آتشی که در هور افتاد و بر پرده سینما نشست

تهران- ایرنا- در ششمین قسمت برنامه «سینمای مقدس»، فیلم سینمایی «هور در آتش» مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

هور در آتش فیلمی به کارگردانی و نویسندگی عزیزالله حمیدنژاد ساختهٔ سال ۱۳۷۰ است. داستان از این قرار است که رحمت به خط مقدم منتقل شده و بابا عقیل به علت کهولت سن پشت جبهه مانده تا در انبار نان خدمت کند. بابا عقیل موقع مراجعت برای رحمت پیغام می‌فرستد تا او را ملاقات کند، اما با شروع حمله دشمن رحمت فرصت نمی‌یابد که به پشت جبهه حرکت کند. بابا عقیل تصمیم می‌گیرد به خط مقدم برود. در ششمین قسمت برنامه «سینمای مقدس» با برخی از عوامل این فیلم گفت وگو شده است.
مهدی فقیه، مهدی قلی پور، محمدرضا مهدوی، حسین یاری و حسن خانی از جمله بازیگران این فیلم هستند. سینمای مقدس شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹ و تکرار آن ساعت ۱۰ روز بعد از شبکه افق پخش می شود.

شانزدهمین قسمت مجموعه مستند معلم مهر درباره معلم نمونه بوشهری، سه شنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد. مجموعه مستند معلم مهر در هر قسمت به سراغ از معلمان خلاق آموزش و پرورش در سراسر کشور می رود و از زبان خود آنها، روایت گر سال ها تدریس و آموزش می شود. رضا خوشدل راد تهیه کنندگی این مستند را بر عهده دارد.
در شانزدهمین قسمت، یکی از پیشکسوتان آموزش کشور خاتون کدایی معلم نمونه بوشهری معرفی خواهد شد. معلم مهر شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۸:۳۰ و تکرار آن ساعت ۱۲:۳۰ روز بعد روی آنتن می رود.

مستند آزادی فرانسوی با موضوع جنایات فرانسویان در دوران استعمار الجزایر، سه شنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می رود. در دوران استعمار الجزایر توسط فرانسه، جنایات بی شماری علیه مسلمانان از سوی لشکر این کشور اروپایی رخ داد، جنایاتی هولناک که شاید امروزه، کمتر کسی راجع به آنها سخن بگوید. مستند آزادی فرانسوی درباره همین دوره تاریخی ساخته شده است.

در این فیلم با تکیه بر شواهد تاریخی و گفت وگو با کارشناسان، جنایت های فرانسویان در دوران اشغال الجزایر مورد بررسی قرار گرفته است. آزادی فرانسوی را می توانید ساعت ۲۰ روز سه شنبه بیستم آبان ماه از شبکه افق تماشا کنید.

مجموعه مستند راز کوهستان طی هفته جاری و هفته آینده روی آنتن شبکه افق می رود. مجموعه راز کوهستان درباره فعالیت ها و صعود کوهنوردان ایرانی در مناطق مختلف کشورمان ساخته شده است. در هر قسمت شاهد کوه نوردی و صخره نوردی در فصول زمستان و بهار هستیم که در نهایت با نجات جان یک کوهنورد همراه می شود.
سلیمان خادمی تهیه کننده راز کوهستان است در ۹ قسمت از شبکه افق پخش خواهد شد. نخستین قسمت این مجموعه، دست به سنگ نام دارد. دومین قسمت مربوط به غار هوشینان و غارنوری در شهرستان پیرانهشر استان کردستان است.
عبور از دره قالیچه سنگی، سنگ بزرگ، گذرگاه لاله‌های واژگون، بهشت آهکی، آب را گل نکنیم، در گذر زیبایی ها و مشق کوه، عناوین دیگر قسمت های این مستند هستند.
راز کوهستان شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۷:۳۰ و تکرار آن ساعت ۹ روز بعد از شبکه افق پخش می شود.

 رکوردشکنی در تولید انیمیشن ایرانی

مرکز پویانمایی صبا با تولید ۵۲۶ قسمت از مجموعه «مهارتهای زندگی» و آغاز ساخت ۲۶ قسمت جدید این سریال انیمیشنی به رکوردی تازه در تولید انیمیشن ایرانی دست یافت.

مجموعه «مهارتهای زندگی» به تهیه کنندگی رضا تقدسی و کارگردانی محراب ناصری و عبدالرحمن محمدی با تکنیک سه بعدی برای گروه سنی کودک و نوجوان به تولید ۵۵۰ قسمت رسیده و ۵۰ قسمت دیگر از آن کلید خورده و درحال تولید می باشد.
انیمیشن «مهارتهای زندگی» از مدت ها پیش تاکنون در شبکه های مختلف سیما پخش شده و می شود. گفتنی است گستردگی مفاهیم آموزشی در زمینه مهارت‌های زندگی، برای تولید این مجموعه فرصتی فراهم کرده تا طراحان این انیمیشن، این برنامه را به مرز تولید ۶۰۰ قسمت برساند و مولفه‌های متعددی را برای رسیدن به این هدف طراحی کنند.
در این مجموعه موضوعاتی چون خودآگاهی، آداب و معاشرت، سبک زندگی، روابط اجتماعی، جامعه، خانواده، نماز، عفاف و حجاب، همدلی، برقراری ارتباط بین فردی، برقراری رابطه موثر، مقابله با هیجانات منفی، مقابله با استرس، حل مساله، تصمیم گیری، تفکر خلاق، تفکر انتقادی و آموزش مهارت‌های زندگی اجتماعی از زیرمجموعه‌های آموزش مجموعه « مهارتهای زندگی» است که هر کدام آنها در قالب چند داستان با رویکردهای متعدد به تصویر کشیده شده‌اند.
این مجموعه در گروه کودک مرکز پویانمایی صبا به مدیریت پوریا سازگار تولید می شود.
مجموعه انیمیشن «مهارتهای زندگی» این روزها ساعت ۱۴ از شبکه پویا و ساعت ۱۵ از شبکه دو به روی آنتن می رود.
آخرین اخبار ورزش های صعودی در «کوه گشت»

 برنامه «کوه گشت» پنجشنبه ۲۲ آبان ساعت ۱۲:۰۰ با آخرین خبرها از دنیای کوهنوردی و ورزش های صعودی ایران و جهان روی آنتن شبکه ورزش سیما می رود.

معرفی کوه «تامسرکو»، «باهمنوردان»، طبیعت و پائیز، «کوه به کوه» با «حسین رسائی» و صعود به ۳۱ قله مرتفع ۳۱ استان کشور در ۲۹ روز! همگام با «بابک قابل نژاد» از آیتم های این برنامه است.

ما ایرانی ها در شبکه پنج سیما

برنامه ما ایرانی ها به تهیه کنندگی و کارگردانی قاسم اورنگی روایت  فعالیت ها و تلاش های خیرخواهانه محسن مقدس قاضی صلح و سازش، قاضی دادگستری کل استان تهران، بازرس ویژه دادگستری کل استان تهران در امور زندانیان و رئیس کمیته حمایت حقوقی و قضایی از تولید در استان تهران در جهت حل و فصل اساسی و زیر بنایی مشکلات کیفری مردم با ایجاد صلح و سازش و خاطرات قضایی خود صحبت و همکاران خود را تشویق به صلح و سازش می کند.

در این قسمت از برنامه که سه شنبه (۲۰ آبان ماه) ساعت ۲۲ ازشبکه پنج پخش می شود قاضی محسن مقدس با جود نظر خاص خانواده برای مدیریت کارخانه پدر آن را رها کرده و به مسند خطیر قضاوت می نشیند آنها در این برنامه از تلاش های خود در جهت حل و فصل بنیادین مشکلات حقوقی و قضایی مردم از طریق سازش و همچنین از خاطره تلخ مرگ شهادت گونه عموی خود در راه ایجاد صلح و سازش بین دو خانواده و گذشتی را که خانواده نسبت به قاتل کرده اند صحبت می کند.
اورنگی در این رابطه گفت: در این قسمت می خواهیم به صلح و سازش بپردازیم زیرا که از نظر دیدگاه مبین اسلام و شریعت محمدی (ص) از ارزش و مرتبه بسیار بالایی برخوردار است و هم آثار اقتصادی و اجتماعی بسیار خوبی برای طرفین ایجاد می کند و هم از صرف بیت المال جلوگیری می کند.
برنامه ترکیبی «ما ایرانی ها» کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که یکشنبه و سه شنبه هر هفته ساعت ۲۲ از شبکه ۵ سیما پخش خواهد شد.

بزرگداشت روز جهانی علم در «چرخ»
شصت‌ودومین قسمت فصل هفتم چرخ ساعت ۱۹ امروز، سه‌شنبه ۲۰ آبان، به مناسبت روز جهانی علم با بررسی ارتباطات علم در دوران شیوع ویروس کرونا روی آنتن شبکه‌ چهار می‌رود.
در این قسمت چرخ، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه به بهانه‌ روز جهانی علم با دکتر زرین زردار، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت‌وگو می‌کند. در بخش‌ دیگری از این قسمت «چرخ»، دکتر داریوش طاهرزاده، دکترای شیمی و مدرس دانشگاه تهران، یافته‌های جدید درباره‌ نحوه‌ اندیشیدن علمی را بررسی خواهد کرد. سازمان جهانی یونسکو به‌عنوان معتبرترین سازمان آموزشی و فرهنگی در جهان که در حوزه‌های علم، فرهنگ و آموزش فعالیت می‌کند، اولین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی‌ در نشست بوداپست مجارستان ۱۰ نوامبر را به‌عنوان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری کرد.

این نام‌گذاری هرچند ارزش نهادن به علم و فناوری علمی‌ و بانیان علم خوانده شده، در عین ‌حال تلاش در راستای ایجاد پیوند میان فناوری‌های علمی، بهبود کیفیت زندگی‌ عمومی و کاهش و مهار تهدیدهای اقلیمی ناشی از تولید و فناوری‌های تکنولوژیک‌ هم محسوب می‌شود. از مهمترین اهداف یونسکو از نام‌گذاری روز علم، بهره‌مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فناوری و نوآوری، ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تاثیر علم، فناوری و نوآوری بر زندگی روزمره‌ی مردم، صلح و توسعه و معرفی برخی موقعیت‌های جدید است که باعث ارتقای کیفیت عمومی زندگی می‌شود.
فصل هفتم مجله‌ تصویری چرخ مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری چرخ حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی چرخ را بر عهده دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =