پوتین بر کارایی روند آستانه برای حل مسئله سوریه تاکید کرد

مسکو - ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، فعالیت فرمت آستانه با مشارکت این کشور و ایران و ترکیه را برای حل مسائل سوریه، موثر خواند.

 به گزارش ایرنا از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین روز دوشنبه در دیدار وبیناری با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه گفت: در این رابطه نباید به کارهای  موثر انجام گرفته در چارچوب فرمت آستانه با مشارکت شرکای ایرانی و ترک اشاره ای نکرد.

وی با بیان اینکه با تلاش های مشترک اقدامات زیادی صورت گرفت، افزود: کانون تروریسم بین المللی در سوریه از بین رفته است، سطح خشونت ها بطور قابل توجهی کاهش یافته و کشور به حالت عادی برمی گردد و روند حل و فصل سیاسی سوریه تحت نظارت سازمان ملل جریان دارد.

مذاکرات آستانه از بهمن سال ۱۳۹۵ و با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و روسیه و همراهی ترکیه، به منظور حل و فصل منازعات سوریه و پایان بخشیدن به شش سال کشتار و آوارگی و ویرانی در این کشور آغاز شد.

وی همچنین گفت: در سوریه تدابیر برای بهبودی سطح زندگی و کسب و کار مردم اتخاذ می شود و محدودیت های مختلف در عرصه های سیاسی، اجتماعی و روانی ازمیان برداشته می شود.

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه بیش از ۸۵۰ هزار شهروند سوری به کشور خود بازگشته اند، افزود: بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مهاجران سوری در داخل این کشور به خانه خود بازگشته اند.

ولادیمیر پوتین گفت: بیش از ۶.۵ میلیون پناهنده در خارج از سوریه باقی مانده اند، آنها می توانند در بازسازی کشور شرکت کنند.

تاکید بر بازگشت داوطلبانه پناهچویان سوری

وی خاطرنشان کرد که بازسازی سوریه و در وهله اول بازگشت پناهندگان سوری و مهاجران داخلی به خانه های خود به صورت داوطلبانه در دوره پس از مناقشه در این کشور اهمیت فراوان دارد. این مساله از نکات کلیدی قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل است.

 پوتین با تاکید بر لزوم بازگشت مهاجران سوری به کشور خود به صورت داوطلبانه اظهار داشت: بازگشت آنها به کشور خود به نفع کشورهایی است که آنها را پذیرفته اند و این در وهله اول شامل کشورهای همسایه سوریه می شود زیرا بار سنگینی را بر دوش آنها گذاشته است.

وی همچنین به جذب شماری از مهاجران جوان سوری به دام عناصر رادیکال اشاره کرد و افزود: این افراد معمولا به صفوف ستیزه جویان می پیوندند که تهدیدی برای کشور میزبان خود هستند.  

  رئیس جمهوری روسیه خطاب به همتای سوری خود گفت که در سال ۲۰۱۸ از جامعه جهانی خواست تا از تلاش های دولت سوریه برای بازگشت مهاجران سوری مقیم خارج از کشور و آوارگان سوری داخلی در این کشور حمایت کند و ستاد هماهنگی دوجانبه بین روسیه و سوریه نیز تشکیل شد.

 وی ادامه داد: در زمان حاضر که در بخش عمده کشور سوریه، صلح و آرامش برقرار شده است فرصت مناسبی برای بازگشت پناهندگان به خانه های خود فراهم شده است.

برگزاری گنفرانس بین المللی پناهجویان در سوریه

پوتین با اشاره به اهمیت دریافت اطلاعات موثق و معتبر ازسوی شهروندان سوری برای تصمیم گیری برای بازگشت به خانه خود اظهار داشت: کنفرانس بین المللی پناهندگان و مهاجران داخلی که روزهای ۱۱ و ۱۲ ماه نوامبر (چهارشنبه و پنجشنبه) در دمشق برگزار خواهد شد برای این منظور هدف گیری شده است.

وی افزود: با تمام امکانات از این کنفرانس حمایت می کند و برای فراهم آوردن مقدمات آن و برگزاری کنفرانس کمک و مشارکت می کند.  

پوتین خاطرنشان کرد که بسیاری از کشورها و نیز سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ هم برای شرکت در آن اعلام آمادگی کرده اند.

به گفته پوتین، هیات بزرگی از روسیه در این کنفرانس در دمشق شرکت خواهد کرد و کارشناسانی از بیش از ۳۰ وزارتخانه و سازمان روسیه در این کنفرانس شرکت می کنند. همزمان با برگزاری این کنفرانس، روسیه بیش از ۶۵ تن محموله های کمک های انسانی به سوریه تحویل می دهد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =