۱۵ درصد از جانباختگان کرونا در فارس کمتر از ۵۰ سال سن دارند

شیراز- ایرنا- پندار نادرستی در جامعه ما شکل گرفت که کرونا تنها بیماران زمینه ای و سالخوردگان را قربانی می کند ، در حالی که ۱۵ درصد از جانباختگان این بیماری در استان فارس کمتر از ۵۰ سال سن دارند و بدون هیچ پیش زمینه ای از بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.

گرچه بیشتر مرگ و میر ناشی از کروناویروس مربوط به سالمندان است اما حضور برخی جوانان در آمار تلفات ناشی از کرونا موجب نگرانی در بین این قشر از جامعه شده و دغدغه ای برای مسوولان بهداشتی استان فارس است.

اکنون شیوع ویروس کرونا و روزهای مرگبار آن دراستان فارس تبدیل به نگرانی بزرگی شده است ، در ۲۴ ساعت گذشته غمبارترین روز سال برای استان فارس رقم خورد و شمار قربانیان کرونا در این استان به ۵۷ نفر رسید ویروسی که تاکنون درمان قطعی و یا واکسن پیشگیری از آن ساخته نشده و شاید همین امر باعث ترس و وحشت بیشتری نسبت به آن شود.

نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کروناویروس در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز روز دوشنبه بار دیگر با ابراز نگرانی از مرگ و میر شهروندان استان فارس خواستار رعایت بیشتر شیوه نامه های بهداشتی برای کاهش خستگی ها بر تن مدافعان سلامت شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست  ، روند افزایشی ابتلا، بستری و جان باختن هم استانی ها در روزهای اخیر را هر روز نگران کننده تر از روز گذشته خواند.

مهرزاد لطفی روز گذشته را تاکنون تلخ ترین روز کرونایی در طی بیش از هشت ماه گذشته خواند و افزود: متاسفانه این آمارها، تنها اعداد و ارقام نیست، بلکه هر کدام حکایت از پایان یافتن زندگی یک هم استانی دارد و باید جدی گرفته شود.

وی  با بیان اینکه مدافعان سلامت استان در این ماه ها با گذشت از سلامت خود قهرمانانه برای حمایت از مردم، خط مقدم نبرد با کرونا را زنده نگاه داشته اند، معضل اصلی را بی توجهی عمومی به رعایت موازین بهداشتی دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه اکنون کرونا کشنده تر از قبل شده است، گفت: با این وجود و اعلام روزانه هشدارها و آمارها، برخی کماکان این بیماری را جدی قلمداد نمی کنند و متاسفانه با این سهل انگاری ها، سلامت دیگران را نیز به مخاطره می اندازند.

دکتر لطفی مهم ترین راه برون رفت از این شرایط و بازگشت آرامش به جامعه را احساس مسوولیت عمومی نسبت به این موضوع، با پایبندی به رعایت اصول بهداشتی، استفاده مسوولانه از ماسک، پرهیز از حضور در مهمانی و تجمعات و رعایت اصول شست و شو و ضدعفونی دست ها عنوان کرد.

عبدالرسول همتی  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز آخرین اقدامات مراکز منتخب درمان سرپایی در استان را بیان کرد و  با اعلام این آمار نگران کننده و ابراز تاسف از روزهای تلخی که در این ایام پشت سر می گذاریم، جان باختن ۵۷ هم استانی دیگر در اثر کروناویروس طی روز گذشته تاکنون و افزایش مجموع آمار جانباختگان به هزار و ۷۳۵ نفر را به عموم مردم استان تسلیت گفت.

۷۵ درصد مبتلایان  و ۱۵ درصد جانباختگان فارس در گروه سنی زیر ۵۰ سال

این مقام مسوول ۷۵ درصد مبتلایان در استان را در گروه سنی افراد زیر ۵۰ سال عنوان کرد و ادامه داد: آمارهای موجود برخلاف این تصور غلط است که افراد جوان دچار این بیماری نمی شوند یا جان خود را از دست نمی دهند و هم اکنون ۱۵ درصد جانباختگان این بیماری در استان، مربوط به افراد زیر ۵۰ سال است.

به گفته دکتر همتی، هم اکنون میانگین سنی مبتلایان در فارس، ۴۱ سال و میانگین سنی جانباختگان نیز ۶۷ سال است که این محدوده سنی نسبت به اوایل شیوع بیماری کاهش داشته است.

او با ابراز تاسف از اینکه ۱۰ درصد بیماران فارس مربوط به کادر بهداشت و درمان استان است که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در مواجهه با بیماران کروناویروس هستند، از عموم مردم استان خواست تا به توصیه های پیشگیرانه عمل کرده و نسبت به عواقب این بیماری هوشیارتر از گذشته باشند.

اخبار مرتبط