کره جنوبی: نباید در اتحاد سئول - واشنگتن خلاء ایجاد شود

تهران- ایرنا- «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد: به منظور اطمینان از عدم وجود "خلاء" در اتحاد با آمریکا و روند صلح شبه جزیره کره، با "جو بایدن" رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده ارتباط "چند جانبه" خواهد داشت.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، «مون جائه این» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: برای این منظور دولت وی از چند طرف با رئیس جمهوری منتخب و چهره های اصلی دولت احتمالی بایدن ارتباط برقرار خواهد کرد.

وی گفت: من و دولتم همراه با دولت جدید آمریکا، اتحاد سئول و واشنگتن را مستحکم تر خواهیم کرد و به توسعه پیوند محکم بین ملت های دو کشور ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهوری کره جنوبی متعهد شد که با بایدن در مورد ارزش های مشترک مانند دموکراسی، صلح، حقوق بشر، همبستگی بین المللی و همکاری چند جانبه و همچنین در مقابله با چالش های جهانی از جمله مبارزه با COVID-۱۹ و تغییرات آب و هوایی همکاری کند.

مون تأکید کرد: دولت ما تعهد کاملی به پیشبرد روند صلح شبه جزیره کره دارد. همزمان با هماهنگی قوی بین کره جنوبی و ایالات متحده، امیدوارم که دو کره در مورد مساله شبه جزیره به پیشرفت برسند.

وی با اشاره به اینکه سئول همچنین به دنبال "همکاری اقتصادی بزرگتر" با دولت آینده بایدن است، خاطرنشان کرد: محور دیگر اتحاد قدرتمند کره جنوبی و آمریکا همکاری اقتصادی مستحکم است.

مون گفت: به عنوان یک اتحاد دوستانه و قوی، دولت ما کاملاً به انتخاب مردم آمریکا احترام گذاشته و از آن حمایت خواهد کرد.

همزمان وزیر خارجه کره جنوبی که به آمریکا سفر کرده است، درباره اقدامات دولت آینده آمریکا گفت: انتظار داریم دولت بایدن صبر استراتژیک را که در دوران اوباما در خصوص کره شمالی وجود داشت، کنار بگذارد.

«کانگ کیونگ وا» در مورد سیاست های کاخ سفید با تغییر رئیس جمهوری در این کشور هم اظهار کرد: هنوز خیلی زود است که پیش بینی کنیم دولت جدید آمریکا کارها را به چه صورتی انجام می دهد.

از طرف دیگر سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی هم اعلام کرد با هدف حفظ یک موقعیت مستحکم برای صلح شبه جزیره کره، با وزارت دفاع آمریکا همکاری نزدیکی در دولت بایدن خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =