۱۰ شکارچی غیرمجاز در تالاب شادگان به دادگاه معرفی شدند

آبادان - ایرنا - رئیس اداره محیط زیست شادگان گفت:۱۰ نفر از صیادان غیرمجاز در تالاب بین‌المللی شادگان دستگیر و به دادگاه معرفی شدند.

رحیم مجدمی دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در پی رصد و پایش مناطق کوخه‌نشینی و تالابی در شادگان برای صید و زنده‌گیری پرندگان شکاری در یکی از نقاط مهم تالاب بین المللی شادگان‌ تاکنون ۲۰ باب کوخه بازگیری شناسایی و تخریب شدند.
وی افزود: ادوات صید و زنده‌گیری پرندگان شکاری از جمله سنقر، دلیجه و قمری کشف و ۲۶ پرنده پس از اطمینان از سلامت آنها در طبیعت رهاسازی شدند.

مجدمی اظهار کرد: طبیعت نیاز به حمایت عمومی مردم دارد و بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حفظ محیط زیست وظیفه‌ای همگانی و برعهده عموم مردم است.
وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب بین‌المللی شادگان و دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف گزارش‌های خود را به نزدیکترین اداره یا پاسگاه محیط بانی اطلاع دهند و یگان حفاظت محیط زیست این آمادگی را دارد که به صورت  قاطع با متخلفان زیست محیطی برخورد کند.
کوخه نشینی روشی برای صید پرندگان شکاری است.گودالی است به عمق بیش از یک متر که در زمین حفر و سقف آن به صورت قوسی شکل با سوراخ هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشانده می شود.
درجلوی کوخه سه رشته تور پهن می‌شود و شخص کوخه نشین با قرار گرفتن دراین گودال و طعمه قراردادن پرندگانی نظیر کبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری نظیر بالابان و بحری کرده و پرنده گرفتار در تور را صید می کنند.

تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی است. این تالاب از طریق خورهای متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود که با  آب‌ شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.  

الاب بین‌المللی شادگان در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =