۲۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84105318
۰ نفر

برچسب‌ها

زیردریایی چینی بر بستر گودال ماریانا نشست

تهران- ایرنا- گزارش ها حاکی است زیردریایی سرنشین دار چینی به نام «فن دو جه» (تلاشگر) ساعت ۸ و ۱۲ دقیقه امروز سه شنبه پس از رسیدن به عمق ۱۰ هزار و ۹۰۹ متری از سطح دریا موفق به نشستن بر روی بستر گودال ماریانا شد.

به گزارش ایرنا، تلویزیون «سی سی تی وی» چین روز سه شنبه گزارش کرد در این ماموریت سه غواص پس از چهار ساعت تلاش، یک عکس دسته جمعی را در حین سرو غذا در عمق ۱۰ هزار و ۹۰۹ متری دریا از خود منتشر کردند.

طبق گفته تیم اکتشاف، وقتی کشتی به عمیق ترین نقطه دریا رسید ۶ ساعت به جمع آوری داده ها و اکتشاف در کف دریا مشغول به کار شد.

عمق آن نقطه که به «نقطه عمیق» معروف است، تقریباً ۱۰ هزار و ۹۰۰ متر است فشار آب در این نقطه  ۱۱۰ کیلو پاسکال معادل ۲۰۰۰ فیل آفریقایی است.
 

پوسته کابین زیر دریایی از تیتانیوم ساخته شده است ماده ای کامل با چگالی کم و مقاومت بالا که به غواصان اجازه می دهد تا نه تنها فشار آب را در ۱۰ هزار متری تحمل کنند، بلکه باعث کاهش جرم آنها نیز می شود.

تلاش چین برای کاوش عمیق در دریا با استفاده از زیردریایی سرنشین دار از سال ۱۹۸۶ آغاز شده است. ژوییه ۲۰۱۰، زیردریایی «جائو لیونگ» چین تا عمق ۳۷۵۹ متری رسید ژوئن سال ۲۰۱۶، همین زیردریایی موفق به کاوش در عمق ۷۰۶۲ متری شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

سرخط اخبار جهان