۱۷۳مورد ابتلا به مالاریا در سیستان‌وبلوچستان شناسایی شد

زاهدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ۱۷۳ بیمار مبتلا به مالاریا از ابتدای امسال تاکنون در مناطق مختلف این استان شناسایی شده که بیش از ۸۴ مورد آن وارداتی از کشورهای همسایه بوده است.

دکتر مهدی طباطبایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین موارد شناسایی شده این مدت سیستان و بلوچستان با ۱۴۵ مورد در شهرستان سراوان گزارش شده است.
وی ادامه داد: هشت مورد از بیماران شناسایی شده مبتلا به نوع شدید مالاریا و ۷۷مورد نیز مبتلا به نوع خفیف تر هستند که مراحل درمانی بر روی همگی آنان بر اساس دستورالعمل کشوری در حال انجام است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان بیان کرد: عامل مالاریا به عنوان یک بیماری انگلی، انگل‌های تک سلولی از جنس پلاسمودیوم است که از طریق گزش پشه های آنوفل انتقال می یابد.
طباطبایی با تاکید بر انجام هر ساله اقدامات پیشگیرانه علیه مالاریا افزود: هر ساله کانون های انتقال فعال مالاریا در استان ۲ نوبت سم پاشی می شود.
وی توزیع پشه بند آغشته به حشره کش های با دوام زیاد برای مناطقی که دسترسی مردم به برق و وسایل سرمایشی کمتر است، استفاده از مواد بیولوژیکی به منظور مبارزه با لارو (تخم پشه مالاریا) و توزیع ماهی لارو خور از مهمترین اقدامات حوزه بهداشت و درمان برای کاهش آمار ابتلا به این بیماری در استان است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با تاکید بر اجرای طرح بیماریابی در تمام مناطق فعالیت پشه مالاریا گفت: حداقل سه مرحله در هر ماه علاوه بر مراجعه افراد مشکوک به مراکز درمانی، داوطلبان و رابطان سلامت با حضور در روستاهای پرخطر اقدام به بیماریابی می کنند.
طباطبایی افزود: استقرار آزمایشگاه های مالاریا در نقاط صفر مرزی استان با بیشترین تبادلات از دیگر اقدامات پیشگیرانه حوزه بهداشت به حساب می آید.

به گزارش ایرنا مالاریا مهمترین بیماری انگلی و یکی از مسائل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها بویژه کشورهای گرمسیری دنیاست.بیماری مالاریا با نام‌های دیگری چون پالودیسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب نیز نامیده می‌شود.
این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، کم خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند.
اهمیت این بیماری به خاطر شیوع زیاد و مرگ و میر قابل توجه است.انگل مالاریا توسط یک تیره از پشه به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود که این تیره شامل چندین گونه است.
مالاریا یک کلمه ایتالیایی و به معنای هوای بد (Mal-Aria) است و منظور از آن تعریف بیماری با ویژگی‌های تب متناوب است که ایتالیایی‌ها در گذشته وجود آن را ناشی از هوای بد و مناطق باتلاقی می دانستند. همواره با گرم شدن زمین، شیوع این بیماری افزایش می‌یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =