عضو شورای شهر تهران از تخلفات گسترده در مجتمع تجاری-اداری تیراژه خبر داد

تهران-ایرنا- رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران از وقوع تخلفات گسترده در مجتمع تجاری - اداری تیراژه واقع در بزرگراه اشرفی اصفهانی خبرداد و گفت: املاک شهرداری توسط سازنده پروژه تصرف شده‌است.

به گزارش ایرنا، «محمد سالاری» در مطلبی که امروز -دوشنبه- در اختیار رسانه ها قرار داد، گفت: به همراه اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تهران به منظور بررسی میدانی تخلفات این مرکز تجاری که پرونده آن در کمیسیون ماده ۱۰۰ در حال بررسی است، در محل حاضر شدیم اما متاسفانه به‌رغم اینکه این ملک متعلق به شهرداری تهران است، سازندگان پروژه از ورود ما به بخش‌هایی از پروژه که در حال انجام تخلف هستند، ممانعت کردند.

سالاری توضیح داد که مجتمع تجاری–اداری تیراژه واقع در بزرگراه اشرفی اصفهانی بر اساس قرارداد مشارکت بین شهرداری منطقه ۵ به عنوان مالک زمین و سازنده، در دوره مدیریت شهری گذشته احداث شده‌است.

وی ادامه داد: مطابق قرارداد منعقد شده، سهم شهرداری از این پروژه ۵۳ درصد، بابت امتیاز صدور پروانه ساختمان تجاری- اداری و نیز مالکیت قطعه زمین محل احداث پروژه و سهم سازنده ۴۷ درصد بابت سرمایه، هزینه ها و دستمزدها است که البته در قرارداد آمده که مشاعات پروژه متعلق به شهرداری به عنوان مالک اولیه است و در جهت منافع پروژه بهره‌برداری خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در ابتدا سازنده بدون پروانه اقدام به ساخت می‌کند و در اجرای پروژه، تغییراتی را مانند افزایش مساحت عرصه و اعیان و نیز افزایش متراژ مفید تجاریها انجام میدهد که بصورت متمم و صرفا در حد تغییر در موارد ذکر شده، در قرارداد درج می شود، ‌ضمن اینکه موجب تغییر در شرایط قرارداد اولیه نیز نمی‌شود.

سالاری در خصوص تخلفات مجتمع تجاری تیراژه که توسط سازنده انجام شده‌است، گفت: به موجب فرم تخلفات ارسالی به ماده ۱۰۰، سازنده نسبت به انجام تخلفات ساختمانی شامل حذف ۷۰ واحد پارکینگ در طبقه منفی یک و تبدیل آن به ۳۰ واحد تجاری به مساحت ۷۷۰ متر مربع، توسعه تجاری در طبقات همکف اول، دوم، چهارم و پنجم به مساحت حدودا ۲ هزار و ۶۵۰ متر مربع و نیز احداث رستوران در زیرزمین منفی دو  به متراژ  ۳۸۰ متر مربع اقدام کرده‌است.

وی در این باره افزود: همچنین سازنده به ایجاد کاربری ورزشی در زیرزمین منفی یک به مساحت یکهزار و ۲۹ مترمربع و احداث ۴۹۰ متر مربع اداری در زیززمین و سایر تخلفات نظیر حذف تعدادی از آسانسورها، تصرف بخشی از راهروها و تبدیل آن به تجاری و تصرف تعدادی از تجاری‌های تحت مالکیت شهرداری و تخریب تعدادی دیگر از تجاری های متعلق به شهرداری و تبدیل آن به راهرو و تخلفات متعدد دیگر مبادرت ورزیده‌است.

وی با اشاره به گزارش شفاهی مسئول اداره سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های منطقه، ‌گفت: به غیر از تخلفات ذکر شده، ‌ تعداد ۱۱ واحد تجاری متعلق به شهرداری تهران جمعا به مساحت ۶۲۰ مترمربع توسط سازنده و با مبایعه نامه به اشخاص غیر فروخته شده و تعداد ۷۰ واحد تجاری متعلق به شهرداری نیز توسط سازنده تخریب و تبدیل به آسانسور و راهرو شده است، همچنین واحد مشارکت های منطقه اعلام کرده که آمار دقیق تصرفات بیش از این تعداد است اما اطلاعات دقیقی در دسترس ندارند.

این عضو شورای شهر تهران افزود: با توجه به تخلفات صورت گرفته، شهرداری منطقه، سوابق را به کمیسیون ماده ۱۰۰ جهت صدور رای رفع خلاف ارسال می‌کند که این پرونده اکنون در حال بررسی است.
سالاری با بیان اینکه خوشبختانه شهردار جدید منطقه ۵ پس از بازدید ما از پروژه  نسبت به اقامه دعوی علیه سازنده تیراژه اقدام کرده‌است، گفت: موضوع تعیین تکلیف سهم شهرداری از این پروژه با جدیت و از طریق مراجع قضایی در حال پیگری است و در خصوص تخلفات ساختمانی این پروژه نیز  به زودی در جلسه کمیسیون ماده صد تصمیم گیری خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =