۵۰ درصد از خانه های روستایی در سراسر کشور مقاوم سازی شد

ساوه - ایرنا - معاون بازسازی و مسکن روستائی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: با تحقق اهداف برنامه های در دست اجرا، تاکنون حدود ۵۰ درصد از منازل روستائیان سراسر کشور مقاوم سازی شده اند.

«عزیزالله مهدیان» روز سه شنبه در سفر به شهرستان زرندیه که با هدف بازدید از روند احداث خانه های تخریب شده بر اثر سیل فروردین ۹۸ و همچنین افتتاح برخی از واحدهای تکمیل شده بخش خرقان انجام شد، ‌ به خبرنگاران، گفت:‌ افزون بر پنج میلیون و ۳۸۰ هزار واحد مسکن روستایی در سراسر کشور داریم که برای بهسازی و مقاوم نمودن آنها از سال ۱۳۸۴ طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی آغاز شد.

به گفته او تاکنون افزون بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در استان های کشور مقاوم سازی شده است.

وی افزود: در مقایسه با ابتدای طرح ویژه بهسازی واحدهای مسکن روستایی در سال ۸۴ که تنها هفت درصد کل واحدها مقاوم سازی شدند،  اکنون میزان منازل ساکنان روستاهای کشور که مقاوم سازی شده اند به مرز ۵۰ درصد افزایش یافته است.

مهدیان تاکید کرد: روند مقاوم سازی خانه های روستایی همچنان در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار دارد و طبق برنامه ریزی های به عمل آمده تلاش می کنیم تا پایان سال ۱۴۰۵ خورشیدی ۷۵ درصد از منازل روستائیان را در سراسر کشور مقاوم سازی کنیم.

معاون بازسازی و مسکن روستائی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار داشت‌:‌ حدود ۵۰۰ هزار واحد روستائی نیز در قالب طرح بازسازی منازل سانحه دیده، بهسازی و سایر واحدها نیز در قالب طرح مسکن روستایی نوسازی شده اند.

وی با اشاره به وقوع حوادث طبیعی گسترده از جمله سیل فروردین ۹۸ در ۲۲ استان کشور، ‌ گفت: بازسازی منازل روستائی سیل زده کشور در مراحل پایانی است و در استان مرکزی هم روند ساخت دوباره منازل تخریب شده از سیل مطلوب است و امیدواریم تا پایان امسال افزون بر ۶۶ خانه تخریب شده و ۱۰۰ هزار منزل آسیب دیده از سیل بازسازی و تحویل مالکان شود.

معاون عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز که در سفر به شهرستان زرندیه و بخش خرقان حضور داشت، ‌ اظهار کرد: در سال گذشته فعالیت های چشمگیری از قبیل تهیه و اجرای طرح های هادی و ایمن سازی منازل روستائی در قالب برنامه توسعه و عمران روستاهای کشور به خصوص در مناطق سیل زده انجام شد.

«محمدرضا شاملو» افزود: در مجموع افزون بر ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار در این راستا هزینه و کار تهیه یا بازنگری طرح های هادی یک هزار و ۵۰۰ روستای کشور نیز انجام شد.

به گفته او،  حدود ۲ هزار و ۷۰۰ پروژه اجرائی در زمینه هایی چون بهسازی محیط روستا، ‌ آسفالت معابر و طرح های ایمن سازی نیز در مناطق روستایی سراسر ایران با استفاده از منابع یاد شده اجرا و تکمیل شد.

شاملو گفت: بیش از ۸۵ هزار جلد سند نیز برای املاک روستاهای بالای ۲۰ خانوار در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در یک سال اخیر صادر شد که در مجموع رضایتمندی مردم را به همراه داشت.

معاون عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مورد اجرای طرح های منظومه روستایی نیز، گفت: در این طرح ها نگاه آمایشی و اجرای برنامه های پهنه ای در زمینه توسعه و عمران روستایی را به صورت عام در دستور کار داریم و موضوعات اقتصادی، اجتماعی و عمرانی را در کنار هم اجرا می کنیم.

وی ادامه داد:‌ در شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی که به عنوان منظومه پایلوت کشوری تعیین شده است، ‌ تفاهمنامه اجرای طرح مذکور با استانداری امضاء و کارهای مطالعاتی نیز به پایان رسیده است که امیدواریم در آینده نزدیک با همکاری مدیریت این استان مقدمات اجرای آن را فراهم کنیم.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت نیز، ‌ گفت: در پی طرح مطالبات مردم شهرستان زرندیه و بخش خرقان در ماههای اخیر نسبت به وضعیت بازسازی خانه های روستایی، جلسه ای را به معاونین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار کردیم و از آنها برای حضور در شهرستان زرندیه و بازدید از روند بازسازی منازل آسیب دیده از سیل دعوت کردیم.

حجت الاسلام «محمد سبزی» اظهار کرد: با توجه به سردسیر بودن بخش خرقان و در پیش بودن فصل زمستان و سرما و همچین تکمیل نشدن خانه های در دست بازسازی، ‌ مردم انتظار دارند که هر چه سریعتر این واحدها تکمیل و به آنها تحویل شود.

وی گفت: امروز با حضور ۲ تن از معاونین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از روند بازسازی و ساخت خانه های تخریب شده از سیل در بخش خرقان زرندیه بازدید کردیم و امیدواریم تا قبل از فرا رسیدن زمستان و سرما با شتاب در روند ساخت، شاهد تکمیل این منازل باشیم.

سبزی گفت:‌ بُعد مسافت روستاهای خرقان با مرکز شهرستان و ضرورت رفع برخی از مشکلاتی که به این دلیل برای ساکنان ایجاد شده را امروز در قالب مصوباتی در دستور کار قرار دادیم تا با اجرای آنها به خصوص ایجاد نمایندگی بنیاد مسکن در منطقه و بی نیاز شدن مردم از رفتن به مامونیه گامی مهم برداشته شود.

وی همچنین تسریع در اجرای طرح های هادی روستاهای شهرستان زرندیه به خصوص بخش خرقان را از دیگر درخواست های مردمی در بازدید امروز عنوان کرد و بر لزوم شتاب بخشی در اجرای این طرح ها تاکید کرد.      

بخشدار بخش خرقان نیز در جلسه ای که با حضور معاونین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخشداری برگزار شد،  اظهار داشت: شهرستان زرندیه دارای ۲ بخش مرکزی و خرقان با ۶ دهستان است و در بخش خرقان ۷۰ روستا از طرح هادی بهره مند هستند.

«موسی لطفی فر» افزود: امسال ۳۵ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی منازل روستائی و نیز اجرای طرح هادی در بخش خرقان هزینه شد.  
به گفته او، ‌ در ۲ سال اخیر آهنگ بازسازی و ساخت و ساز روستایی در بخش خرقان شتاب بیشتری یافته به گونه ای که میزان ساخت و ساز نسبت به هفت سال گذشته حدود ۳۰۰ درصد رشد داشته است که این مساله ضرورت تامین زیرساخت ها و امکانات روستایی نشان می دهد.
وی با تاکید بر بازنگری در اجرای طرح های هادی که مستلزم تخصیص اعتبارات ملی هستند، اظهار کرد: بازنگری در برخی کاربری و جانمایی های اراضی در طرح هادی که امکان بهره برداری ساکنان را سلب کرده است، از خواسته های روستائیان بخش خرقان محسوب می شود.

بخشدار خرقان همچنین خواستار استقرار نمایندگی بنیاد مسکن در این بخش برای سهولت در ارائه خدمات شد و گفت: فرایند صدور پروانه ساختمانی حدود سه ماه طول می کشد و همین مساله عاملی برای ساخت و سازهای غیرمجاز شده که انتظار داریم به این مشکل رسیدگی شود.

گفتنیست با حضور معاونین عمرانی و بازسازی و مسکن روستائی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین نماینده مردم زرندیه در مجلس شورای اسلامی چند واحد بازسازی شده در شهر رازقان (مرکز بخش خرقان شهرستان زرندیه) که در سیل فروردین ۹۸ تخریب و بازسازی شدند، افتتاح و به مالکان تحویل شد.

شهرستان زرندیه دارای ۷۰ هزار نفر جمعیت با ۲ بخش و پنج شهر در شمال شرقی استان مرکزی واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =