مدیرکل اوقاف استان تهران: سنت وقف در توسعه عدالت اجتماعی موثر است

تهران- ایرنا- مدیر کل اوقاف استان تهران گفت: وقف سنت حسنه جاریه‌ای است که با محرومیت زدایی و برقراری عدالت اجتماعی به محرومان کمک رسانی می‌کند.

به گزارش ایرنا، مجتبی عبدالهی روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس اداره اوقاف شهرستان پردیس گفت: همه ما موظف به ترویج سنت حسنه وقف در بین مردم هستیم و از مسولان شهرستان درخواست و انتظار داریم که به اداره اوقاف شهرستان برای ترویج این سنت حسنه کمک کنند.

وی  با بیان اینکه وقف راهکاری مناسب  برای ترویج اقتصاداسلامی و محرومیت زدایی است، اظهار داشت: معرفی سنت وقف در اجتماعات، نماز جمعه و نشست های فرهنگی پس از عادی شدن شرایط بیماری کرونا و با رعایت فاصله اجتماعی راهی برای زنده نگهداشتن سنت حسنه وقف در بین مردم است.

مدیرکل اوقاف استان تهران گفت: در موضوع وقف مکلف و مدیون هستیم به واقفینی که دستشان از این دنیا کوتاه است و برای وقفیات خود نیتهایی داشتند را به نحو احسن انجام بدهیم.

عبدالهی با بیان اینکه اداره اوقاف زیر نظر دو مجموعه بزرگ خدمات رسانی می کند، اظهار داشت: این اداره بر اساس حکم مقام ولایت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موضوعات وقفی و شرعیات برای مردم که ولی نعمتان  واقعی ما هستند خدمات رسانی می‎کند.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده برای رسیدگی  به امورحوزه های علمیه از محل وقف، اقداماتی انجام خواهد شد.

مدیر کل اوقاف استان تهران ضمن تقدیر از حجت الاسلام حمیدصابریان گفت: جابجایی مدیران بر اساس تخصص و توانایی طی هر دوره ۳ تا ۴ ساله از سیاست‌های سازمان است و زحمات رئیس اداره اوقاف شهرستان پردیس طی ۳ سال و نیم گذشته قابل تقدیر است.

عبدالهی ادامه داد: موقوفه آسیه خانم در شهرستان پردیس یکی از موضوعات اوقافی مهم شهرستان پردیس است و تاکنون با مسولان اداره ثبت و علیرضا آغاجری دادستان شهرستان برای مرتفع شدن مشکلات جلساتی برگزار شده و امید است  که مشکلات موجود  توسط حجت الاسلام جعفر پیران که سابقه خدمات رسانی ۵ ساله را در شهرستان بهارستان را دارند، رفع و حل شود.

وی افزود: شهرستان پردیس ۳ امامزاده در ده بومهن، روستای کمرد و روستای گلخندان دارد و تشکیل شورای فرهنگی، شورای اجتماعی و شورای خیرین راهکاری  برای کمک رسانی به محرومان و ساماندهی امور امامزادگان (ع) است.

باور و اعتقاد مردم را به وقف را تقویت کنیم

فرماندار شهرستان پردیس در این آیین اظهار داشت: باورهای ما به دلایلی نسبت به برخی از مسائل از جمله وقف کمرنگ شده و همه ما موظف به ترویج این سنت حسنه جاریه و ارتقای باورهای مردم به این موضوع راهگشای بسیار مهم هستیم.

عبدالعظیم رضایی ادامه داد: بزرگان ما احتیاط زیادی برای ورود به مباحث وقف داشتند و در بحث شرعیات از عقل، اجماع، سنت و کتاب الله برای تشخیص امور استفاده می کردند و ما نباید کاری کنیم که دیدگاه و باور مردم به وقف  تضعیف شود.

وی افزود: انفاق و کار خیر بارها در کتاب خدا آورده شده و امور خیریه تنها مربوط به کشورهای مسلمان نیست ، رسیدگی به گرفتار مردم و شرکت در امور خیریه در تمام نقاط دنیا نمادی از وقف و توجه به مشکلات هم نوعان است.

فرماندار شهرستان پردیس گفت: اگر کمک به حوزه های علمیه جزو وظایف و اهداف اوقاف است از سوی دیگر مسائل آموزش و پرورش هم بسیار مهم است، باید مشکلات مردم را حل کنیم تا باورهای دینی آنها بیش از پیش تقویت شود.

رضایی ادامه داد: افراد متدین و مومن اندوخته خود را به وقف هدیه کنند که بهترین و ماندگارترین صالحات و باقیات است که در آن با حفظ سرمایه و ارزش افزوده و با استفاده از درآمد و سود حفظ می شود و راهگشای مشکلات مردم است.

شهرستان پردیس با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پایتخت قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها