نمونه‌گیری کرونا برای همه مراجعه‌کنندگان انجام نمی‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: نمونه‌گیری در مراکز غربالگری کرونا مطابق شیوه‌نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و برای تمام مراجعه‌کنندگان انجام نمی‌شود.

به گزارش ایرنا مریم کوشکی روز دوشنبه با اعلام این مطلب افزود:‌ مطابق نسخه هشتم شیوه‌نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افراد علامت دار، دارای بیماری زمینه ای بالاتر از ۶۰ سال و زنان باردار در صورت داشتن تماس مستقیم با افراد مبتلا، در اولویت اول نمونه‌گیری قرار دارند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: همچنین زندانیان علامت دار و کارکنانی که با این افراد تماس مستقیم دارند، معتادین متجاهر علامت دار و کارکنان مراکز ماده ۱۶ در تماس مستقیم با این افراد، مددجویان علامت دار مراکز نگهداری معلولین و سالمندان به همراه کارکنان این مراکز که با مددجویان مبتلا تماس مستقیم دارند و کارکنان بخش ویژه مراقبت از بیماران کرونایی از دیگر گروه های مشمول نمونه گیری در مراکز غربالگری هستند.

وی تصریح کرد: شهروندان تصور می کنند باید از تمام مراجعان مراکز غربالگری نمونه گیری کرونا انجام شود در صورتیکه تمامی این افراد، توسط پزشک معاینه می شوند و دستورات درمانی را دریافت می کنند اما نمونه گیری مطابق دستورالعمل انجام می شود.

وی گفت: انجام مسیر صحیح و اصولی بیماریابی بسیار حیاتی است که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت امکانات، با شناسایی به موقع افراد پرخطر به کاهش آمار مرگ و میر کمک خواهد کرد.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: افراد غیر از گروه های مشمول، در صورت نبود هیچگونه علامتی به نمونه گیری نیاز ندارند، در صورت داشتن علائم خفیف باید توصیه های پزشک مرکز و قرنطینه را انجام دهند و چنانچه علائم شدید باشد در کوتاهترین زمان به اورژانس مراجعه کنند.

کوشکی با بیان اینکه برنامه ٰظن بالینی پزشک ٰ بر اساس شیوه نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرایی شده است ادامه داد: بر این اساس با معاینه و نظر پزشک نسبت به نمونه گیری از افراد غیر از گروه های اولویت دار و مشمول اقدام می شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی نوبت عصر مراکز غربالگری کرونا در استان تصریح کرد: افراد بدون علامت که تصمیم دارند وضعیت ابتلای خود را بررسی کنند می توانند با مراجعه به آزمایشگاه های خصوصی تست خود را انجام دهند.

۴۶ هزار و ۱۹۰ لرستانی تا ۱۷ آبان به کرونا مبتلا شده و از این تعداد ۹۱۷ نفر جان باخته‌اند و وضعیت این استان از نظر شیوع ویروس قرمز است.

پنج شهرستان دلفان، الیگودرز، دورود، پلدختر و کوهدشت در وضعیت فوق حاد شیوع کرونا هستند و محدودیت های آنها از جمله تعطیلی بازار و ادارات همچنان برقرار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =