بصیرت اقبال لاهوری نیرویی راهنما در غلبه بر فرقه گرایی و افراط گرایی است

تهران-ایرنا- نخست وزیر پاکستان در پیامی ضمن تبریک زادروز علامه اقبال لاهوری تاکید کرد: بصیرت اقبال لاهوری هنوز هم بعنوان نیرویی راهنما در غلبه بر مسائلی همچون فرقه گرایی و افراط گرایی است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سفارت پاکستان، در متن پیام عمران خان به مناسبت زادروز علامه اقبال لاهوری آمده است: بکارگیری اندیشه‌های علامه اقبال در یافتن راه حلی در خصوص مسائلی که کشور و ملت با آن روبرو هستند ضروری است چرا که نتیجه آن تبدیل به یک کشور مرفه اسلامی است.

در ادامه این پیام آمده است: اکنون این مسئولیت فردی و اجتماعی آنان است که ضمن بررسی افکار علامه اقبال، نقش خود را در سازندگی امت ایفا کنند.

وی در ادامه این پیام آورده است: علامه اقبال زمانی تصمیم گرفت مسلمانان شبه قاره را با افکار و اشعار خود راهنمایی کند که آنها در جستجوی هویت خود در تاریکی بردگی بودند. علامه اقبال با شعر خود به نیرویی متوسل شد که مسلمانان از طریق آن بر احساس ناامیدی خود غلبه کرده و آنان را در رسیدن به امور غیرممکن رهنمون ساخت.

عمران خان در این پیام تاکید کرد: علامه اقبال نه تنها رویای پاکستان را در سر می‌پروراند بلکه بر روی مسائلی که پس از استقلال نیز احتمال رویارویی با آن میرفت نیز تأمل می‌کرد و این به دلیل دور اندیشی شخصیت وی بود که سال‌ها قبل مشکلات معاصر پیش روی ما را پیش بینی کرده بود.

وی در ادامه این پیام آورده است: بصیرت اقبال هنوز هم بعنوان نیرویی راهنما در غلبه بر مسائلی همچون فرقه گرایی و افراط گرایی است.

نخست وزیرپاکستان به ویژه به جوانان توصیه کرد که خصوصیات ذاتی خود را با نماد عقاب اقبال، که می توانند با آن جایگاهی در جهان ایجاد کنند، کشف نمایند.

وی از ملت پاکستان خواست تا انرژی خود را برای تبدیل پاکستان طبق نظر نیاکان خود متمرکز کنند و بر نیاز به سازماندهی مجدد نهادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تأکید کرد.

به گزارش ایرنا، محمد اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف و سیاستمدار پاکستانی بود که آزادی و عدالت را مهم‌ترین سرلوحه زندگی بشر می‌دانست. او توانست اندیشه بیداری اسلامی را که پیش‌تر به وسیله مصلحان اجتماعی ایجاد شده بود در ذهن مسلمانان بیدار کند و اینگونه به عنوان یکی از روشنگران اسلامی شناخته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

سرخط اخبار سیاست