بینای مردم و کسانی که دردها و مطالبات مردم را لمس می کنند انتقال مسائل و مشکلات مردم به مسوولان و اطلاع رسانی از خدمات گسترده نظام و دولت به مردم است.

سرهنگ علی‌بیگی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر امیدآفرینی افزود: دولت و خدمتگزاران در حال تلاش برای ارائه خدمات ارزنده‌ به مردم هستند که شهرداری از جمله سازمانهای مردمی و متعلق به مردم است که بایستی شهروندان از فعالیت های آن آگاه باشند.

وی با قدردانی از مدیران شهرداری زاهدان بیان کرد: نخستین برنامه این کاروان یا اتوبوس مطالبه‌گری بازدید از طرح ها و پروژه های زیربنایی، عمرانی و خدمات شهری و گفت وگو با مسوولان شهرداری های مناطق پنج گانه زاهدان است.

استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای امور شهری

معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان در جریان این بازدید گفت: برنامه شهرداری استفاده از تمام ظرفیت‌های این شهرستان برای امور شهری است.
 آسا ریگی اظهارداشت: فضای سبز از چالش‌های بزرگ شهر زاهدان است بطوریکه میزان سرانه فضای سبز در این شهر ۴.۹ مترمربع به ازای هر شهروند زاهدانی است.

وی افزود: زیرساخت‌های فضای سبز چالش‌های اساسی داشت که در این زمینه در تامین آب موردنیاز هم از لحاظ کمی و هم کیفی دچار مشکل بود و از طرفی محدویت برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی وجود داشت.

معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان ادامه داد: چاه‌های آب این شهر محدود است و مجموع چاه‌های مورد استفاده شهرداری زاهدان به ۱۰ حلقه نمی‌رسد.

وی گفت: با ظرفیت ایجادشده استفاده از پساب فاضلاب آغاز شده است و در این زمینه مجموعه شهرداری منطقه چهار و پنج تجهیزات خود را آماده کردند و کارهای مربوط به لوله‌گذاری و سپتیک انجام شده است.

ریگی بیان کرد: شهر زاهدان دارای اقلیمی خشک و با کمبود منابع آب روبرو است و نوع گونه‌های سازگار با این کیفیت آب در گذشته وجود داشته که در راستای فراهم کردن شرایط  بهتر یکی از طرحهای بزرگ با توجه به کمبودها در مجموعه فضای سبز، راه‌اندازی پویش هر خانه یک درخت است.

 وی ادامه داد: در واقع اجرای فضای سبز کار سختی برای شهرداری نیست اما مشکل نگهداری از این فضا خواهد بود که برای حفظ و نگهداری فضای سبز به دنبال طرحی به نام هر خانه یک درخت هستیم تا از ظرفیت شهروندان برای اجرای فضای سبز در سطح شهر استفاده کنیم.

توجه ویژه به پهنه شمالی و مناطق کمتر برخوردار شهر

شهر زاهدان از نظر ترکیب جمعیتی و شهرنشینی با سایر شهرها متفاوت است بگونه ای که شمال شهر زاهدان خانواده های کم بضاعت و حاشیه نشین و جنوب آن تقریبا مرفه نشین است.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری زاهدان نیز اظهار داشت: در راستای توزیع عادلانه خدمات در سطح شهر زاهدان سیاستی از سوی شورای شهر و مدیریت امور شهری زاهدان تعریف شد که در این راستا توجه ویژه به پهنه شمالی شهر و مناطق کمتر برخوردار صورت گرفته است.

جمشید میری افزود: اطلاع رسانی از خدمات ارائه شده از سوی دستگاه‌ها و ادارات مختلف به مردم و امیدافزایی و خودباوری از این طریق از وظایف شهرداری است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال ۹۹ پهنه ‪ هکتاری مورد مطالعه قرار گرفت که با اخذ مجوز از دستگاه‌های مربوطه بوسیله پهباد عکسبرداری هوایی انجام گرفت تا در این پهنه نقشه هدایت آب های سطحی را طراحی کنیم که این مهم به دلیل آسیب‌های زمان بارندگی در مناطق حاشیه شهر بوده است. 

معاون امورزیربنایی و عمرانی شهرداری زاهدان گفت: در نهایت این طرح آماده و ۶ پیمانکار بومی گزینش شد و با هدفگذاری مشخص این محدوده تا پایان سالجاری به نتیجه می‌رسد.

بودجه عمرانی سالانه ۱۲ میلیارد تومان

شهردار منطقه سه زاهدان گفت: بودجه عمرانی امسال این شهرداری حدود ۱۲ میلیارد تومان است که هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیارد تومان آن در ۶ ماهه نخست این سال جذب شده است.

وی افزود: امید است با متمم بودجه که شهرداری در پیش دارد اعتبار و بودجه لازم افزایش یابد تا پروژه‌های هدفمند برای مردم این منطقه اجرایی شود.

شهردار منطقه یک زاهدان نیز گفت: بودجه شهرداری این منطقه ۴۴ میلیارد تومان است که  حدود ۲۲ میلیارد تومان آن در موضوعات عمرانی و زیربنایی است.

حسن کیخا افزود:در سال ۹۸ تا ۹۹  موضوعات فضای سبز، خدمات شهری و عمرانی تمرکز اصلی شهرداری منطقه یک بوده و از اینرو  پروژه‌های شاخص عمرانی  با نظارت معاونت امور زیربنایی در حال انجام است  که در این بین پروژه شاخص ورودی شهر از سمت خاش، پروژه خلیج فارس با بهسازی، اجرای لاین کندرو و ۲ طرف پیاده رو در حال انجام است.

وی بیان کرد: پیاده‌رو سازی از دیگر کارهای در دست اجرا شهرداری منطقه است که مقایسه سه سال اخیر نشان از رشد خوبی است بطوریکه در سال ۹۷ حدود ۹ هزار و ۳۵۰ مترمربع در ۹۸ حدود ۲۲ هزار و۳۵۰ و در سالجاری ۳۵ هزارو ۸۰۰ مترمربع در دستور کار برای انجام است.

شهردار منطقه یک زاهدان با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه آسفالت معابر گفت: در سالجاری حدود ۴۰۰ هزار مترمربع آسفالت در سطح معابر منطقه یک در قالب ۲ قرارداد درحال انجام است.

وی افزود: اصلاح کانال‌های هدایت آبهای سطحی از دیگر اهداف و اقدامات است که عملیات آنها در هشت نقطه از جمله قائم، جانبازان، قلنبر و معلم شروع شده است.

کیخا تصریح کرد: حدود ۱۰ هزار متر تجهیز جداول در سطح منطقه، بهسازی حدود ۴۰ پارک و ایجاد سه پارک، بهسازی میدان‌ها با گل‌های دائمی برای دوری از گلهای فصلی و حرکت به سمت گلهای دائمی از سایر اقدامات شاخص منطقه یک شهرداری زاهدان است.

وی تاکید کرد: در اجرای پویش هر خانه یک درخت در فاز نخست حدود ۲ هزار درخت در این منطقه کاشته شد و این اقدام شایسته تا پایان سالجاری ادامه خواهد داشت.

به گفته رییس سازمان بسیج رسانه سیستان و بلوچستان قرار است اتوبوس مطالبه‌گری هر دو هفته یک روز در سطح شهر به حرکت در آید و خبرنگاران با مردم و مسوولان به  گفت وگو بنشینند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =