مقابله با قاچاق دام از عوامل موثر بر تعدیل قیمت گوشت است

اهواز-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به لزوم مقابله موثر با قاچاق دام به خارج از کشور گفت: جلوگیری قاچاق دام با هدف تعدیل قیمت و عرضه گوشت قرمز در بازار استان از سوی مسوولان استانی درحال انجام است.

به گزارش ایرنا سید نوراله حسن زاده دوشنبه در ستاد تنظیم بازار خوزستان در سرسرای سازمان صمت استان با اشاره به اینکه در ماه های اخیر قاچاق دام از استان افزایش یافته است بیان کرد: مسوولان و دستگاه های مربوطه باید جلوی قاچاق دام از استان را بگیرند تا افزایش قیمت گوشت قرمز و کمبود آن در بازار اهواز و استان برطرف شود.

وی درادامه با اشاره به افزایش قیمت لاستیک در استان افزود: در گذشته ۷۰ درصد لاستیک مورد نیاز بازار با واردات تامین می شد اما با افزایش نرخ ارز بسیاری از واردکنندگان تمایلی به واردات این کالا را ندارند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه چند عامل متخلف لاستیک در سامانه جامع توزیع لاستیک استان شناسایی شدند ادامه داد: عاملان تخلف توزیع لاستیک باید هر چه سریعتر از این سامانه خارج شوند تا لاستیک به دست مردم و مصرف کنندگان واقعی برسد.

حسن زاده ادامه داد: خوزستان از استان‌های ترانزیتی است و مصرف لاستیک برای کامیون های حمل کالا در این استان بسیار کاربردی است به همین دلیل از مسوولان کشوری انتظار می رود که برای استان سهمیه لاستیک بیشتری را در نظر بگیرند.

از سال گذشته توزیع لاستیک در بازار به صورت الکترونیکی و سامانه ای توسط برخی عاملان انجام می شود.

سازمان صمت استان چند عامل متخلف در این سامانه را شناسایی کرده است که تعداد بالایی سهمیه لاستیک را دپو کرده اند و در استان توزیع نمی کنند.

۴۷۰ هزار تن موجودی کالا در بندر امام (ره) خوزستان

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان درادامه این نشست بیان کرد: ۴۷۰ هزار تن کالا در حال حاضر در انبارهای بندر امام (ره) استان وجود دارد.

امید جهان نژادیان بیان کرد:این کالاها شامل ۷۵ هزار تن برنج ، ۱۲۹ هزار تن روغن ،۱۲۴ هزار تن گندم و ۱۳۴ هزار شکر خام و ۱۴۰ هزار تن گندم است.

وی با اشاره به اینکه در ۱۰ سال گذشته خوزستان پرچمدار تولید گندم در کشور بوده افزود: در سال ۹۹ یک میلیون و ۲۰۷ هزار تن گندم و۶۷ هزار تن دانه های روغنی در استان خریداری شده است که نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش خرید گندم و ۴۸ درصد افزایش خرید دانه های روغنی را شاهد بودیم.

جهان نژادیان ادامه داد: ۱۰سیلوی ذخیره سازی و ۱۷ سیلوی ذخیره سازی استاندارد از بخش خصوصی و ۱۵ کارخانه تولید آرد با تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در استان وجود دارد، البته  ظرفیت کارخانجات آرد سازی استان تولید ۱۱۲ هزار تن آرد است و در حال حاضر با42درصد  ظرفیت خود فعالیت می کنند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون ۲۷ فروند کشتی با ظرفیت یک میلیون و ۵۶۷ هزار تن وارد بندر امام (ره) استان شدند که از این مجموع یک میلیون ۱۸۶ هزار تن گندم، ۱۸۰ هزار تن شکر،۱۳۱ هزار تن روغن و ۷۵ هزار تن برنج بوده است.

جهان نژادیان ادامه داد: موجودی گندم محلی و داخلی استان ۴۰۰ هزار تن است که تا هفت ماه دیگر پاسخگوی نیاز استان است و به لحاظ موجودی کالای اساسی در استان مشکلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: سهمیه تخصیصی تنظیم بازار به استان  در هشت ماه امسال ۱۳ هزار تن شکر بوده که هشت هزار و 500 تن از این رقم جذب شد و سهمیه ۲هزار تنی برنچ نیز کامل جذب شد و سهمیه روغن نیز چهار هزار و ۷۲۰ تن بوده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان اظهار داشت: با تلاش ها و پیگیری هایی سازمان صمت استان وزارتخانه سهمیه تامین یک هزار و ۶۰۰ تن روغن صنف و صنعت را به کارخانجات داخلی استان تخصیص داد.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت گندم و آرد در استان بیان کرد: بحث پایش آرد و گندم در برنامه کاری این ادامه کل قرار دارد ، ماهانه یکهزار و یکصد میلیارد ریال یارانه مصرفی گندم و آرد به استان اختصاص پرداخت می شود و به همین دلیل باید کنترل در بخث توزیع و مصرف آرد بیشتر و بهتر انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۱۹۲ نانوایی در استان فعالیت دارند ادامه داد: تا کنون هزار و ۲۰۰ واحد نانوایی در استان بازرسی شدند و ۳۷۰ واحد نانوایی بدون مجوز در استان در حال فعالیت هستند که این واحدها خودسرانه اقدام به افزایش قیمت نان می کنند و باید با آنها برخورد شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =