خرید ۵۰ دستگاه تجهیزات کشاورزی در دامغان تامین اعتبار شد

سمنان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: تسهیلات کشاورزی برای خرید ۵۰ دستگاه تجهیزات، ماشین‌آلات و کارگاه فرآوری پسته در شهرستان دامغان جذب اعتبار شده است.

سیدمحسن طباطبائیان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به‌ منظور توسعه کشاورزی مکانیزه در سال زراعی جاری و در قالب برخورداری از تسهیلات خط شش، هفت و هشت اعتباری مکانیزاسیون سال ۹۹، تسهیلات لازم در شهرستان دامغان برای خرید ۵۰ مورد تراکتور با زیربخش های زراعت، باغبانی و ۲ خط کامل فرآوری پسته جذب شده است.

وی ادامه داد: در جلسه روزهای گذشته با وزیر جهادکشاورزی، ارائه تسهیلات با هدف حل مشکلات و برنامه ریزی برای تحقق اهداف کلان در حوزه کشاورزی شهرستان دامغان تصویب شد. 

طباطبائیان به فعالیت بیش از پنج هزار باغدار و کشاورز در دامغان اشاره‌ کرد و گفت: اولویت اصلی جهاد کشاورزی در دامغان، افزایش ضریب مکانیزه شدن تجهیزات کشاورزی با برنامه ریزی تسهیلات بانکی است که از این طریق با افزایش سه برابری سهمیه خرید انواع تراکتورهای باغی و زراعی به صورت مستقل، حرکت بسیار ارزشمندی در این بخش صورت گرفته است. 

وی اضافه کرد: تلاش برای کشاورزی و دامپروری مدرن با تکیه بر تجربه‌های بهره برداران شهرستان، بدون شک در سایه حمایت‌های دولت دور از دسترس نخواهد بود.

طباطبائیان بیان کرد: تسهیلات ارائه شده طرح مکانیزاسیون کشاورزی تا پایان سال جاری با سود ۱۵ درصد و سهم آورده ۲۰ درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود که همه بهره برداران می‌توانند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی نسبت به ارائه درخواست خود در تمامی زیر بخش های کشاورزی اقدام کنند.

طباطبائیان اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۲۹ میلیارد ریال تسهیلات جذب شد که شامل خرید ۳۰ تراکتور زراعی و باغی و ۹ دستگاه ادوات در بخش های مختلف زراعی و باغی بود. 

وی تصریح کرد: یکی از مولفه های اصلی بخش کشاورزی افزایش کمیت، کیفیت و میانگین تولید محصولات تولیدی با توسعه و تجهیز مکانیزاسیون است که علاوه بر کاهش هزینه ها، افزایش درآمد بهره برداران را نیز به دنبال دارد. 

طباطبائیان خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت مکانیزاسیون و استفاده از تکنولوژی روز در کشاورزی یکی از راه های رسیدن به اهداف توسعه پایدار از سال ۱۳۹۱، پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی جهت خرید ادوات، ماشین ها و تجهیزات کشاورزی در تمامی زیر بخش های کشاورزی به بهره برداران متقاضی است. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: از سال ۱۳۹۱ تاکنون بیش از ۱۸۵ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان دامغان جذب و پرداخت شده است.

با توجه به سطح زیر کشت و ماشین آلات موجود، ضریب مکانیزاسیون شهرستان ۱.۸ اسب بخار در هکتار است.

دامغان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شرق مرکز استان سمنان، حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =