پرونده ثبت ملی ۲ اثر طبیعی جنوب غرب تهران تکمیل شد

تهران- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رباط کریم اعلام کرد: پرونده ثبتی ۲ رودخانه شور و شاد چای در بازه سه ماهه تکمیل شده است.

حمید کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پرونده دو اثر طبیعی توسط تیمی ۱۴ نفره متشکل از دوستداران میراث فرهنگی و نیز کارشناسان دانشگاهی زمین شناسی، تاریخ، جغرافیا تکمیل و جهت فرایند ثبت در فهرست ملی به معاونت میراث فرهنگی استان تهران ارسال شد.

وی بیان کرد: هدف از این عمل حفظ داشته های فرهنگی و معرفی پتانسیل های گردشگری شهرستان های غرب استان تهران بوده است. 

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان رباط کریم خاطر نشان کرد: برای حفاظت بیشتر آثار بکر طبیعی منطقه تاکنون پرونده کوه سیاه رباط کریم و دشت شقایق ملارد تکمیل و در فهرست آتار ملی کشور کشور قرار گرفته است.  

همچنین رودخانه شور از امتداد کرج شروع و از پرند و رباط کریم می‌گذرد و یک متر عمق دارد و بدلیل اینکه منطقه پرند شوره زار است به رودخانه شور معروف است.

رودخانه شادچای نام رودخانه و مسیری آبی است که از شمالی‌ترین نقطه شهرستان‌های شهریار و قدس آغاز و تا جنوبی‌ترین نقطه در شهرستان‌های بهارستان و رباط‌کریم ادامه دارد. این مسیر آبی جهت عبور سیل و آبگرفتگی‌های احتمالی تأثیرگذار بوده و گاهی نیز سرریز آبی سد کرج به این مسیر ریخته می‌شود. 

شهرستان رباط کریم، اسلامشهر، ملارد و بهارستان با بیش از ۱۰۰ اثر تاریخی و طبیعی به عنوان قطب های فرهنگی و تاریخی جنوب غرب استان تهران محسوب می‌شوند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =