تقویت جایگاه دانشگاه فرهنگیان یک ضرورت است

قزوین - ایرنا - نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت تخصصی و مهارت آموزی در مراکز آموزش عالی، گفت: مراکزی مانند دانشگاه فرهنگیان به علت مهارت محور بودن و اینکه در کنار علم و دانش به آموزش و مهارت آموزی اهمیت می‌دهند بدون شک خروجی بهتری هم خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، لطف‌الله سیاهکلی عصر دوشنبه با حضور در دانشگاه فرهنگیان قزوین و دیدار با رییس، هیات علمی و کارکنان این مرکز آموزشی، تصریح کرد: اگر تلاش معلمان و فرهنگیان در دوران تحصیل نبود ما امروز در کسوت نمایندگی نبودیم و از این رو همه ما باید قدردان این خدمات ارزشمند باشیم.

وی اضافه کرد: بدون شک مدارس و فضاهای دانشجویی بسیار نشاط آور و شادی آفرین هستند تا جایی که با مروز خاطرات تحصیل خود همیشه به یاد ایام خوبی می‌افتیم که نقش معلمان در آن نیز برجسته است.

سیاهکلی با بیان اینکه متاسفانه کم توجهی به معلمان و حق و حقوق آنها در دوره‌های گذشته سابقه داشته و منصفانه نیست این قشر که از لحاظ رفتاری، پوشش، گفتاری و سبک زندگی الگوی دانش آموزان هستند، امروز از نظر معیشت دچار چالش و مشکل باشند، تاکید کرد: رسالت ما توجه به چنین مسایل و حل و فصل آنها است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اگر جایگاه معلم در جامعه بالا باشد، می‌توان به توسعه همه جانبه و پایدار در کشور امیدوار شد در غیر این صورت باید هزینه‌های سنگینی را متحمل شده و از توسعه همه جانبه نیز عقب بمانیم.

به گفته وی، بدون تردید وقتی دانشجویی دانش و مهارت را همزمان فرا می‌گیرد نقش موثرتری را در تربیت دانش آموزان خواهد داشت و این مهم تنها از مسیر دانشگاه فرهنگیان ممکن می‌شود.

وی با بیان اینکه جای تاسف است که دانشگاه‌های ما هنوز مهارت محور نیستند، گفت: امروافرادی که از مراکز دانشگاهی فارغ‌التحصیل می‌شوند مهارت لازم را برای اشتغال ندارند و تنها به دنبال پشت میز نشینی هستند و یکی از علت‌های بیکاری نیز ناشی از نداشتن همین مهارت‌ها است.

رییس مجمع نمایندگان استان قزوین یادآور شد: امروز هیچ کارفرمایی حاضر نیست فردی بدون مهارت را به کار بگیرد و در این شرایط سخت اقتصادی هم فرد ماهر زودتر از سایر افراد جذب بازار کار می‌شود.

سیاهکلی اضافه کرد: دانشگاه فرهنگیان در کشور مهجور و مظلوم مانده و علی‌رغم تاکید مقام معظم رهبری، نتوانسته به رسالت و نقش مهم خود عمل کند و ما وظیفه داریم این نقش را پررنگ کرده و معلمانی ماهر و متخصص را تربیت کنیم تا جذب آموزش و پرورش شوند و نسل‌های آینده هم باسواد و ماهر تربیت شوند.

وی اظهارداشت: دانشجویان مراکز تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان به طور کامل از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها جلوتر هستند و ضمن داشتن علم و دانش، خوشبختانه مهارت و فن اداره کلاس و روان شناسی برخورد با دانش آموز را دارند و به طور حتم نیز تاثیرگذارتر از کسانی هستند که با روش‌های دیگر جذب و استخدام می‌شوند.

سیاهکلی با اشاره به اینکه جذب و استخدام معلم خارج از مسیر دانشگاه فرهنگیان کاری اشتباه است، افزود: اگر در گذشته افرادی خارج از این سیستم برای معلمی جذب شده‌اند باید یک‌ دوره آموزشی تخصصی و مهارتی را طی کنند تا با شرایط هماهنگ شوند.

وی گفت: مجلس هم به صورت تخصصی با موضوعات تعلیم و تربیت برخورد نکرده و ما آمادگی داریم اگر طرح و لایحه‌ای از سوی کارشناسان آموزش و پرورش برای اصلاح این وضعیت داده شود آن را در مجلس پیگیری کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =