جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب میقان اراک چهار برابر شد

اراک - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب میقان اراک در چند روز اخیر با افزایش روند کوچ گونه‌های مهاجر چهار برابر شده است.

«عباس جودکی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس رصد پرندگان مهاجر تالاب کویری میقان در هفته گذشته شمار پرندگان مهاجر در این زیستگاه طبیعی حدود چهار هزار قطعه  بود اما در پایش مجدد، شمار این پرنده ها از مرز ۱۶ هزار قطعه عبور کرده است.

وی بیان کرد: حضور دسته‌جمعی پرندگان در روزهای اخیر به‌ویژه درناهای خاکستری تصاویر زیبایی در این منطقه ایجاد کرده است.

هرسال بیشترین حضور درناها در تالاب میقان اراک ۱۵ آبان ماه بوده که این روز به نام استانی درناها نامگذاری شده اما، حضور این پرندگان امسال در این روز به نسبت سال‌های قبل کمتر بود که پس از گذشت چند روز، اکنون شمار انواع گونه‌های آبزی و کنار آبزی به ویژه درنا  افزایش چشمگیری دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تمام پرندگان میهمان تالاب میقان اراک در سلامت هستند و مشکلی از بیماری و تلفات در گونه‌های مختلف مشاهده نشده است.

جودکی اظهار داشت: پایش مستمر از منطقه تالاب میقان اراک برای سلامت سنجی پرندگان و مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با همکاری اداره کل دامپزشکی استان مرکزی انجام می‌شود. 

وی تاکید کرد: در صورتیکه مردم موردی از تلفات پرندگان مهاجر مشاهده کردند، بدون آنکه به آن دست بزنند، مراتب را برای پیگیری به محیط زیست و یا دامپزشکی اعلام کنند.

تالاب میقان اراک یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان بین‌المللی است که هر سال در فصل برگ‌ریزان درختان، پذیرای شمار زیادی از گونه‌های مختلف پرندگان به ویژه درناهای خاکستری است که این مهم بسترساز اکوتوریسم پرنده‌نگری است.

هر سال ۲۵ تا ۳۰ هزار پرنده مهاجر از گونه های مختلف از جمله درناهای خاکستری برای زمستان گذرانی به تالاب میقان اراک سفر می‌کنند و صحنه‌های زیبایی از پروازهای دسته جمعی را به رخ می‌کشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =