ترخیص کالاهای اساسی دارای قبض انبار بدون الزام به کد رهگیری

تهران- ایرنا- بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، گمرک جمهوری اسلامی ایران باید تمام کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی که دارای قبض انبار هستند را با استفاده از ارز صادراتی، ارز متقاضی و یا ارز تامین شده توسط بانک مرکزی بدون الزام به کد رهگیری ترخیص کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، ستاد تنظیم بازار در جلسه امروز مصوب کرد که گمرک تمام کالاهای اساسی و ضروری را که تا تاریخ ۱۰ آبان ماه امسال قبض انبار دریافت کرده اند، را بر اساس اولویت‌های اعلامی از سوی وزارت صنعت با استفاده از ارز صادراتی، ارز متقاضی و یا ارز تامین شده توسط بانک مرکزی، بدون الزام به کد رهگیری ترخیص کند.

این تصمیم به منظور تسریع در ترخیص کالاهای موجود در گمرکات و با توجه به شرایط حاکم بر کشور اتخاذ شده است و مقرر شد تعرفه کالاهای مشمول توسط وزارت صمت به گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام شود.
بر این اساس گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای تمام کالاهای اساسی که در صف تخصیص یا تامین ارز هستند و نیاز به تامین ارز دارند به دلیل فساد پذیری کالاها با تشخیص و تایید وزارتخانه مربوطه اقدام به ترخیص درصدی کالاها تا سقف ۹۰ درصد کند.
همچنین مقرر شد تا در خصوص ترخیص کالاهایی که نیاز به اخذ مجوزهای قانونی از دستگاه‌های مختلف دارند، نمونه برداری توسط مرجع واحد و مجوز ترخیص نیز توسط همان مرجع صادر و در بستر سامانه به گمرک ابلاغ شود.
جهت تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی، نمونه برداری در هنگام تخلیه و قبل از اظهار انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، ماه های گذشته اعلام شده بود که حدود هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر کشور دپو شده است که از این میزان بیش سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالای اساسی و برابر همین میزان کالای غیر اساسی است که ۸۰ درصد این اقلام مربوط به نهادهای تولیدی و پروژه های راهبردی است.

همچنین روح اله لطیفی سخنگوی گمرک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: به شرط هماهنگی تمام دستگاه های مربوطه طی دو هفته آینده ۵۰ تا ۷۰درصد معادل چهار یا پنج میلیون تن کالای اساسی و ضروری غیر اساسی ترخیص می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =