رییس انجمن بسکتبال ناشنوایان: با حمایت فدراسیون راهی مالزی می شویم

 تهران ایرنا- رییس انجمن بسکتبال ناشنوایان، گفت: با حمایت فدراسیون و برگزاری چهار اردوی ۱۰ روزه راهی مالزی می‌شویم تا شانس خود را برای کسب سهمیه المپیک ناشنوایان آزمایش کنیم.

 عباس آقاکوچکی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: ابتدا قرار بود مسابقات قهرمانی آسیا اقیانوسیه و انتخابی المپیک اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برگزار شود اما با توجه به شرایط و تغییرات صورت گرفته،  این مسابقات ۱۸ اسفندماه امسال به میزبانی کوالالامپور مالزی انجام خواهدشد.

وی اضافه کرد: بسکتبال ناشنوایان نسبت به فوتبال این قشر، سابقه بسیار کمی دارد و عملاً فعالیت خود را از سال ۲۰۱۵ و شرکت در بازیهای آسیایی چین تایپه آغاز کرده است.

آقا کوچکی ادامه داد: برای اعزام تیم به مسابقات آسیایی ۲۰۱۵ تعدادی بسکتبالیست داشتیم و مجبور شدیم جمعی از بازیکنان والیبال ناشنوایان را دعوت کنیم که اصلاً بسکتبال بلد نبودند. توانستیم این نفرات را با تمرینات منظم و تدارکاتی خوب به شرایطی از آمادگی برسانیم که در چین تایپه بازی‌های خوبی را از نظر فنی به نمایش بگذارند. اگرچه تیم نتوانست عنوانی کسب کند اما بازی‌های قدرتمندی را به نمایش گذاشت که از نگاه کارشناسان، قابل قبول و ستودنی بود.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ناشنوایان گفت: آن‌ زمان مهران تیشه گران دبیر فدراسیون بود و با حمایت و تلاش وی، همه متوجه شدند ناشنوایان در این رشته استعداد خوبی دارند و در صورت حمایت لازم می‌توانند نتایج قابل قبولی کسب کنند.

آقاکوچکی توضیح داد: پس از بازگشت از چین تایپه علی رغم استعدادیابی و شناسایی نفرات برتر این رشته متاسفانه به دلایل عدیده از جمله تغییرات مدیریتی فرصت و میدان کافی برای بروز استعدادهای ناشنوایان در این رشته فراهم نشد.

وی گفت: خوشبختانه با حضور تیشه‌گران  به‌عنوان رییس فدراسیون، تیم خود را برای حضور در بازی‌های آسیایی هنگ کنگ آماده کرد که متاسفانه این رقابت‌ها به خاطر مشکلات داخلی کشور هنگ کنگ لغو شد و با شروع کرونا روند فعالیت و پویایی تیم نیز متوقف شد.

رییس انجمن بسکتبال ناشنوایان ادامه داد: طی ۲روز گذشته با تیشه‌گران صحبت کردیم و  قرار شد برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا اقیانوسیه و انتخابی المپیک ناشنوایان اعلام آمادگی کنیم.

آقا کوچکی گفت: حدود سه ماه و نیم تا شروع مسابقات انتخابی المپیک در مالزی فرصت داریم و در این فرصت می‌توانیم سه  اردوی ۱۰ روزه و یک اردوی متصل به اعزام برگزار کنیم و علاوه بر این چند دیدار تدارکاتی دوستانه با تیم‌های بسکتبال حاضر در لیگ برتر پیش‌بینی و برگزار کنیم.

 وی ادامه داد: اگر فدراسیون به خوبی از ما حمایت کند تا این چهار اردو را بدون مشکلی و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار کنیم، می توانیم با آمادگی کافی در مسابقات انتخابی المپیک مالزی شرکت کرده و شانسی برای کسب سهمیه نیز داشته باشیم.

آقا کوچکی خاطرنشان کرد: برای اردوی نخست ۱۵ تا ۱۸ نفر دعوت خواهند شد و در پایان همان مرحله ۱۲ نفر اصلی تیم انتخاب می شوند و سه مرحله بعدی با همان ۱۲ نفر ادامه می یابد. 

وی توضیح داد: زمان زیادی برای انتخاب بازیکنان نداریم و مجبوریم از بین نفرات شناسایی شده در برنامه استعدادیابی و بازیکنان اعزامی به ۲۰۱۵ چین تایپه افرادی را به نخستین مرحله اردو دعوت کنیم که حداکثر ۱۸ نفر هستند. 

وی که سال ها در لیگ برتر بسکتبال به عنوان سرمربی هدایت برخی تیم‌ها را به عهده داشته است، اضافه کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کمبود اعتبارات فدراسیون، شاید تصمیم نهایی فدراسیون اعزام نفرات کمتری در قالب تیم ملی بسکتبال ناشنوایان به مالزی باشد که در این خصوص هنوز چیزی نمی‌دانم اما تمرینات اردو های دوم تا چهارم با حضور ۱۲ بازیکن برگزار خواهد شد.

به گفته آقا کوچکی، برنامه تیم ملی بسکتبال ناشنوایان شامل تمرینات تاکتیکی و تکنیکی بسیار فشرده و بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های بسکتبال لیگ برتری است تا بازیکنان با آمادگی بالایی راهی مالزی شوند.

استرالیا، چین، چین تایپه، ژاپن، فیلیپین و هند برخی از رقبای ایران در مسابقات انتخابی در مالزی هستند که قرار است از ۱۸ اسفندماه آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =