اسکوچیچ به‌دنبال راه بلاژویچ، برانکو و قطبی

تهران- ایرنا- تیم ملی ایران قرار است برای هفتمین بار به مصاف بوسنی برود و این در حالی است که در ۶ دیدار قبلی چهار برد نصیب ایران شده است.

به گزارش ایرنا، تیم ملی فوتبال ایران در روز ۲۲ آبان‌ماه باید در جدالی دوستانه به مصاف بوسنی و هرزگووین برود. این هفتمین تقابل ایران و بوسنی در طول تاریخ است که باید به انجام برسد. در ۶ دیدار قبلی کفه ترازو به شکلی محسوس به سود تیم ملی ایران است. ما موفق شده‌ایم در این ۶ بازی به چهار برد برسیم و تنها یک بار شکست خوردیم. یک دیدار هم برنده‌ای نداشته است. در این ۶ بازی ۱۷ گل توسط ملی پوشان زده شده و ۱۰ گل هم بوسنی به ثمر رسانده است.

۳۱ تیرماه ۱۳۸۰ نخستین بازی ۲ تیم در خاک بوسنی با نتیجه مساوی ۲ بر ۲ به اتمام رسید. سیروس دین محمدی و فراز فاطمی گلزنان ایران بودند و هدایت تیم هم به عهده میروسلاو بلاژویچ بود. بازی دوم چند روز بعد و این بار درتهران بود. ایران در جام الجی موفق شد بوسنی را با نتیجه پرگل چهار بر صفر شکست دهد. علی کریمی، مهدی هاشمی نسب و علی دایی(۲) گلزنان تیم بلاژ بودند.

حدود سه سال بعد بازهم در تهران از بوسنی پذیرایی کردیم. در این مسابقه هدایت تیم ملی بر عهده برانکو ایوانکوویچ بود و تیم ملی خودش را برای حضور در انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ و دیدار با بحرین آماده می کردو ملی پوشان با گل‌های آرش برهانی و علی دایی به برتری ۲ بر یک رسیدند. در ادامه و حدود ۲ سال بعد آخرین بازی دوستانه تیم ملی ایران پیش از عزیمت به آلمان و حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ که به نوعی حکم بازی بدرقه را هم داشت در برابر همین بوسنی در ورزشگاه آزادی برگزار شد. دیداری که پرگل‌ترین بازی دو تیم هم شد که هفت گل داشت و سهم ایران پنج گل بود. رضا عنایتی، رسول خطیبی، غلامرضا عنایتی، مهرزاد معدنچی و رحمان رضایی توانستند برای تیم برانکو گلزنی کنند و سومین برد مقابل بوسنی را رقم بزنند.

۲۱ مرداد ۱۳۸۸ ایران به سارایوو رفت تا در دیداری دوستانه با سرمربیگری افشین قطبی رو در روی بوسنی قرار بگیرد. این دیدار جذاب در پایان با برتری سه بر ۲ ایران تمام شد. هدایت بوسنی بر عهده میروسلاو بلاژویچ بود. آرش برهانی، آندرانیک تیموریان و مسعود شجاعی برای ایران در این بازی گلزنی کردند. در نهایت به چهارم تیرماه سال ۱۳۹۳ می رسیم. تنها جدال ۲ تیم در یک جام بین المللی که برگزار شد و به اولین برد بوسنی انجامید. تیم رشد پیدا کرده اروپایی موفق شد در دیدار سوم جام جهانی ۲۰۱۴ با نتیجه سه بر یک از سد تیم ملی ایران بگذرد. تک گل تیم کارلوس کی‌روش توسط رضا قوچان نژاد زده شد.

بوسنی ۲۶ بار به مصاف تیم‌های آسیایی رفته که ماحصل آن ۱۱ برد، ۶ تساوی و ۹ باخت بوده است. آنها بیش از هر تیم آسایی مقابل تیم ملی ایران قرار گرفته‌اند و بیشترین باخت را هم مقابل ما تجربه کرده‌اند. حالا اسکوچیچ بعد از بلاژویچ، ایوانکوویچ، قطبی و کی‌روش به پنجمین مربی تیم ملی ایران تبدیل می‌شود که مقابل بوسنی قرار است صف‌آرایی کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha