رئیس جمهوری تونس: قدرت‌های خارجی برای تقسیم لیبی تلاش می‌کنند

تهران-ایرنا- رئیس جمهور تونس امروز در سخنانی درباره تقسیم لیبی هشدار داد و گفت: تجزیه و تقسیم لیبی خطری برای کل منطقه است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از الجزیره، "قیس سعید" رئیس جمهور تونس در سخنرانی امروز خود در دور جدید مذاکرات لیبی بر لزوم اتحاد و وحدت میان لیبی‌ها تاکید کرد.

وی که در ادامه نشست که کشورش میزبان آن است، افزود: همه طرف‌های درگیر در لیبی باید بدانند که حل بحران لیبی از راه نظامی و جنگ و درگیری امکانپذیر نیست.

قیس سعید ضمن هشدار درباره تجزیه و تقسیم لیبی تصریح کرد: جامعه بین المللی برای یافتن راه حل روی لیبی‌ها حساب باز کرده است.

وی با بیان اینکه نشست لیبی در تونس برای برقراری صلح در این کشور برگزار شده است، تاکید کرد که برخی قدرت‌های خارجی برای تقسیم لیبی تلاش می‌کنند.

رئیس جمهور تونس گفت: همه سلاح در لیبی باید جمع آوری شود و تنها در اختیار دولت قانونی این کشور باشد.  

سعید گفت: لیبی‌ها و تونسی‌ها ملت واحدی هستند و تجزیه و تقسیم لیبی خطری برای کل منطقه محسوب می‌شود.

«استفانی ویلیامز» نماینده سازمان ملل در امور لیبی نیز ضمن شرکت در این دور از مذاکرات لیبی گفت که این نهاد بین المللی برای پایان جنگ و دودستگی در این کشور تلاش می‌کند.

نماینده سازمان ملل در امور لیبی تاکید کرد که سازمان ملل برای پایان جنگ در لیبی به پیشرفت‌هایی رسیده است.

 نشست تونس پس از چند دور مذاکرات میان شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی و پارلمان طبرق و نشست‌های کمیته نظامی مشترک صورت گرفته است.

این دیدارها به آتش‌بس میان دو طرف و توافق‌هایی درباره مکانیزم‌های تعیین پست‌های اصلی منجر شد.

طرف‌های درگیر در جنگ لیبی امروز دوشنبه، در کشور همسایه تونس، گفتگوهای صلح را ادامه می‌دهند.

دولت وفاق ملی که سازمان ملل آن را به رسمیت می‌شناسد و مرکزش طرابلس پایتخت لیبی است ماه پیش با نمایندگان نیروی تحت فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر که بخش‌هایی از شرق لیبی را در کنترل دارند توافق آتش‌بس امضا کردند و امروز بر سر تشکیل یک دولت واحد برای برگزاری انتخابات مذاکره می‌کنند.

استفانی ویلیامز رئیس دفتر سازمان ملل برای حمایت از لیبی می‌گوید تا همین جا پیشرفت قابل ملاحظه‌ای حاصل شده و گفتگوهای اخیر فرصت منحصر به فردی را برای مردم لیبی فراهم می‌کند.

۷۵ نفر در این گفتگوها شرکت دارند که منتحب سازمان ملل هستند تا نیروهای مختلف سیاسی، اجتماعی و نظامی لیبی را نمایندگی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =