دبیر روزنامه پاکستانی: تحکیم روابط تهران-اسلام‌آباد به نفع منطقه است

اسلام‌آباد - ایرنا - دبیر روزنامه «دنیا» از نشریات پرتیراژ اردو زبان پاکستان با اشاره به تحولات افغانستان و انتخابات اخیر در آمریکا، سفر وزیر امور خارجه ایران به پاکستان را بسیار حائز اهمیت خواند و تاکید کرد: تحکیم مناسبات تهران-اسلام‌آباد به سود منطقه و گامی در مسیر تامین منافع مشترک است.

«محمد عدیل» روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد با استقبال از سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به پاکستان گفت: منطقه و جهان طی روزها و ماه‌های اخیر شاهد تحولات مختلف و مهمی است و در این برهه رایزنی‌های بلندپایه دو کشور دوست و همسایه ایران و پاکستان می‌تواند مسیر بهتری برای گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و تعامل در مجامع بین المللی را ایجاد کند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، باخت ترامپ و پیروزی جو بایدن، اظهار داشت: قطعاً ملت‌های منطقه مخالف رویکرد تهاجمی به ویژه سیاست‌های ضدمسلمانان ترامپ هستند و با آمدن بایدن تغییراتی در سیاست‌های کاخ سفید اعمال خواهد شد که اثرات آن در منطقه نیز قابل مشاهده خواهد بود.

این روزنامه‌نگار ارشد پاکستانی معتقد است: رویکرد جو بایدن می‌تواند منجر به عقب نشینی سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید شود و در این صورت همکاری‌های منطقه‌ای میان ایران و پاکستان نیز آسان‌تر شده و دو کشور می‌توانند گام‌های تازه‌ای در مسیر همکاری در حوزه‌های مختلف بردارند.

وی روابط جمهوری اسلامی ایران و پاکستان را برادرانه توصیف کرد و افزود: لازم است مقام‌های بلندپایه دو کشور همسایه از فرصت تحولات فعلی استفاده کنند، زیرا تعاملات تهران و اسلام‌آباد علاوه بر کمک به قوی تر کردن روابط دوجانبه به سود منطقه نیز خواهد بود. 

محمد عدیل شرایط افغانستان و لزوم برقراری صلح در این همسایه مشترک را ظرفیت مهم برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای ایران و پاکستان دانست و گفت: ثبات در افغانستان برای هر دو همسایه حقیقی این کشور ایران و پاکستان مهم است، بنابراین دو کشور قادر به مشارکت موثرتر برای این مهم هستند.

وی اظهار داشت: وضعیت همکاری‌های دوجانبه ایران و پاکستان به ویژه فرآیند اجرای توافقات مشترک در سفر دکتر ظریف به اسلام‌آباد پیگیری خواهد شد و از همه مهم‌تر طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان است که دو کشور می‌بایست راهی را برای پیشبرد آن تدوین کنند.

دبیر روزنامه پاکستانی «دنیا» تاکید کرد: تکمیل و بهره‌برداری از طرح گازی ایران به سود پاکستان است و می‌توان از این طریق به بحران طولانی مدت انرژی در پاکستان پایان داد.

وی اظهار داشت: دولت فعلی پاکستان به نخست وزیری «عمران‌خان» مصمم به تعمیق روابط دوجانبه با ایران است و ما طی یکسال اخیر شاهد این تلاش‌ها به ویژه ابتکار میانجی‌گری عمران‌خان در منطقه بودیم.

محمد عدیل معتقد است: سیاست‌های جو بایدن در قبال کشورهای خاورمیانه از جمله برخی از اعراب حوزه خلیج فارس که شاید روابط راهبردی با پاکستان داشته باشند، خارج از تغییر و تحول نخواهد بود و حتی ممکن است برخی از این کشورها از جمله عربستان سعودی نیز مجبور به تغییر رویکرد منطقه‌ای خود شوند.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه لحظاتی پیش برای گفت‌وگو و تبادل نظر با مقامات پاکستان تهران را به مقصد اسلام‌آباد ترک کرد.

به گزارش ایرنا، «خطیب‌زاده» روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه‌ از سفر وزیر امور خارجه به پاکستان در راس یک هیات سیاسی - اقتصادی خبر داد. 

وزیر امور خارجه روز گذشته نیز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «گفت‌وگوهای سطح بالا در موضوعات دوجانبه و چندجانبه با برادرانم وزیر امور خارجه شاه محمود قریشی، فرمانده ارتش ژنرال باجوا و نخست‌وزیر عمران خان، فردا در پاکستان انجام خواهد شد.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جهان