چین مواضعش را درباره نشست شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد

پکن-ایرنا-«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه مواضع کشورش را درباره برگزاری قریب الوقوع نشست شورا ی همکاری خلیج فارس به صورت مجازی اعلام کرد و خواستار حل نگرانی ها و پشتیبانی از مواضع متقابل شد.

به گزارش ایرنا، این سخنگو با یادآوری اینکه این نشست از امروز برگزار می شود، ادامه داد : ما در مورد موضوع های مرتبط با منافع طرفین و نگرانی های عمده به دنبال رسیدن به درک متقابل هستیم و امیدواریم این نشست برای همه طرف ها سودمند باشد.

وانگ گفت: جلسه وزیران چین و شورای همکاری خلیج فارس از ساعاتی دیگر از طریق کنفرانس ویدیویی برگزار می شود. «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه و همکاری بین الملل و رییس  فعلی امارات متحده عربی و «عبدالله بن بن راشد الزایانی» از کرسی تعیین شده بحرین به عنوان وزیر خارجه و دبیرکل «نایف الحجراف» و همچنین نمایندگان سایر کشورهای عضو در این نشست شرکت خواهند کرد.

وی تصریح کرد که چین مدتهاست روابط دوستانه خود را با شورای همکاری خلیج فارس و اعضای آن حفظ کرده است. ما به دنبال نتایج مفیدی در همکاری در زمینه انرژی ، اقتصاد ، تجارت ، تبادلات انسانی و مردمی و فرهنگی هستیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود که قرار است طرفین درباره مقابله با همه گیری کرونا و فصل تازه ای از روابط و همکاری ها با یکدیگر رایزنی کنند. این همکاری ها شامل مبارزه با همه گیری و وضعیت منطقه از لحاظ شیوع کرونا و موضوعات منطقه ای ذی ربط است.

وانگ درباره پیروزی « جو بایدن » در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و آینده روابط دو کشور نیز گفت: مواضع چین در مورد این موضوعات ثابت و روشن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: پکن  قاطعانه مصمم به محافظت از حق حاکمیت ملی ، امنیت و منافع توسعه خود است. چین همیشه بر این اعتقاد است که پکن و واشنگتن باید اختلاف های موجود را بر اساس احترام متقابل و عدم دخالت  در امور یکدیگر و برای دستیابی به توسعه سالم و ثابت در روابط دو جانبه مدیریت کنند. ما امیدواریم که دولت جدید در آمریکا با چین در همین جهت کار کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =