جشن سالروز ورود حضرت معصومه به قم برگزار شد

قم - ایرنا - سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه به قم طی آیینی با حضور جمعی از خادمان حرم مطهر کریمه اهل‌بیت گرامی داشته شد.

به گزارش ایرنا، این آیین‌ها به علت شیوع ویروس کرونا بدون حضور عموم مردم و با حضور محدود خادمان حرم و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار و از رسانه‌های مختلف انعکاس داده شد.

 تولیت آستان حضرت معصومه در این آیین با بیان اینکه انقلاب اسلامی نعمتی است که خدا به برکت حضرت معصومه و جغرافیای شهر قم به مردم ایران عنایت کرده است گفت: مسئولان باید این نعمت را پاس بدارند و حریم قم و مراجع را نگه دارند.

آیت الله سید محمد سعیدی این روز را روز بزرگی برای تاریخ قم، ایران و جهان دانست و اظهار داشت: در این روز یک حرکت عظیم الهی با عنایت امام رضا (ع) آغاز شد چرا که یکی از مهمترین ویژگی‌های حضرت معصومه ولایت‌مداری است.

سعیدی با بیان اینکه ولایت مداری حضرت معصومه باعث شد در این مسیر قدم بگذارد و به ترویج دین الهی بپردازد گفت: اولیا خدا همیشه زنده هستند زیرا مرگ در زندگی کسانی است که هیچ اثری از زندگانی آنها باقی نمانده است ولی کسانی که راه خدا را رفته‌اند همواره در خدمت قرآن و معارف الهی می باشند.

امام جمعه قم ادامه داد: این مکان از حیث جغرافیایی به قدری برای اهل بیت، عزیز و محترم است که قبل از ولادت حضرت معصومه امام صادق (ع) آمدن ایشان به شهر قم را بشارت می‌دهند و مقاماتی را که در خور فهم مردم است را بیان می‌کنند.

سعیدی ابراز کرد: به برکت انقلاب اسلامی خداوند نعمت های زیادی به ما عنایت کرده است و امروز شهر قم کاری کرده است که علم، معرفت، انقلاب و آزادگی از این شهر به همه دنیا منتشر می شود و طلبه ها از بیش از ۱۱۰ کشور در این شهر حضور دارند.

وی افزود: حضرت معصومه نیز در ۱۷ روز حضور خود در قم و بعد از وفاتشان هم با بارگاه و مرقد شریفشان تا به امروز به مردم این شهر و کشور خیر رسانده اند و باید قدردان این نعمت باشیم و قدر انقلاب را که تداوم بخش نهضت انبیا است را بدانیم.

تولیت آستان حضرت معصومه تصریح کرد: افرادی که در این نظام اسلامی مسئولیت پیدا می کنند باید بدانند که مدیون حضرت معصومه و شهر مقدس قم هستند و قم را باید پاس بدارند و حریم قم را نگه دارند و از نظر عفاف و حجاب و نشر معارف اهل بیت و ترک منکرات باید قم نمونه باشد.

وی با بیان این که خود اهل بیت این استعداد و زمینه را برای قم فراهم کردند گفت: همه بویژه جوانان قم باید قدر این نعمت را بدانند و حریم قم و مراجع را نگه دارند و فرمایش های رهبر معظم انقلاب را با گوش جان بشنوند و عمل کنند.

 سعیدی خاطرنشان کرد: این که امام خمینی(ره) فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند یک شعار نبود بلکه واقعیتی بود که از زبان آن مردم بزرگ قمی صادر شد و ما امروز شاهد وضعیت آشفته این به ظاهر ابر قدرت جهانی هستیم بنابراین همه این ها رفتنی هستند و اهل ولایت ماندگار هستند و باید در مقابل دشمنان مقاومت و ایستادگی کرد.

همچنین همزمان با سالروز ورود حضرت معصومه به قم، با مشارکت موسسه حضرت ابوالفضل علیه‌السلام و قرارگاه جهادی فاطمی آستان مقدس بانوی کرامت 16 جهیزیه به زوج‌های جوان اهدا شد.

درهمین حال یک کاروان شادی نیز به مناسبت سالروز ورود حضرت معصومه به قم به صورت خودرویی در شهر قم برپا شد.

 هر ساله به مناسبت ۲۳ ربیع الاول سالروز ورود حضرت معصومه به قم کاروان نمادین ورود بانوی کرامت به قم با استقبال پرشور مردم از میدان معصومیه تا حرم آن حضرت برپا می‌شد که امسال با عمل مردم به توصیه تولیت آستان حضرت معصومه این کاروان نمادین و مراسم استقبال برپا نشد. 

حرم بانوی کرامت امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا برنامه‌های گرامیداشت سالروز ورود را به سمت برنامه‌های غیر حضوری و رسانه‌ای سوق داده که یکی از این اقدام ها برپایی کاروان شادی به صورت خودرویی با پخش صوت مولودی و اجرای گروه تواشیح از میدان معصومیه به سمت حرم مطهر بود.

این کاروان شادی امروز با مشارکت شهرداری قم و مؤسسه حضرت خدیجه برپا شد و سالروز ورود بانوی کرامت به قم را به مردم این شهر تبریک گفت.

از سوی دیگر، خادمان حرم کریمه اهل بیت با مراجعه به منازل خانواده‌های شهیدان سالروز ورود بانوی کرامت به قم را به آن‌ها تبریک گفتند.

این خادمان با اهدا متبرکات حرم از خانواده شهیدان قدردانی کردند.

خادمان حرم در این دیدارها در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی در داخل منازل خانواده‌های شهدا حضور نیافته و به دیدار این خانواده‌ها جلوی درب منازل اکتفا کردند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =