استاندار گیلان: تأمین نهاده های کشاورزی با قیمت حمایتی موجب استقلال و امنیت غذایی است

رشت-گیلان- استاندار گیلان در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی ، خواستار تأمین نهاده های دام و طیور و کشاورزی برای تولیدکنندگان در جهت حفظ استقلال و امنیت غذایی کشور شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع در دیدار با کاظم  خاوازی با اشاره به اهمیت تامین نهاده های کشاورزی به خصوص کود و سم در شرایط متاثر از تحریم‌های اقتصادی اظهار داشت: این مهم نیازمند مدیریت و حمایت ویژه به منظور فراهم نمودن زمینه تداوم فعالیت زارعان و باغداران و افزایش ضریب خود اتکایی کشاورزی به محصولات کشاورزی است.

وی ادامه داد: اراضی شالیکاری و باغهای چای گیلان به دلیل خرده مالکی ، محدودیت سطح اراضی مورد بهره‌برداری برای سایر فعالیت‌های اقتصادی و ارزش بالای متصور از پتانسیل های تغییر کاربری ، از افزایش جهش قیمت نهاده های موثر چون سم و کودهای فسفر و پتاس ، بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته اند.

استاندار گیلان به نامگذاری سال‌جاری تحت عنوان جهش تولید اشاره و تصریح کرد: با توجه به مشکلات مبتلابه بهره برداران بخش کشاورزی استان از جمله کاهش درآمد ناشی از حوادث غیرمترقبه ، شرایط روانی ناشی از افزایش قیمت کود و نهاده ها بر تولیدکنندگان کشاورزی؛ تأمین نهاده‌های تولید با قیمت حمایتی برای حفظ استقلال و امنیت غذایی امری مهم است.

وی همچنین با اشاره به مزایای اقلیمی ، جغرافیایی و اقتصادی گیلان ، تولید گوشت مرغ را یکی از مزیت‌های تولیدات کشاورزی استان ذکر و خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی حلقه های این صنعت در استان وجود داشته و در حلقه‌های مختلف صنعت طیور ، رتبه دوم تا پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.

زارع مشکلات تامین نهاده با ارز دولتی و تخصیص دیرهنگام و ناکافی آن و همچنین افزایش شدید هزینه‌های حمل و نقل ، سوخت و انرژی را موجب افزایش شدید هزینه‌های تولید و ادامه این روند را نوعی چالش عنوان کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان در پایان گفت : واحدهای پرورش دام و طیور سنتی استان  با میانگین جوجه‌ریزی ۸.۴ میلیون قطعه در ماه،  سالانه به بیش از ۵۲۰ هزار تن نهاده کنجاله سویا و ذرت نیاز دارند.

گیلان از استان های مهم کشور در تولید برنج، چای، زیتون ، پرورش مرغ و ماهی بشمار می رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها