اجرای سه طرح حمایتی موجب تسهیل اشتغال در استان اردبیل شده است

اردبیل- ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: اجرای همزمان سه طرح پرداخت یارانه دستمزد، مشوق بیمه‌ای و کارورزی موجب تسهیل فرایند جذب بیکاران و اشتغال در استان شده است.

قاسم رحیمی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در تشریح برنامه‌های دولت جهت حمایت از بخش خصوصی در امر اشتغال افزود: این طرح‌ها با رویکرد تسهیل و حمایت از جذب دانش آموختگان‌دانشگاهی در بنگاه‌های اقتصادی و با تخصیص اعتبار از سوی دولت در حال اجرا است.

وی بیان کرد: طرح کارورزی یکی از برنامه‌های حمایتی دولت از اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی است که پس از سپری شدن دوره سه ماهه مهارت‌آموزیِ فارغ‌التحصیلان در واحدهای تولیدی، در صورت به کار گیری آنها توسط کارفرمایان مبلغ حق بیمه سهم کارفرما به مدت ۲ سال از سوی دولت پرداخت می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل ادامه داد: عدم مشمولیت قانون‌کار به جهت رویکرد آموزشی طرح کارورزی در دوره سه ماهه مهارت‌آموزی و پرداخت هزینه آموزش تا مبلغ ۲۰ میلیون ریال به کارورز توسط دولت در طول دوره مهارت‌آموزی از دیگر مشوق‌های لازم جهت تسهیل امر اشتغال است.

وی اضافه کرد: طرح یارانه‌دستمزد نیز یکی دیگر از حمایتی دولت برای اشتغال افراد با مدرک دیپلم به بالا است که در اجرای آن، ۳۰ درصد دستمزد مصوب شورای عالی کار تا یک سال به ازای جذب نیروی شغل اولی از سوی دولت به کارفرما پرداخت می‌شود.

دبیر کارگروه اشتغال استان اردبیل با بیان اینکه سهمیه استان از این طرح ۲ هزار و ۱۰۰ نفر است، افزود: کارفرمایان در صورت جذب افراد بیکار شده به علت شیوع کرونا، از مشوق طرح یارانه دستمزد هم بهره‌مند می‌شوند.

وی همچنین افزود: طرح مشوق بیمه‌ای آخرین طرح دولت جهت حمایت از اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه با پرداخت مبلغ حق بیمه به کارفرمایان به مدت ۲ سال در ازای جذب نیروی کار دانشگاهی است.

رحیمی با اشاره به برنامه‌های حمایتی دولت از کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا بیان کرد: ۱۵ بانک، مسئولیت پرداخت تسهیلات کرونا را برعهده دارند که تا کنون نزدیک به یک هزار میلیارد ریال تسهیلات به کسب و کارهای آسیب‌دیده پرداخت شده است.

وی با بین این که کسب و کارهای فاقد بیمه تامین اجتماعی نیز تحت شمول این تسهیلات هستند، اضافه کرد: تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر از شهروندان استان اردبیل برای بهره‌مندی از تسهیلات این طرح درخواست خود را در سامانه کارا ثبت کرده‌اند که از این تعداد، بیش از هشت هزار نفر تسهیلات خود را با نرخ سود ۱۲ درصد دریافت کرده‌اند و مابقی نیز باید تا پایان این ماه تعیین تکلیف خواهند شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در ادامه با اشاره به در نظر گرفتن دوره تنفس در بازپرداخت و شروع تقسیط تسهیلات این طرح اظهارداشت: مبلغ این تسهیلات برای فعالیت‌های خوداشتغالی، کسب کارهای آسیب‌دیده و یا مشاغلی که با تصمیم ستاد ملی کرونا تعطیل شده‎اند، متفاوت بوده و تعداد نیروی کار نیز در میزان تسهیلات پرداختی دخیل است.

به گزارش ایرنا، در پی شیوع بیماری کرونا در استان اردبیل از اواخر سال گذشته، برخی از واحدهای تولیدی و کارگاهی فعالیت خود را متوقف و تعطیل کردند و در پی این اقدام ناخواسته تعدادی از فعالان مشاغل آزاد و کارگاهی، شغل خود را از دست دادند.

نرخ بیکاری رسمی اعلام شده در استان اردبیل حدود ۱۶ درصد و ۶۵ هزار نفر است ولی برخی مراجع که آمارهای کشوری بیکاری را اعلام می‌کنند، نرخ بیکاری در این استان را حدود ۱۰ درصد اعلام کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =