طرح محله محور مقابله با بیماری کرونا در کشور اجرا می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، «طرح محله محور و خانواده محور» در سطح شهرها و روستاهای کشور اجرا می‌شود.

«علیرضا رییسی» روز سه شنبه در ستاد مقابله با بیماری کرونا کرمانشاه که با حضور وزیر بهداشت در سرسرای شهدای دولت استانداری برگزار شد، افزود: این طرح شامل سه مرحله است که توسط مراکز بهداشت، خانه بهداشت، هلال احمر، بسیج، معتمدین محله، اعضای شورای شهر و روستا، خیرین و سمن ها اجرا می شود.

او مرحله اول این طرح را مراقبت شامل تشخیص سریع افراد مبتلا، گرفتن تست کرونا و قرنطینه دانست و همچنین مرحله دوم را نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی محله، خانواده و روستا و مرحله سوم؛ حمایت از افراد مبتلا به کرونا اقشار ضعیف توسط نهادهای کمیته امداد، بهزیستی، بسیج، بنیاد ستاد اجرایی فرمان امام عنوان کرد.

هفت راهبرد وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا 

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در مرحله اول طرح غربالگری بیماری کرونا که تا اوسط اردیبهشت ماه طول کشید، ۷۸ میلیون، در مرحله دوم ۴۲ میلیون غربالگری و در مرحله سوم ۲۱ میلیون خدمت به آنهایی که درمانشان به دلیل شیوع بیماری کرونا عقب افتاده بود انجام شده است.

رییسی در ادامه به هفت راهبرد اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد که ستادهای استانی باید برحسب آن مصوبات، تصمیمات استانی مقابله با کرونا را تصویب کنند، گفت: راهبرد اول شامل تشدید نظارت ها بر رعایت پروتکل های بهداشتی و اعمال جرایم مربوط به آن است زیرا تا زمانی که پروتکل ها رعایت نشود نمی توانیم این بیماری را کنترل کنیم.

وی راهبرد دوم را انجام تست های فراوان و هوشمند کرونا برای شناسایی زودتر افراد مبتلا و پیشگیری از آن عنوان کرد و اظهار داشت: در داخل گیت های ویژه تست کرونا ساخته شده که ظرف ۲۵ دقیقه جواب دقیق تست به مراکز داده می شود که بزودی در سطح وسیع و رایگان در مراکز بهداشت کشور قرار می گیرد.

راهبرد سومی که رییسی برای مقابله با بیماری کرونا و پیشگیری از آن عنوان کرد، قرنطینه افراد مبتلا به مدت ۱۴ روز بود که افرادی که تست آنها مثبت شده حتما باید این مدت را در قرنطینه بگذرانند.

۹۰ درصد مبتلایان به کرونا افراد سالمند و دارای بیماری زمینه ای هستند

این مقام مسوول با بیان اینکه ۹۰ درصد مبتلایان به بیماری کرونا افراد آسیب پذیر جامعه مانند سالمندان و یا دارای سابقه بیماری زمینه ای هستند، راهبرد چهارم را محافظت از افراد آسیب پذیر جامعه مانند سالمندان عنوان کرد و افزود: اگر از این افراد دقیقا محافظت کنیم و نیازها و خدمات آنها را برای حضور نیافتن در معابر و ادارات رفع کنیم به طور قطع بسیار مفید است.

رییسی، همچنین اجرای محدودیت های هوشمند، تقویت درمان سرپایی مراکز بهداشتی را از دیگر راهبردهای ستاد ملی مقابله با کرونا برشمرد و گفت: به طور قطع تاکنون برای درمان کووید ۱۹ دارو قطعی وجود ندارد و فعلا بهترین و تنهاترین راه برای درمان کرونا مراقبت و اکسیژن رسانی است. 

۶۶ پروژه عمرانی حوزه سلامت با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت سومین سالگرد زلزله ۲۱ آبان ۹۶ کرمانشاه در کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۱۸ بیمارستان آموزشی و غیرآموزشی زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی و هفت بیمارستان غیردانشگاهی دارد که اکنون بیماران کرونایی در بیمارستان‌های «گلستان»، «فارابی» و «شهدا» بستری هستند.

اکنون بیش از سه هزار و ۲۰۰ تخت در ۱۸ بیمارستان دولتی زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، سه بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تامین اجتماعی در استان کرمانشاه فعال است که از این تعداد حدود هزار و ۲۰۰ تخت به بیماران کرونایی اختصاص یافته است.